w
googluj
pl

CoolNovo Portable 2.0.9.20


CoolNovo Portable – przenośna wersja przeglądarki internetowej CoolNovo, wcześniej znanej pod nazwą ChromePlus. CoolNovo bazuje na kodzie przeglądarki Chromium, podobnie jak popularny Google Chrome. W gruncie rzeczy CoolNovo bardzo przypomina obie wymienione przeglądarki (swoją funkcjonalnością i interfejsem), ale poza tym oferuje także zestaw dodatkowych możliwości.

W CoolNovo skorzystamy z większego poziomu bezpieczeństwa i rozszerzonej ochrony prywatności (otwieranie każdej ze stron w tzw. piaskownicy, dokładniejsza kontrola na przesyłaniem i usuwaniem prywatnych danych), gestów myszki, klawisza Boss Key, ukrywającego natychmiast okno przeglądarki, rozbudowanych skrótów klawiaturowych, ułatwień związanych z zamykaniem kart oraz wyszukiwaniem tekstów i otwieraniem linków, trybu renderowania stron przy użyciu silnika Internet Explorer (przydatne zwłaszcza dla webdeweloperów), współpracy z różnymi menadżerami pobierania plików (np. Thunder, Web Thunder, FlashGet, Mini FlashGet, NetX), a także z funkcji autouzupełniania formularzy (przechowywanie i automatyczne wprowadzanie nie tylko loginów i haseł, ale również danych osobistych).

Przeglądarka obsługuje właściwie wszystkie rozszerzenia, wtyczki i motywy Chromium/Google Chrome (chyba że akurat działają one tylko w najnowszej wersji Chromium, na której nie została jeszcze oparta nasza edycja CoolNovo). W razie potrzeby możemy skorzystać również z witryny z dodatkami przygotowanej przez producenta CoolNovo. Warto wspomnieć o możliwości szybkiej instalacji rozszerzeń AdBlock oraz AdBlock Plus (odpowiadają za blokowanie reklam), Screen Capture (tworzenie zrzutów ekranu), EZ Zoom (powiększanie i pomniejszanie widoku stron WWW), a także Google Translate.

Na uwagę zasługują następujące funkcje – zaznaczenie tekstu i przeciągnięcie tego zaznaczenia na dowolny fragment strony internetowej (z wyjątkiem pola formularza) powoduje wyszukanie wyselekcjonowanego ciągu znaków za pomocą domyślnego silnika, z kolei zaznaczenie adresu URL i postąpienie z nim tak samo, jak z przed chwilą wspomnianym tekstem, doprowadza do otwarcia tego adresu w następnej karcie przeglądarki. Inna ciekawostka to szybkie zamykanie wybranej karty poprzez dwukrotne kliknięcie na niej lewym przyciskiem myszki. Należy dodać, że menu kontekstowe CoolNovo pozwala na łatwe wyszukiwanie zaznaczonych tekstów za pomocą kilku różnych silników. Jeżeli zdecydujemy się na instalację rozszerzenia Google Translate, będziemy również w stanie tłumaczyć zaznaczone treści przy użyciu menu kontekstowego. Istotną funkcją z punktu widzenia stabilności jest fakt, że każda z kart, każde rozszerzenie i każde okno przeglądarki zostają uruchomione jako osobne procesy. Warto wymienić jeszcze funkcje odpowiedzialną za wyświetlanie stron/okien działających w tle (np. strony z reklamami czy zduplikowane okna).

Wszystkie możliwości Chromium są dostępne także w CoolNovo – wsparcie dla najnowszych standardów W3C, silnik renderowania Blink, wybór silnika wyszukiwania, mechanizm kart, otwieranie nowych stron w kolejnych oknach, karta startowa z odnośnikami graficznymi, które prowadzą do ostatnio otwieranych stron lub do usług Google, zakładki, historia, czyszczenie danych przeglądarki, blokowanie wyskakujących okienek, kontrola nad JavaScript, menadżer pobierania, menadżer haseł, tryb incognito, menadżer rozszerzeń, narzędzia programistów, konsola JavaScript, menadżer zadań, obsługa kont Google itd.

Wersja Portable przechowuje ustawienia oraz pliki profilu użytkownika tylko w swoich podkatalogach, tak więc jest w pełni przenośna i możemy używać jej na różnych PC z zachowaniem naszej konfiguracji czy danych profilowych, np. z poziomu pendrive’a albo dysku zewnętrznego. Edycja Portable nie ingeruje w rejestr Windows.

Interfejs graficzny CoolNovo Portable jest nowoczesny, przyjemny dla oka i wygląda niemal identycznie jak interfejsy Chromium czy Google Chrome. Mniej doświadczeni użytkownicy nie powinni mieć problemów z obsługą programu, zwłaszcza jeżeli wcześniej korzystali z przeglądarek, na bazie których stworzono CoolNovo. W razie potrzeby można odwiedzić dział pomocy w witrynie producenta (w menu przeglądarki dostępny jest odnośnik prowadzący bezpośrednio do tego działu, niestety brakuje instrukcji w polskiej wersji językowej).
Licencja: Freeware (darmowa)
System Operacyjny: Windows XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 4.4 (5 głosów)

Strefa Download programu
CoolNovo PortableCoolNovo Portable 2.0.9.20
Wersja stabilna
31.8 MB | 2014-12-10
przejdź Wersja instalacyjna CoolNovo

Ilość pobrań: 725 | W tym miesiącu: 6 | W poprzednim miesiącu: 11

Komentarze (0)
CoolNovo Portable