w
googluj
pl

SmartDVB 0.5.0 RC


SmartDVB to darmowy program, dzięki któremu można oglądać telewizję cyfrową za pomocą komputera. Program wspiera karty telewizyjne obsługujące TV naziemną, satelitarną i kablową. Pozwala na szybkie i intuicyjne wyszukiwanie oraz przeglądanie kanałów, a także potrafi nagrywać wideo z transmisji telewizyjnych i radiowych (rozbudowane funkcje PVR). SmartDVB oferuje dostęp do elektronicznego przewodnika po programach, jak również do edytowalnych list kanałów TV/radia. Wyświetla napisy DVB, teletekst, miniaturki logo stacji oraz szczegółowe informacje o kanałach (pozyskiwane za pomocą tzw. feedhuntingu). Technologia OSD zastosowana w programie pozwala na wygodne korzystanie z wymienionych możliwości, a także na graficzne kontrolowanie funkcji timeshift, używanie zoomu czy szybkie zarządzanie opcjami PVR. Ponadto SmartDVB oferuje tryb „ślepego” wyszukiwania kanałów (blindscan) dla kart wspierających taką funkcjonalność. Również w tym trybie dostarczany jest cały wachlarz informacji o kanałach i częstotliwościach. Listy częstotliwości mogą być aktualizowane za pomocą serwisów WWW oferujących tego typu wykazy. Istnieje możliwość użycia innego urządzenia DVB dla każdej wybranej listy częstotliwości czy satelity.

SmartDVB jest w stanie działać także jako oprogramowanie centrum multimedialnego (HTPC), odtwarzające typowe pliki A/V oraz płyty CD/DVD/Blu-Ray. Kolejna funkcja programu to wsparcie dla modelu klient/serwer, co pozwala na streamowanie i odbieranie strumieni telewizji „na żywo” przez Internet/LAN (streaming z użyciem protokołu UDP w sieci lokalnej).

SmartDVB renderuje wideo przy użyciu technologii Enhanced Video Renderer. Możliwe jest również korzystanie z renderera MadVR (wymaga naprawdę wydajnego PC). Wsparcie dla kodeków H.264, HEVC i standardu DVB-S2 zapewnia obraz w rozdzielczości HD. Dźwięk jest obsługiwany za pomocą kodeków AC3 i AAC. SmartDVB pozwala na skonfigurowanie różnych ustawień obrazu i dźwięku – skorzystamy z filtrów wideo, ustawień dostosowujących jasność, kontrast, barwę i nasycenie obrazu, opcji wyboru współczynnika proporcji ekranu oraz zmiany ścieżki i renderera audio. Program wspiera wyświetlanie obrazu na wielu monitorach. Podczas przeglądania kanałów można zastosować tryb Picture in Picture. Dane TV są nagrywane w formatach MPEG PS i Transport Stream. Pierwszy z nich oferuje wsparcie dla nagrywania audio z radia, oraz wydzielonego lub połączonego dźwięku i wideo z transmisji TV (zapis w formatach AC3 i H.264, ze wsparciem dla HD). Jednocześnie może działać do 64 zadań nagrywania (również dla transmisji nadawanej na pojedynczej częstotliwości). Ponadto program posiada opcję ponownego odtwarzania plików transportu strumienia DVB (dzięki czemu np. można przeglądać teletekst z poziomu nagranych plików). Dostępna jest także funkcja tworzenia zrzutów ekranu z aktualnie wyświetlanego obrazu. Obsługiwane są wtyczki MD-API, oprócz tego przygotowano podstawowe dodatki, rozszerzające funkcjonalność SmartDVB. Warto jeszcze wspomnieć, że SmartDVB można kontrolować przy pomocy pilota telewizyjnego (zgodny z WinLIRC lub natywny dla danego urządzenia DVB).

Przechodząc do bardziej technicznych szczegółów – program wspiera urządzenia Skystar 2 WDM, BDA-S/T/C, ATSC oraz Skywalker, pozwala na korzystanie z technologii MIS/PLS (w ograniczonym stopniu z TBS), obsługuje protokół DiSEqC (w tym funkcje cascaded switches setup), a także potrafi podstawowo współpracować z urządzeniami podłączonymi do portu Common Interface.

Interfejs graficzny SmartDVB jest dobrze rozplanowany pod względem dostępu do rozmaitych funkcji oraz dość przyjemny dla oka (zwłaszcza od strony OSD). Mniej doświadczeni użytkownicy szybko opanują podstawy obsługi programu. W pliku pomocy oraz w witrynie projektu (na forum) zawarto zestaw szczegółowych instrukcji i innych informacji w języku angielskim. Porady po polsku można łatwo znaleźć w Internecie.

Wymagania!
Urządzenie do odbioru telewizji DVB współpracujące z PC.

Spolszczenie!
Sposób spolszczenia interfejsu – pobrany plik translacji po wypakowaniu z archiwum umieszczamy w katalogu AppData\Local\SmartDVB\Language znajdującym się w folderze danych użytkownika Windows (trzeba pamiętać, że katalog AppData może być ukryty), następnie uruchamiamy program i wybieramy język polski za pomocą menu Tools i opcji Language. Po wyborze języka należy jeszcze ponownie uruchomić SmartDVB.
Plik ze spolszczeniem wersji Beta, najnowszej w chwili tworzenia opisu, można pobrać tutaj.
Spolszczeń do kolejnych wersji SmartDVB warto szukać pod tym odnośnikiem.

Licencja: Freeware (darmowa)
System Operacyjny: Windows XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 4.4 (7 głosów)

Strefa Download programu
SmartDVBSmartDVB 0.5.0 RC
Wersja rozwojowa
20.5 MB | 2016-12-23
Spolszczenie do SmartDVB

Ilość pobrań: 5151 | W tym miesiącu: 116 | W poprzednim miesiącu: 226

Komentarze (0)
SmartDVB