w
googluj

Orgzly 1.7.6


ico
Orgzly to unikalny edytor tekstu dostępny na urządzenia przenośne z systemem operacyjnym Android. Nazwa aplikacji brzmi może zniechęcająco, ale to właśnie w niej ukryta jest właściwa cecha jej funkcjonalności. Otóż tworzenie tekstu odbywa się w tym programie za pośrednictwem tzw. "org-mode" - trybu edytowania i organizacji notatek, zarządzania listami zadań i planowania projektów przy pomocy zwykłego tekstu; to system znaczników zaprojektowany przez Carstena Dominika w 2003 roku, a wykorzystywany w słynnym, uwielbianym przez wielu edytorze tekstu Emacs. Nie trzeba jednak znać tych rzeczy, aby cieszyć się możliwościami oferowanymi przez samo Orgzly. Naprawdę bez obaw: nawet totalna nieznajomość org-mode i Emacsa nie oznacza, że z omawianej aplikacji mobilnej nie można czerpać wielkich korzyści. Aby zachęcić, opiszemy Orgzly z perspektywy nowego użytkownika, a entuzjastom org-mode polecamy tylko ostatnie zdanie naszego opisu.

Program wykonano na bazie Material Design i udostępnia 2 motywy graficzne (jasny i ciemny). Tapnięcie w ikonę plusa w pasku narzędziowym oznacza - zależnie od kontekstu - utworzenie zupełnie nowego zeszytu/notatnika albo utworzenie nowego wpisu w zeszycie/notatniku bieżącym. Zajmijmy się drugim przypadkiem, bo jest kluczowy. Nowa notatka może mieć, oczywiście, tytuł oraz ciało (treść właściwą). Wszystkie takie proste wpisy będą potem stanowić jedną wielką notatkę (zeszyt), ale dzięki zastosowaniu różnych środków organizacji, staną się one przejrzyste. Przede wszystkim można utworzyć notatkę do notatki (pod-notatkę). Nie ma ograniczeń, co do głębokości tego typu zagnieżdżeń - może być ich dosłownie tyle, ile chcemy. (Dodajmy jednak, że w chwili pisania tego opisu nie jest wspierana funkcja zawijania kolejnych poziomów, ale producent wspomina o jej przyszłej implementacji, więc w czasie, gdy zainstalujecie Orgzly, możliwe, że będzie dostępna. Byłaby to wielka zaleta!). Nowa notatka zostaje dodana na sam koniec zeszytu, lecz w razie potrzeby przesuniemy ją w dowolnym kierunku i umieścimy w całej hierarchii dokładniej tam, gdzie tego chcemy.

W Orgzly nie chodzi jednak tylko o pisanie i zagnieżdżanie tekstu. Poszczególne wpisy otagujemy, jak też określimy ich priorytety. Co zaś stanowi o wyjątkowości programu w kontekście tradycyjnych notatników, to to, że pozwala on oznaczać stany (typy) notatek, a to poprzez wpisanie jednego z nich na samym początku tytułu. Są 2 ogólne rodzaje stanów: "TODO" oraz "DONE". Stany należące do "TODO" mają kolor czerwony i oznaczają notatki będące zadaniami do wykonania. Natomiast stan "DONE" jest koloru zielonego i oznacza, że zadanie zostało ukończone; automatycznie dodany zostanie do takiej notatki znacznik czasu i daty. Użytkownik sam określi stany swoich notatek w ramach ogólnych "TODO" i "DONE" w ustawieniach aplikacji, przedzielając je po prostu spacjami. Przeszukiwanie wzrokiem takiego jednego wielkiego notatnika może się w końcu stać mało komfortowe, lecz na wyposażeniu jest wyszukiwarka, a są też skróty do poszczególnych stanów - po otworzeniu szuflady nawigacyjnej i wybraniu stanu "TODO", naszym oczom ukażą się same zadania.

O samej pracy z tekstem przy użyciu tej aplikacji można by jeszcze nieco powiedzieć. Z kluczowych funkcji ogólnych wymieńmy już jednak na koniec, że dostępna jest opcja zwykłego eksportu notatnika. Zapis nastąpi w czystym tekście w formacie org-mode (podkreślmy na wszelki wypadek, że bardzo łatwo odróżnić zwykły tekst, który napisaliśmy, od dodanych znaczników formatu, zatem w razie potrzeby wykorzystamy taki plik gdziekolwiek indziej). Sam plik odnajdziemy w katalogu "Download", zaś jego nazwą będzie nazwa wyeksportowanego zeszytu z końcówką ".org". Podsumowując: jeśli chcielibyście przetestować nowy sposób tworzenia i organizowania notatek - org-mode w Orgzly jest super-fajne. Jeśli zaś org-mode znacie i lubicie, wówczas Orgzly musicie zainstalować absolutnie koniecznie - warto dla synchronizacji z Dropboxem, zaś w planach autora wsparcie dla Dysku Google'a, Gita oraz SSH; to wszystko bez reklam i za darmo, wykonane na najwyższym poziomie użyteczności.

Wymagania!
Android 4.0 i nowsze

Licencja: Freeware (darmowa)
Oceń program:
-/5

Ocena: 5 (1 głosów)

Strefa Download programu
OrgzlyOrgzly dla Android
2019-06-29

Ilość pobrań: 3 | W tym miesiącu: 0 | W poprzednim miesiącu: 0

Komentarze (0)
Orgzly