w
googluj

Vim Master 89.1.8


ico
Vim Master to aplikacja mobilna dla systemu Android, umożliwiająca naukę posługiwania się najlepszym (sorry, Emacs) edytorem tekstu, jaki kiedykolwiek powstał. Jego pierwotna wersja - Vi - pamięta czasy Unixa, natomiast (tadam!) Vim to produkcja wczesnych lat 90. Jednak mimo już paru dekad na karku, wciąż może być i tak naprawdę jest z powodzeniem używany i to na niemal każdej platformie sprzętowej. Vim do konsolowy edytor tekstu dostępny m.in. na Windowsa, Maca i Linuxa, ale jest też jego wersja graficzna o nazwie GVim, która funkcjonuje w swoim własnym okienku zupełnie tak, jak każdy inny nowoczesny program. Vim charakteryzuje się tym, że obsługuje różne tryby, np. w Insert Mode wpisujemy tekst, natomiast w Normal Mode przemieszczamy się po tekście. Aby przejść/wrócić do tego drugiego, trzeba np. nacisnąć klawisz Escape. Następnie można korzystać z przeróżnych kombinacji klawiszy: np. 'gg' to przeskoczenie na sam początek, a 'G' (czyli: Shift + g) to przeskoczenie na sam koniec tekstu. Z tego wynika, że do obsługi tego edytora w ogóle (serio!) nie korzysta się z myszy. To tak gigantyczna zaleta, że to przechodzi ludzkie pojęcie. W efekcie, czy pisanie artykułu (przy okazji: redaktor piszący ten tekst używa do niego właśnie Vima), czy kodowanie przy użyciu JavaScriptu, Pythona itp., przebiega ekstremalnie szybko - z prędkością myśli!

Omawiana aplikacja mobilna, do której przedstawienia w końcu wzywa nas obowiązek (sorry, Vim), umożliwia wzięcie udziału w quizach dotyczących poleceń używanych w Vimie. Podzielone są one na poziomy łatwy, średni i trudny, a do tego jest opcja wzięcia udziału w quizie z pytaniami z wszystkich tych poziomów. Możliwe jest też określenie liczby pytań w ramach quizu i może ich być np. 5, 10 lub 25. W sumie pytań jest 150. W ramach pojedynczego pytania mamy rozwikłać zagadkę przejścia z jednego stanu tekstu do drugiego. Co należy nacisnąć, jakie klawisze? Są 4 możliwe odpowiedzi. Przykładowo, scenariusz może sugerować pytanie o przeskoczenie na sam początek lub koniec tekstu - jakby co, pierwsze odpowiedzi już znacie. Miło jednak ze strony autora, że po zaznaczeniu odpowiedzi aplikacja nie tylko pokazuje, czy była ona poprawna, czy błędna, ale również wyświetla znaczenie wszystkich odpowiedzi, czyli co one dokładnie robią w Vimie. Kolejna wspaniała funkcja tego programu to ta, że dane pytanie można dodać do ulubionych. W rezultacie aplikacja może się przydać zarówno początkującym, jak i tym, dla których Vim to już chleb powszedni. Można znaleźć intrygujące komendy, o których istnieniu mogliśmy nawet nie śnić, i mieć je w jednym miejscu. Co więcej, istnieje możliwość anonimowego konkurowania z innymi uczniami Vima. Nasze odpowiedzi się kumulują i uzyskujemy więcej punktów (medali, a raczej koron) i wyższą pozycję w rankingu.

Podsumowując, Vim wymaga opanowania umiejętności bezwzrokowego pisania na klawiaturze, a potem przyzwyczajania się do trybów, następnie szybkiego przetwarzania tekstu (jeszcze dalej: tworzenia konfiguracji w pliku tekstowym, instalowania rozszerzeń itp. itd. etc.). Nauka tych rzeczy od podstaw może potrwać ok. 3 miesiące - 30 minut dziennie - ale to jedna z najlepszych rzeczy, w jakie możemy zainwestować swój komputerowy czas (tzn. czas, w którym korzystamy z komputera). Umiejętność ta zostanie z nami przez dłuuugie lata. Vim nie zostanie opuszczony i będzie aktualizowany do końca świata. Jest bowiem edytorem stosowanym i uwielbianym do granic szaleństwa przez profesjonalnych programistów, więc jego przyszłość jest świetlana, bo programowanie to praca przyszłości. Oczywiście, jego nauka musi polegać na praktyce, praktyce, praktyce (praktyce, praktyce, praktyce [praktyce, praktyce, praktyce {praktyce, praktyce, praktyce}]), niemniej czysto teoretyczne poznawanie komend przy użyciu aplikacji Vim Master też może być dobre w niektórych okolicznościach - np. w trakcie podróży autobusem na ukochany przystanek lub w oczekiwaniu na wizytę u krwiożerczego dentysty; tudzież podczas przejażdżki środkiem publicznej komunikacji w celu spotkania przemiłej pani doktor.

Ograniczenia!
Aplikacja wyświetla reklamy, gdy jesteśmy połączeni z internetem, a ich usunięcie kosztuje 13,99 zł

Wymagania!
Android 4.0.3 i nowsze

Licencja: Freeware (darmowa)
Oceń program:
-/5

Ocena: 5 (1 głosów)

Strefa Download programu
Vim MasterVim Master dla Android
2018-11-11

Ilość pobrań: 0 | W tym miesiącu: 0 | W poprzednim miesiącu: 0

Komentarze (0)
Vim Master