w
googluj
pl

Regionalny System Ostrzegania 1.6.6


ico
Regionalny System Ostrzegania (RSO) to aplikacja mobilna będąca częścią ogólnokrajowej usługi powiadamiania obywateli o zagrożeniach. Powstała z inicjatywy Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji we współpracy z Telewizją Polską. Program dostępny jest dla urządzeń z systemem Android (wersja teraz opisywana), iOS oraz Windows Phone. W istocie, jest on informatorem o różnego rodzaju zagrożeniach (np. meteorologicznych), który jednocześnie udostępnia szereg poradników postępowania w sytuacjach kryzysowych (powodzi, zatrucia czadem czy katastrofy budowlanej). Znalazła się w nim możliwość personalizacji, bowiem zaraz po pierwszym uruchomieniu otrzymamy opcję wyboru województwa, którego alerty o zagrożeniach mają dotyczyć.

Menu aplikacji:
• Ostrzeżenia - to przeglądarka ostrzeżeń o sytuacjach nadzwyczajnych - meteorologicznych, hydrologicznych, jak i w zakresie stanów wód (to z kolei na podstawie interfejsu mapy od Google'a) - pochodzących z wojewódzkich centrów zarządzania kryzysowego. Aby korzystać z tej funkcji, musimy być online, ponieważ program każdorazowo pobiera z serwera najświeższe informacje, zaś starych nie wyświetla (w offline jest więc tutaj pusto),
• Dla kierowców - to ostrzeżenia np. nt. utrudnień w ruchu. W tym wypadku również musimy być online,
• Poradniki - to nierzadko długie teksty szczegółowo opisujące, co mamy robić "na wypadek...". Tematy wszystkich dostępnych poradników: Burze i nawałnice, Wichury, Powódź, Upały, Zima, Bezpieczny wypoczynek, Pożar, Zatrucie czadem, Bezpieczne fajerwerki, Katastrofa budowlana, Skażenie substancją toksyczną, Zagrożenia terrorystyczne, Alarm bombowy, Niebezpieczna przesyłka, Niewypały (i) niewybuchy, Pierwsza pomoc, Zatrucie substancjami psychoaktywnymi, Alarmowanie i ostrzeganie, Ważne informacje,
• Ustawienia - ponownie dokonamy wyboru "domyślnego" województwa, a także wpłyniemy na rodzaje otrzymywanych ostrzeżeń. Powiadomienia push mogą dotyczyć wielu województw i tu możemy je wskazać.

Program oceniamy bardzo dobrze i to pomimo tego, że stosunkowo wielu spośród jego użytkowników w Google Play zwraca uwagę na kiepskie funkcjonowanie powiadomień. Z jednej strony: "Aplikacja może [i] w porządku. Tylko, że dla Podkarpacia już od roku nie było żadnych ostrzeżeń. Ktoś pokpił sprawę???!!!". Z drugiej zaś: "Bardzo dobra aplikacja!!! Każda pełnoletnia osoba powinna mieć zainstalowaną tę aplikacje dla bezpieczeństwa swojego i swojej rodziny. Świetnie przydaje się też kierowcom. Gratulacje!". My natomiast oceniamy tę aplikację bardzo dobrze przede wszystkim z uwagi na dostępność poradników edukacyjnych w offline. Warto je przeczytać choćby raz - nawet jeżeli wydaje nam się teraz, że wiemy "co i jak".

Ograniczenia!
Część funkcjonalności wymaga nawiązania połączenia z internetem

Wymagania!
Android 4.0 i nowsze

Licencja: Freeware (darmowa)
Oceń program:
-/5

Ocena: 4 (1 głosów)

Strefa Download programu
Regionalny System OstrzeganiaRegionalny System Ostr... dla Android
2018-06-23

Ilość pobrań: 2 | W tym miesiącu: 0 | W poprzednim miesiącu: 0

Komentarze (0)
Regionalny System Ostrzegania