w
googluj

Dołącz do nas na:

facebook google+
Dodaj swój tematarrow
Więcej tematówarrow

Osób na forum: 229
Wszystkich postów: 904448
Wszystkich tematów: 127567

l r
~kuśka: Tnie wszystko jak brzytwa ! Nikt lepszego nie wymyślił i nie wymyśli ... arrow
~AAA: To rzeczywiście bardzo dobry program, szczerze wart polecenia. Przy tak wysokiej ocenie być może niestosowne jest wspominać o innym, nieco l... arrow
Programów: 11971
Istniejemy od: 6646 dni

Folder Size Explorer 2.0.0


Folder Size Explorer to darmowy eksplorator systemu plików, który jest w stanie dość szybko wyliczyć ile przestrzeni dyskowej zajmują pliki i katalogi w danej lokacji, jak również sprawdzić, jaka liczba plików i folderów jest zawarta w tych katalogach. Oprócz tego narzędzie poinformuje nas o rozmiarach aktualnie eksplorowanej lokacji, liczbie zawartych w niej plików i folderów, a także ilości wolnego miejsca na nadrzędnym woluminie tej lokacji. Poza tym program potrafi wyliczać sumy kontrolne plików (MD5, SHA1 i SHA256). W przeciwieństwie do Eksploratora Windows, z wynikami wyżej wymienionych kalkulacji zapoznamy się w pojedynczym oknie. Narzędzie potrzebuje trochę czasu na wyliczenia, jednak zwykle proces ten nie trwa zbyt długo. Gdy kalkulacja przedłuża się (np. z powodu bardzo dużej ilości plików zapisanych w którymś z katalogów badanej lokacji), możemy ją zatrzymać całkowicie lub pominąć obliczenia realizowane na danym folderze czy wybranej partycji.

Folder Size Explorer część swoich funkcji przejął od Eksploratora Windows - możemy przeglądać system plików za pomocą drzewa katalogów czy zwykłego okna, uruchamiać programy i otwierać pliki, wybierać różne tryby widoku (ikony, miniaturki, lista, szczegóły), jak również skorzystać z innych możliwości Eksploratora – np. menu kontekstowego, skrótów klawiatury albo metody przeciągnij i upuść. Pewnym ułatwieniem jest opcja szybkiego pokazywania ukrytych plików i folderów. Program zaopatrzono także w narzędzie wyszukiwania danych (wyszukiwanie oparte na ciągach znaków – niestety bez obsługi liter o różnej wielkości, wieloznaczników oraz wyrażeń regularnych).

Za pomocą paska narzędzi Folder Size Explorer zdecydujemy, czy aplikacja będzie kalkulować rozmiary plików i katalogów, liczbę plików oraz folderów zawartych w podkatalogach eksplorowanej lokacji, a także sumy kontrolne plików. Poza tym ustalimy tutaj, czy rozmiary plików i folderów będą podawane w bajtach, kilobajtach, megabajtach lub gigabajtach. Pozostałe opcje paska narzędzi pozwalają na wybranie limitu wątków procesu programu (im więcej, tym obliczenia będą szybsze, ale wzrośnie użycie CPU), skorzystanie z wyszukiwarki danych, pokazywanie ukrytych plików i folderów, automatyczne pozycjonowanie kolumn eksploratora oraz zapisywanie ich układu, a także eksportowanie wyników aplikacji do pliku CSV.

Kolumny eksploratora wyświetlają następujące informacje – nazwy plików i katalogów, rozmiary plików i katalogów w eksplorowanej lokacji, liczbę plików i folderów w każdym z tych katalogów, statusy plików i katalogów (sprawne/uszkodzone), daty modyfikacji, typy danych, wyliczone sumy kontrolne plików. Możemy zwiększać lub zmniejszać szerokość kolumn informacyjnych, a także organizować porządek wyświetlania wyników w oparciu o wybraną kategorię. Pasek w dolnej części okna programu uzupełnia zbiór powyższych informacji o kilka szczegółów - ilość wolnego miejsca na nadrzędnym woluminie eksplorowanej lokacji, rozmiar tej lokacji na dysku, a także liczbę zawartych w niej plików i folderów. Na pasku pojawiają się również specyficzne wskaźniki i opcje - postęp kalkulacji lub wyszukiwania danych, przyciski pozwalające na pomięcie obliczeń wykonywanych na katalogu albo na całkowite przerwanie kalkulacji, a także ikonka informująca o błędach podczas obliczeń (błędy wynikają np. z ograniczonych praw dostępu do folderu).

Interfejs graficzny Folder Size Explorer prezentuje się przyzwoicie pod względem wizualnym. W nieco ukrytych ustawieniach programu (widocznych na ostatnim zrzucie ekranu) możemy wybrać odpowiadający nam motyw lub kolor paska narzędzi. Obsługa aplikacji nie powinna przysporzyć specjalnych trudności mniej zaawansowanym użytkownikom. Producent nie przygotował pliku pomocy, jednak w witrynie programu znajdziemy e-mail do działu wsparcia oraz artykuł o rozmiarach katalogów w Eksploratorze Windows (artykuł może okazać się dość przydatny dla zrozumienia idei powstania narzędzia oraz zasad jego działania).

Uwaga!
Aplikacja działa również w systemach Windows Server 2003, 2008 i 2012.

Wymagania!
Program wymaga bibliotek .NET Framework w wersji przynajmniej 4.0.

Licencja: Freeware (darmowa)
System Operacyjny: Windows XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 5 (1 głosów)

Strefa Download programu
Folder Size ExplorerFolder Size Explorer 2.0.0
Wersja stabilna
1.34 MB | 2018-03-05

Ilość pobrań: 422 | W tym miesiącu: 1 | W poprzednim miesiącu: 5

Komentarze (0)
Folder Size Explorer