w
googluj
pl

DropIt Portable 8.5.1


DropIt Portable – przenośna wersja open-source'owego, bardzo specyficznego menadżera plików i katalogów. W programie można przeprowadzać wiele różnorodnych operacji na całej serii plików czy folderów w pojedynczym zadaniu. Możliwe jest wykorzystanie filtrów, które zawężają zakres działań jedynie do plików o określonych rozszerzeniach, typach, znakach w nazwie, atrybutach, znacznikach czasu itd. (filtry oferują wsparcie dla wieloznaczników i wyrażeń regularnych). Dostępne są także profile operacyjne (w tym zestaw gotowych wzorców), do każdego z nich przypiszemy inny zbiór akcji. Działania mogą być wykonywane w sposób zautomatyzowany. Warto dodać, że program posiada możliwość monitorowania wybranych lokacji i automatycznego stosowania wcześniej określonych akcji na nowych plikach czy folderach, które pojawiają się w nadzorowanym miejscu. Na uwagę zasługują także funkcje związane z zaawansowanym i jednocześnie całkiem wygodnym tworzeniem katalogów docelowych dla przetwarzanych danych. Najbardziej rzucająca się w oczy odmienność menadżera przejawia się w tym, że pliki i katalogi, na których mamy zamiar wykonać dane czynności, wystarczy przenieść (za pomocą popularnej metody „przeciągnij i upuść”) z okna Eksploratora Windows na niewielkie okienko DropIt (tzw. strefa zrzutu), wyświetlane domyślnie zawsze na wierzchu okien innych aplikacji.

Wśród operacji możliwych do wykonania na plikach i katalogach znajdziemy działania takie jak: przenoszenie i kopiowanie, kompresja (tworzenie archiwów ZIP i 7ZIP oraz samorozpakowujących się archiwów z rozszerzeniem EXE), dekompresja (wsparcie dla wszystkich popularnych typów archiwów), zmiana nazw, usuwanie danych (także z opcjami nadpisywania/niszczenia), dzielenie i scalanie, szyfrowanie oraz deszyfrowanie (wsparcie m.in. dla AES-256), otwieranie plików w wybranym programie zewnętrznym, przesyłanie danych na serwery FTP (wsparcie dla protokołów FTP i SFTP), wysyłanie plików i wiadomości e-mailem za pomocą serwera SMTP, generowanie galerii obrazów (jako strony HTML), tworzenie list z wykazem plików czy katalogów, przygotowanie muzycznych list odtwarzania, tworzenie skrótów, kopiowanie danych do schowka, modyfikowanie znaczników czasu oraz atrybutów.

DropIt traktuje katalogi w dwojaki sposób, zależnie od wybranego przez nas ustawienia. Po wczytaniu folderu albo możemy realizować akcje na plikach dostępnych w nim samym i opcjonalnie w jego podfolderach (wsparcie dla rekurencyjności), albo folder jest traktowany tak jak plik, na którym można przeprowadzać różne operacje.

Skojarzenia wymienionych akcji z wybranymi plikami czy też katalogami ustawiamy bezpośrednio po przeniesieniu plików/folderów do okienka strefy zrzutu. Oprócz tego będziemy w stanie zarządzać skojarzeniami przypisanymi do każdego profilu operacyjnego poprzez opcję Powiązania, wyświetlaną w menu kontekstowym strefy zrzutu lub ikonki programu rezydującej w zasobniku systemowym.

Profile dostępne domyślnie to: ogólny, archiwizator, ekstraktor archiwów, gumka (niszczenie danych), konstruktor galerii, konstruktor list oraz konstruktor playlist. Gotowe profile można pobrać także z witryny producenta. Do każdego profilu predefiniowanego przypisano właściwą operację domyślną (oczywiście można ją zastąpić innymi akcjami). Użytkownik będzie w stanie stworzyć nieograniczoną liczbę profili własnych. Profile są reprezentowane przez odpowiedni obrazek/ikonę, wyświetlaną w okienku strefy zrzutu. Można wybrać nazwę i dostosować prezencję każdego profilu (ikona, rozmiar i stopień przeźroczystości strefy zrzutu), a także zabezpieczyć dane profili przy pomocy szyfrowania.

Wersja Portable przechowuje ustawienia w swoim głównym katalogu, tak więc jest w pełni przenośna i może działać z zachowaniem tej samej konfiguracji na różnych komputerach, np. z poziomu pendrive’a albo dysku zewnętrznego.

Interfejs DropIt jest dość minimalistyczny (jak można domyślić się z opisu). Mniej doświadczeni użytkownicy opanują podstawy obsługi narzędzia bez problemów, jednak niektóre zaawansowane opcje będą dla nich raczej niezrozumiałe. Menu kontekstowe programu pozwala na otworzenie szczegółowego podręcznika, dostępnego tylko w języku angielskim.
Licencja: Freeware (darmowa)
System Operacyjny: Windows XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 5 (1 głosów)

Strefa Download programu
DropIt PortableDropIt Portable 8.5.1
Wersja stabilna
4.85 MB | 2018-02-12
przejdź Wersja instalacyjna DropIt

Ilość pobrań: 119 | W tym miesiącu: 0 | W poprzednim miesiącu: 0

Komentarze (0)
DropIt Portable