w
googluj

OnVinyl 1.3.4.4


ico
OnVinyl jest aplikacją mobilną umożliwiającą zarządzanie kolekcją płyt winylowych, a dostępna jest dla urządzeń z systemem operacyjnym Android (wersja dla iOS w przygotowaniu). Oferowane są w niej 2 metody dodawania albumów do kolekcji: poprzez zeskanowanie okładki bądź tekstowe wyszukanie w bazie danych. Program pozwala także na podłączenie kont znajomych - bo to również taki serwisik społecznościowy - oraz przeglądanie ich własnych kolekcji.

Po pierwszym uruchomieniu aplikacji, trzeba się zarejestrować. Są 3 sposoby: podanie adresu e-mail, wykorzystanie danych z Google+ albo Facebooka. W związku z tym ustalimy też swoją nazwę użytkownika na potrzeby społecznościowe. Nazwa musi się składać z 5-16 znaków alfanumerycznych; nie można jej potem zmienić. Jest ona o tyle istotna, że śledzenie kolekcji znajomych odbywać się będzie przez podanie ich nazw użytkowników z OnVinyl.

Właściwy interfejs programu podzielony jest na 3 zakładki:
• aktywność - to oś czasu przedstawiająca nasze działania, czyli np. dodanie płyty do kolekcji,
• kolekcja - to zbiór naszych płyt, którą można wyświetlić w układzie listy bądź 2- albo 3-kolumnowej siatce, a do tego posortować wedle artystów bądź tytułów; po wybraniu danej płyty wyświetlone zostaną informacje o jej wydaniu, w tym np. tracklista,
• koneksje - to spis innych użytkowników, których kolekcje śledzimy; w celu dodania nowego trzeba, jak wspomniano, podać jego nazwę z OnVinyl.

Dodawanie płyty do kolekcji polega na zwykłym zeskanowaniu okładki, tj. zrobieniu zdjęcia, jeśli jednak wynik trafienia będzie negatywny, zaproponowana zostanie tradycyjna metoda wyszukiwania, tekstowa, tzn. wedle: nazwy artysty (wymagane), tytułu albumu (wymagane) oraz numeru katalogowego (opcjonalne). Otrzymamy listę płyt, a po wybraniu tej, która nas interesuje, możliwe stanie się uzupełnienie profilu płyty na nasze osobiste potrzeby: dodamy notatkę (do 350 znaków) oraz określimy stan okładki i samego nagrania (na bazie parunastu wartości). Dane te będą łatwo widoczne przy przeglądaniu naszej kolekcji. Funkcja notatki może być o tyle przydatna w kontekście społecznościowym, że można w niej zawrzeć informację np. o tym, komu pożyczyło się daną płytę.

Po otworzeniu szuflady nawigacyjnej otrzymamy dostęp do jeszcze jednej interesującej funkcji, a mianowicie mapy świata ze sklepami oferującymi płyty winylowe. Po włączeniu w urządzeniu GPS-a określona zostanie nasza bieżąca lokalizacja, co ułatwi przeglądanie Mapy Google'a - bo to oczywiście na jej interfejs naniesiono pinezki sklepów. Na mapie znaleźliśmy również polskie sklepy (choćby w Katowicach), więc funkcja działa lokalnie. Użytkownik ma możliwość dodania nowego sklepu, a wymagane informacje w tym zakresie to nazwa sklepu i jego lokalizacja, opcjonalny zaś jest opis sklepu (w języku angielskim).

W chwili pisania tego tekstu jest to już nieźle mający się program, ale najlepsze dopiero przed nami. Jego większe minusy to: problem z założeniem konta przez adres e-mail, tylko ok. 50% trafności w rozpoznawaniu okładki (wedle danych producenta z 2015 roku), bardzo mała liczba okładek w bazie. Plusy: świetne wykonanie na bazie Material Design, ładny i przyjemny dla oka design, łatwość i intuicyjność obsługi. Autorzy mają ciekawe plany na przyszłość. Ich celem, co oczywiste, jest nie tylko 100-procentowa trafność funkcji rozpoznawania okładek, ale też m.in. dodanie obsługi rozpoznawania albumów po kodach kreskowych (druga wersja skanera), a także integracja ze słynną dyskograficzną bazą muzyczną Discogs.com, tzn. opcja połączenia konta Discogs z OnVinyl. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, program będzie świetny.

Ograniczenia!
Założenie konta przez podanie adresu e-mail bądź za pośrednictwem Google+ albo Facebooka jest konieczne

Wymagania!
Android 4.0.3 i nowsze

Licencja: Freeware (darmowa)
Oceń program:
-/5

Ocena: 4.5 (2 głosów)

Strefa Download programu
OnVinylOnVinyl dla Android
2018-06-23

Ilość pobrań: 24 | W tym miesiącu: 2 | W poprzednim miesiącu: 5

Komentarze (0)
OnVinyl