w
googluj
pl

Anioł Stróż 1.9.1


ico
Anioł Stróż jest polską aplikacją mobilną przeznaczoną dla osób chcących wyjść z nałogu alkoholowego. Co prawda, ten wydany dla systemu Android program mógłby być przydatny również w walce z innymi uzależnieniami, gdyż korzystanie z niego sprowadza się przede wszystkim do oznaczania kolejnych dni w kalendarzu jako sukcesu bądź porażki, ale cała otoczka i zastosowane sformułowania (sukces: "nie piłem" - porażka: "piłem") jednoznacznie koncentrują uwagę na nałogu alkoholowym. Niemniej jednak, co mogłoby zachęcić do prowadzenia takiego specyficznego pamiętnika walki również osoby z innymi uzależnieniami, to to, że program pochwalić się może jedną, ale za to niezwykłą, naprawdę wspaniałą funkcją, której, o dziwo!, nie ma w żadnym podobnym narzędziu do tworzenia nawyków, choć opisaliśmy już do tej pory ich całe mnóstwo.

Chodzi nam mianowicie o to, że Anioł Stróż pozwala także oznaczać w kalendarzu dni, w których odczuwaliśmy "głód". Każdy dzień może zostać oznaczony w kółku: jako sukces na zielono albo jako porażka na czerwono, przy czym ewentualny "głód" symbolizowany będzie dodatkowo pomarańczową obręczą. Myślimy, że to naprawdę doskonały pomysł! Co innego spojrzeć na ostatnie tygodnie i miesiące walki i zobaczyć tylko jakby bezduszne sukcesy/porażki, a co innego otrzymać dodatkowy kontekst w postaci tego, co działo się wtedy w nas samych. Innymi słowy, świadomość z perspektywy czasu, że zwyciężyło się albo poległo bez wyraźnej "chętki" będzie zupełnie inna, niż wtedy, gdy nas ciągnęło i trzeba było stoczyć brutalną, może i wielogodzinną walkę. Dzięki tej aplikacji poznamy, ile było tych bitew i jak częste one były.

Oczywiście, wszystko to będzie miało sens, jeśli okazje do picia będą omijane (głód może być w końcu sprowokowany). W związku z tym aplikacja oferuje także materiały informacyjno-edukacyjne. Udostępnia teksty "12 kroków" i "12 tradycji", które są klasycznymi zbiorami zaleceń dla wychodzących z nałogu alkoholowego. Podobnego typu jest program HALT. Jego nazwa pochodzi z angielskiego: "Hungry, Angry, Lonely, Tired", czyli "głodny, rozgniewany, samotny, zmęczony" - są to stany szczególnego zagrożenia, sygnały ostrzegające przed zbliżającym się niebezpieczeństwem, czyli sięgnięciem po kieliszek. Zostały zwięźle opisane. Program oferuje do tego 3 rodzaje powiadomień: 1) o 24 godzinach bez picia - rano; 2) o programie HALT - w południe; 3) o zaznaczeniu dniu w kalendarzu trzeźwości - wieczorem. Mało tego, bo jest w nim też opcja rozmowy z innymi AA (takie przynajmniej jest założenie; przy okazji: alerty dla chatu to 4 rodzaj udostępnianych tu powiadomień).

Trochę dziwna jest jednak procedura rejestracji. Po pierwszym w ogóle uruchomieniu tej aplikacji trzeba się w niej zarejestrować za pośrednictwem konta Google; inaczej zostanie wyłączona. Po podłączeniu konta okaże się jednak, że dostęp do chata wymagać będzie jakby kolejnej rejestracji czy też jej zatwierdzenia. Trudno to określić, ale w praktyce przedstawia się to tak: należy tylko zatwierdzić na nowym ekranie funkcję rejestracji po wpisaniu nazwy użytkownika na potrzeby chatu. W chwili pisania tego tekstu, aplikacja jest bardzo młoda i spotkaliśmy tylko parę innych osób (na całą Polskę). Tak czy inaczej, główna wartość programu leży w kalendarzu trzeźwości, a to z powodu możliwości oznaczania odczucia głodu (niby banalna funkcja, ale jakże oryginalna! - dodajmy, że w wersji płatnej jest możliwość określania rodzaju głodu). Jest to, oczywiście, tylko jednak narzędzie i ostatecznie wszystko zależeć będzie od nas samych.

Ograniczenia!
Rejestracja poprzez konto Google jest wymagana. Dostęp do niektórych funkcji (chat) wymaga połączenia z internetem. Wersja Premium kosztuje 9,89 zł i udostępnia kolejne funkcje, m.in. dodawania rodzaju głodu alkoholowego oraz prowadzenia dzienniczka uczuć.

Wymagania!
Android 4.0.3 i nowsze

Licencja: Freeware (darmowa)
Oceń program:
-/5

Ocena: 3.3 (3 głosów)

Strefa Download programu
Anioł StróżAnioł Stróż dla Android
2018-06-23

Ilość pobrań: 151 | W tym miesiącu: 0 | W poprzednim miesiącu: 9

Komentarze (0)
Anioł Stróż