w
googluj

Hour of Regex 1.2


ico
Hour of Regex jest aplikacją mobilną umożliwiającą błyskawiczną interaktywną naukę podstaw wyrażeń regularnych. Program wydano dla urządzeń z systemem operacyjnym Android. Jest nieskomplikowany i dobrze zrobiony. Do pewnego momentu korzystania z niego, nie można narzekać - nauka przebiega płynnie i dowiadujemy się, czemu służy znak dolara itp. Czym jednak ogólnie są te wyrażenia regularne? Same w sobie, są to znaki, które w skrócie opisują inne znaki - albo, jakby to powiedziała Wikipedia, są to "wzorce, które opisują łańcuchy symboli". Stosowane są w wielu językach programowania, np. C, Java, Python, Ruby, JavaScript, więc prędzej czy później, programista musi się ich nauczyć. Ich opanowanie może być przydatne choćby w celach weryfikujących poprawność danych (e-mail, URL) wprowadzonych przez użytkownika. Znajomość wyrażeń regularnych ułatwi też posługiwanie się niektórymi uniksowymi narzędziami tekstowymi i edytorami (sed, grep, vim). ...Przejdźmy już jednak do opisu zawartości aplikacji, która uczy tych wyrażeń!

Praktycznie od razu po jej uruchomieniu mamy do czynienia z pierwszą lekcją. Otrzymujemy zdawkowy, ale wystarczający, opis zagadnienia, jego ilustrację, a także mamy wykonać zadanie, polegające oczywiście na zastosowaniu wzorca z opisu. Po udzieleniu odpowiedzi poznamy, czy była dobra, czy zła. W sumie jest 10 lekcji. Po otworzeniu szuflady nawigacyjnej można przeskoczyć do dowolnej z nich lub też iść po kolei do końca. I wszystko jest super, tyle że program jest jeszcze... nieskończony. Przejście dostępnego tutorialu zajęło nam niecałe 10 minut. Z tych 10 lekcji/minut byliśmy jednak zadowoleni; pomysł na tego typu program uważamy za to strzał w dziesiątkę. Niemniej tytuł i podtytuł aplikacji sugerują, że mamy się nauczyć wyrażeń regularnych "w godzinę", więc docelowy materiał powinien być kilka razy większy. I rzeczywiście, po 10 lekcji otrzymujemy zapewnienie, że bardziej skomplikowany materiał zostanie dodany w przyszłości.

Tak czy inaczej, jeśli jesteś początkującym programistą, polecamy zainstalować aplikację już teraz. Nauczenie się 10 nawet najbardziej podstawowych zagadnień to w końcu nieskończenie więcej, niż nic. Mamy nadzieję, że przyszłe, ostateczne wydanie tego programu zawierać będzie zestaw zadań wymagających zastosowania wielu wzorców na raz. Wtedy byłaby to wręcz perfekcyjna aplikacja do nauki wyrażeń regularnych!

Wymagania!
Android 4.0.3 i nowsze

Licencja: Freeware (darmowa)
Oceń program:
-/5

Ocena: 5 (1 głosów)

Strefa Download programu
Hour of RegexHour of Regex dla Android
2018-06-23

Ilość pobrań: 1 | W tym miesiącu: 0 | W poprzednim miesiącu: 0

Komentarze (0)
Hour of Regex