w
googluj

Turtl 0.7.2.5


ico
Turtl jest to open-source'owy, wieloplatformowy program umożliwiający zapisywanie notatek, a także zakładek internetowych, haseł, zdjęć, dokumentów i właściwie czegokolwiek innego - i przetrzymywanie tego wszystkiego w zaszyfrowanej przestrzeni. Zgromadzone materiały dostępne będą tylko dla nas i dla tych, którym je ewentualnie udostępnimy (możliwa praca w zespole). Wspierane są przy tym różne funkcje mające na celu podnieść poziom organizacji wprowadzonych informacji (tagi, filtry). Niezwykle istotne jest jednak to, jak działa szyfrowanie oferowane przez ten program i jak się ono wyróżnia na tle konkurencji.

Producent sugeruje myśleć o tej aplikacji jako o Evernote zapewniającym najwyższy stopień prywatności dla gromadzonych danych. Po pierwszym uruchomieniu dokonamy rejestracji, z czego określone przez nas wtedy dane (tj. nazwa użytkownika [np. adres e-mail] oraz hasło dostępu) zostaną wykorzystane do utworzenia klucza kryptograficznego. Turtl będzie następnie szyfrować nasze dane jeszcze PRZED ich zapisaniem - gdziekolwiek by ten zapis miał się nie odbyć: czy to w urządzeniu, czy to na ich własnym serwerze. (Pamiętajmy, że nie ma opcji odzyskania zapomnianego hasła!). W rezultacie uniknięta ma być sytuacja, w której np. ktoś włamuje się na serwer i wykrada nasze materiały, czy też sytuacja, w której dane poddawane są obróbce przez agencje rządowe. W tym wypadku nie będzie możliwe ich odczytanie: serwer ma posiadać już zaszyfrowane informacje, a nie w stanie surowym.

Jak wspomnieliśmy, dedykowane aplikacje Turtl dostępne są dla wielu platform. W przypadku systemów stacjonarnych są wersje dla Windowsa, Maca i Linuxa. Natomiast w przypadku systemów mobilnych wydano już aplikację dla Androida, zaś edycja dla iOS jest w przygotowaniu. Do tego są jeszcze rozszerzenia dla stacjonarnych przeglądarek Google Chrome oraz Mozilla Firefox, a dające sposobność szybszego dodania strony internetowej do zakładek we właściwym Turtl. Jak wypada jedyna do tej pory wersja mobilna?

Wersja dla Androida działa dobrze, ale dość topornie. Do obsługi trzeba się nieco przyzwyczaić. Korzystanie z aplikacji wymagać będzie także nawiązania aktywnego połączenia z internetem; można potem przejść do trybu offline, a zmiany zostaną zsynchronizowane, gdy powrócimy do trybu online. Właściwy interfejs składa się z 3 zakładek: wszystkich notatek, tzw. tablic oraz strefy służącej do zarządzania udostępnieniami. Tablice działają jak foldery i tagi jednocześnie, tzn. notatkę możemy umieścić w kilku tablicach na raz (ale równocześnie możliwe jest tradycyjne otagowanie takiej notatki). Warto podkreślić, że notatki można pisać przy użyciu znaczników formatowania Markdown; dostępny jest poradnik. W chwili pisania tego tekstu nie ma ograniczenia, jeśli chodzi o wielkość danych, jakie możemy przetrzymywać w chmurze producenta. Niemniej jednak autorzy planują już wdrożenie płatnej usługi Premium dla pewnego pułapu GB.

Podsumowując, uważamy, że Turtl jest świetny. Wiele dedykowanych wersji, nowatorskie szyfrowanie, wsparcie dla Markdown - to tylko niektóre z największych zalet. Wersja dla Androida nie jest może zrobiona idealnie, ale to dopiero jej początki.

Uwaga!
Dostępna jest wersja tego programu dla systemu Windows

Ograniczenia!
Rejestracja jest wymagana. Tryb online jest wymagany, aby uruchomić aplikację (zalogowanie się na serwerze jest konieczne), ale potem można z niej korzystać offline, choć z niepełną funkcjonalnością

Wymagania!
Android 4.1 i nowsze

Licencja: Freeware (darmowa)
Oceń program:
-/5

Ocena: 5 (1 głosów)

Strefa Download programu
TurtlTurtl dla Android
2019-06-29

Ilość pobrań: 2 | W tym miesiącu: 0 | W poprzednim miesiącu: 0

Komentarze (0)
Turtl