w
googluj

Goot eBooks 1.0.2.1


ico
Goot eBooks jest to czytnik e-booków, które znajdują się w słynnym serwisie literackim o nazwie Projekt Gutenberg, którego celem jest umieszczenie w internecie elektronicznych wersji książek dostępnych w wersji papierowej. Zasoby Projektu to już przeszło 45 tys. wydań, w tym również i polskie. Wszystkie są całkowicie darmowe; oczywiście, z uwagi na prawa autorskie, skupiono się na starych wydaniach. Serwis odnajdziemy w witrynie Gutenberg.org i warto do niego zajrzeć, bo jest to jedna z najważniejszych inicjatyw związanych z kulturą w całej historii internetu. Natomiast aplikacja Goot eBooks jest jej nieoficjalnym czytnikiem, który można zainstalować w urządzeniu z systemem operacyjnym Android. Jeśli to zrobimy, będziemy mogli ściągnąć z Projektu Gutenberg dowolną książkę i czytać ją w nieskomplikowany sposób również w trybie bez połączenia z internetem.

Na ekranie startowym programu mamy 3 opcje: przeglądania dostępnych zasobów wedle tytułu, wedle autora, przejścia do widoku na pobrane książki. Przeglądanie e-booków może nie być zbyt komfortowe, ponieważ oferuje nam się wyłącznie jedną, długą listę, a tak naprawdę: ekstremalnie długą listę, której samo przewinięcie na sam koniec zająć może minuty! Na ratunek przychodzi funkcja wyszukiwarki. Wystarczy więc wpisać frazę, a otrzymamy wynik. Jednym tapnięcie przejdziemy potem do trybu czytania i równoczesnego pobrania książki jako tekstu (swoją drogą: Projekt Gutenberg oferuje więcej możliwości). Tryb czytania, jak tryb przeglądania - początkowo również nie robi najlepszego wrażenia. Przyzwyczajeni już jesteśmy do tego, że czytniki dają nam dziesiątki opcji personalizujących, z których pewnie najlepszą jest ciemny motyw graficzny, dzięki któremu o wiele łatwiej czytać tekst w nocy; ekran po prostu tak bardzo nie razi. Niestety, omawiana aplikacja nie ma takiej opcji. Co więcej, tekst w jej wydaniu jest nie za dobrze sformatowany, tzn. nie jest podzielony na wyraźne części, a przydałaby się dodatkowa, pusta linia między akapitami (tak właśnie jest w oryginale).

W tym momencie można by dojść do wniosku, że Goot jest kiepski i nie wiadomo po co nim sobie w ogóle zaprzątać głowę. Owszem, ma wady, ale ma też wielkie zalety, które sprawiają, że warto dać mu szansę - zwłaszcza w sytuacji, gdy mamy na oku jedną czy dwie książki z Gutenberga, a nie chcemy specjalnie do tego instalować "poważniejszego" czytnika i uczyć się go. Przede wszystkim, Goot jest prosty, szybki i intuicyjny w obsłudze. Przejście do strony poprzedniej polega na dotknięciu lewej połowy ekranu, przejście do strony następnej - prawej. Do tego mamy dostęp do poszczególnych części książki i informację o aktualnej stronie (jej tapnięcie pokaże nam liczbę wszystkich stron). Ostatnio czytana strona zostaje automatycznie zapamiętana i można w każdym momencie wyjść z programu, a po powrocie nie powita nas ekran główny, ale ta właśnie strona, na której skończyliśmy czytać. Możemy zmienić rozmiar czcionki; wyjściowy to 0.75, a dostępny zakres to 0.5-3.0. Możemy też zmienić krój czcionki; w sumie dostępne są 4.

Ograniczenia!
Aplikacja sama z siebie nie dostarcza żadnych e-booków, więc trzeba je pobrać, czyli połączyć się z internetem. Program nie oferuje wersji płatnej z dodatkowymi funkcjami, ale istnieje możliwość wsparcia producenta darowizną w wybranej wysokości (50% jej wartości producent przekaże na wsparcie Projektu Gutenberg).

Wymagania!
Android 4.0.3 i nowsze

Licencja: Freeware (darmowa)
Oceń program:
-/5

Ocena: 4 (1 głosów)

Strefa Download programu
Goot eBooksGoot eBooks dla Android
2015-03-12

Ilość pobrań: 3 | W tym miesiącu: 0 | W poprzednim miesiącu: 0

Komentarze (0)
Goot eBooks