w
googluj

Dołącz do nas na:

facebook google+
Dodaj swój tematarrow
Więcej tematówarrow

Osób na forum: 278
Wszystkich postów: 904099
Wszystkich tematów: 127318

l r
~kuśka: Tnie wszystko jak brzytwa ! Nikt lepszego nie wymyślił i nie wymyśli ... arrow
~AAA: To rzeczywiście bardzo dobry program, szczerze wart polecenia. Przy tak wysokiej ocenie być może niestosowne jest wspominać o innym, nieco l... arrow
Programów: 11971
Istniejemy od: 6269 dni
pl

Wubi 14.04


Wubi to niewielki instalator pozwalający na nieskomplikowane zainstalowanie linuksowej dystrybucji Ubuntu z poziomu systemu Windows, w sposób podobny jak w przypadku zwykłych programów. Nie trzeba samodzielnie tworzyć i ustawiać nowych partycji, nie trzeba pobierać obrazu systemu i nagrywać na płytę, wystarczy w systemie Windows uruchomić Wubi, aby mieć drugi system operacyjny - i to całkowicie darmowy.

Wubi, czyli Windows-based UBuntu Installer, był początkowo nieoficjalnym narzędziem, obecnie jest to oficjalny instalator Ubuntu dla użytkowników systemów Windows. Linux Ubuntu instalowany w ten sposób nie wymaga osobnej partycji, gdyż tworzona jest partycja wirtualna, widoczna w Windows jako zwykły plik (o jakże oczywistym rozszerzeniu: .disk). Zainstalowany nowy system można uruchomić po włączeniu komputera, poprzez wskazanie w menu bootowania wpisu Ubuntu (domyślnym pozostaje nadal Windows, przez co po określonym czasie, np. 30 sekund, bez wskazywania uruchamia się właśnie ten system).

Instalacja Ubuntu z użyciem Wubi ogranicza się do wyboru partycji, na której ma się znaleźć wirtualny dysk (jest to absolutnie bezpieczne dla znajdujących się już tam danych), określenia rozmiaru dysku (wskazane minimum 5 GB), języka, a także nazwy użytkownika i hasła. Ponadto można wybrać odmianę środowiska graficznego: nie tylko Ubuntu (GNOME lub najnowsze Unity), ale też np. Kubuntu, oparte na KDE. Aby instalacja przebiegła szybciej, warto wcześniej pobrać i umieścić w katalogu z Wubi obraz systemu, który chcemy instalować. Jeśli tego nie zrobimy, aplikacja sama pobierze właściwy obraz. Po tej operacji wystarczy uruchomić ponownie komputer, a następnie nowy system - instalacja zostanie dokończona już z poziomu Ubuntu.

Odinstalowanie systemu jest bardzo proste: wystarczy w Windows przejść do apletu Dodaj lub usuń programy / Odinstaluj program (w zależności od wersji) i wskazać wpis Ubuntu. Można także w tym celu ponownie uruchomić Wubi. Mamy więc wrażenie, jakbyśmy usuwali zwykły program, a nie osobny system operacyjny. Warto wypróbować Wubi i Ubuntu - zwłaszcza, że i aplikacja, i system, są całkowicie bezpłatne i po polsku.
Licencja: Freeware (darmowa)
System Operacyjny: Windows 98/Me/NT/2000/XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 3.9 (26 głosów)

Strefa Download programu
WubiWubi 14.04
Wersja stabilna
2.43 MB | 2014-08-28

Ilość pobrań: 20543 | W tym miesiącu: 7 | W poprzednim miesiącu: 8

Komentarze (6)
Wubi
avatararrow
~kd | 2014.12.15 18:34
1 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
pisze CANNOT UNPACK
Wubi 14.04
avatararrow
~jurand | 2014.09.26 14:52
0 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
Czy da się po instalacji korzystać z plików znajdujących sie w systemie windows?
Wubi 14.04
avatararrow
~dagome1 | 2012.07.10 07:50
12 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
Wubi jest doskonałym instalatorem ubuntu. Nie piszcie bzdur. Jest to pełna instalacja ubuntu, bez wypalania płytek i innego cudowania. Ubuntu instaluje się jako program w Windows i jako program usuwa się z pozycji DODAJ USUN PROGRAMY. Jest to dobre bo mniej doświadczeni internauci mają kłopoty z uruchomieniem Windows po usunięciu linuksa. W przypadku instalacji poprzez wubi nie ma takiego kłopotu. Wubi instaluje Ubuntu, potem następuje restart i instalacja przebiega dalej .spodoba się linuks zostaje. Nie podoba sie usuwasz i nie masz kłopotu z uruchomieniem Windows.
Wubi 11.04
avatararrow
~zoniek | 2012.04.09 13:47
0 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
Wubi jest do domowych zabaw z linuxem a nie do jakiś karkołomnych działań na wielu dyskach. Można sobie zainstalować obok windowsa i zadecydować czy warto jest się przesiadać na inny system. ci którzy oczekują od wubi że zrobi wszystko za nich -zawiodą się. Wubi instaluje linuxa dodając tylko menu startowe z wyborem win lub linuxa i to wszystko. osobiście polecam w celach poznawczych bez nastawiania się na nie wiadomo jakie atrakcje ;-]
Wubi 11.04
avatararrow
~bob | 2012.02.22 10:18
-4 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
wubi jest dobre do prostych konfiguracji .... ja mam zainstalowane 3 dyski twarde i wiele systemow operacyjnych i w tych warunkach WUBI nie potrafi NIC zrobic .To samo z bootowaniem w Windows 7 z pliku virtual HD czyli VHD. Windows nie radzi sobie z 3 dyskami HD i po zabawie
Wubi 11.04
avatararrow
~Robert | 2011.05.14 17:24
4 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
Wszystko szybko i sprawnie.