w
googluj

FBReader 0.12.10


FBReader to czytnik książek elektronicznych. Ten lekki, bezpłatny program obsługuje najpopularniejsze formaty e-booków, m.in. ePub i FB2, a ponadto umożliwia czytanie wprost z archiwów, takich jak ZIP i inne. Aplikacja jest bardzo prosta, zarówno pod względem wyglądu, jak i obsługi.

Czytanie książek na ekranach monitorów czy mniejszych urządzeń mobilnych zamiast na papierze staje się coraz popularniejsze. Technologia sprawia, że zamiast regałów pełnych mniej lub bardziej grubych tomów mamy jeden program na komputerze, z pomocą którego możemy czytać najróżniejsze publikacje, a ponadto zamiast kilku wybranych książek, pewnie tych lżejszych i mniejszych, w podróż zabierzemy całą kolekcję e-booków zgromadzonych na laptopie, smartfonie lub specjalnym urządzeniu, zwanym czytnikiem e-booków. Jest to niewątpliwie duża oszczędność miejsca i wygoda, ale często też oszczędność pieniędzy, gdyż zwykle książki w formie elektronicznej są tańsze od drukowanych odpowiedników, a wiele publikacji jest wręcz dostępnych za darmo.

Korzystanie z FBReader nie należy do skomplikowanych, za sprawą bardzo prostego interfejsu, który umożliwia wczytywanie obsługiwanych plików z e-bookami oraz nawigację po nich. Publikacje do biblioteki można wprowadzić, wskazując pliki z dysku lub wyszukując w internetowych katalogach z poziomu aplikacji. Biblioteką można zarządzać, dodając lub usuwając pozycje, bądź wyświetlając według autora czy kategorii. Dzięki wielu opcjom dotyczącym formatowania, dostosujemy czcionkę i inne parametry według własnych preferencji. Przydatna jest z pewnością także zmiana koloru tła, który po zmroku możemy ustawić na czarny, a tekst wybrać biały. Inne ustawienia pozwalają m.in. na zmianę orientacji wyświetlania (np. o 90 stopni), ustawienie marginesów, zmianę kodowania (w przypadku problemów ze znakami narodowymi), zmianę akcji dla rolki myszy. Nie zabrakło funkcji przeszukiwania tekstu, wyświetlenia spisu treści, informacji o danej książce, czy też szybkiego przejścia do przypisów i powrotu do czytanego miejsca.

Choć FBReader to program lekki i prosty, posiada dużo funkcji ułatwiających obcowanie z książkami elektronicznymi zapisanych w popularnych formatach: ePub, FB2, MOBI, TXT, CHM, HTML, RTF. Co więcej, jeśli tego pliki spakowane są w formie archiwum ZIP, TAR, GZIP i BZIP2, to program również je odczyta.
Licencja: GNU GPL (darmowa)
System Operacyjny: Windows XP/Vista/7
Oceń program:
-/5

Ocena: 3.6 (23 głosów)

Strefa Download programu
FBReaderFBReader 0.12.10
Wersja stabilna
5.09 MB | 2012-01-28
przejdź FBReader dla Android

Ilość pobrań: 21246 | W tym miesiącu: 20 | W poprzednim miesiącu: 4

Komentarze (3)
FBReader
avatararrow
~misiek | 2014.05.08 23:50
-1 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
działa na mobi ale nie sprawdzałem na epub
po za tym on ci nie czyta tylko ty masz sam przeczytać ksiązkę
FBReader 0.12.10
hck | Komentarz został wyminusowany | wyświetl
avatararrow
~Keszej | 2012.01.29 00:00
0 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
lekki, lekki i jeszcze raz lekki
FBReader 0.12.10