w
googluj

Jhead 3.00


Jhead to niewielki, konsolowy program do obsługi plików JPG, w którym możliwe jest dokonywanie edycji zdjęć, głównie jednak w zakresie ich dodatkowych informacji związanych z metadanymi Exif, komentarzami czy miniaturami. Jako aplikacja kontrolowana z poziomu wiersza poleceń jest to propozycja z jednej strony wyjątkowo lekka i mało wymagająca dla systemu, z drugiej jednak z pewnością mniej zachęcająca dla początkujących użytkowników, dla których obsługa (pomimo dostarczonej dobrze opisanej listy komend), może być zwyczajnie niewygodna.

Przy pierwszym uruchomieniu programu (które musi zostać wywołane już z systemowej konsoli), warto wprowadzić komendę „jhead -h”, aby wyświetlić listę dostępnych funkcji. Dowiemy się z niej tym samym odpowiedniej składni poleceń, które dostępne są w programie (dostępna jest ona także na stronie internetowej producenta). Następnie, aby wykonać wybraną z opcji, konieczne jest wskazanie pliku JPG, którego edycją chcemy się zająć (również odpowiednim poleceniem), a następnie wybranie odpowiednich atrybutów w komendzie, by wykonać wybrane akcje.

Program można polecić w szczególności zaawansowanym użytkownikom i pasjonatom fotografii; być może również edycji grafiki. Dostępne w aplikacji narzędzia manipulacji danymi zawartymi w plikach Exif (szczególnie przy pomocy tekstowego interfejsu), ciężko bowiem uznać za szczególnie przydatne przeciętnemu użytkownikowi, który być może chciałby skorygować pozycję GPSa, która została zapisana w zdjęciu czy poprawić korektę strefy czasowej datownika aparatu. Choć opisywanym programem możemy wykonać takie operacje, w tym przypadku dużo wygodniej będzie skorzystać z innego programu, który oferuje graficzny interfejs, co z pewnością przełoży się na większą wygodę pracy.

Uwaga!
Pobrany plik wykonywalny należy uruchomić z poziomu konsoli, nie zaś dwukrotnym kliknięciem, ponieważ aplikacja od razu automatycznie się zamknie.

Licencja: Freeware (darmowa)
System Operacyjny: Windows 98/Me/NT/2000/XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 4.5 (2 głosów)

Strefa Download programu
JheadJhead 3.00
Wersja stabilna
0.16 MB | 2015-02-10

Ilość pobrań: 152 | W tym miesiącu: 1 | W poprzednim miesiącu: 0

Komentarze (0)
Jhead