w
googluj
pl

SafeBox 1.2


ico
SafeBox to aplikacja dla urządzeń z systemem operacyjnym Android, która służy do zaszyfrowania plików (zdjęć, filmów, dokumentów) przed ich wczytaniem (uploadem) do chmur Dysku Google lub Dropboxa; użytkownik może przechowywać swoje zaszyfrowane dane również w pamięci urządzenia. Program używa do szyfrowania popularnego algorytmu AES/RSA, praktycznie niemożliwego do przejścia, używanego w wojsku, jak i w wielu narzędziach do archiwizacji danych (np. WinZip). Szyfrowaniu poddawane są w aplikacji również same nazwy plików i katalogów. Przy nieautoryzowanym dostępie do tych danych nastąpić może ich samo-destrukcja (jest to jedna z opcji płatnych). Notatnik, edytor WYSIWYG ze wsparciem znaczników HTML oraz przeglądarka obrazów to część z wbudowanych narzędzi. Producent opisuje program w zabawny sposób. Zacytujmy: "Używając SafeBoxa nikt nie będzie miał dostępu do twoich danych, w żaden sposób. I nie musisz nawet komukolwiek w tym względzie ufać - nawet twórcom tej aplikacji". Tak, gdyż to my dysponujemy kodem dostępu; prześledźmy proces jego konfiguracji.

Po pierwszym uruchomieniu aplikacja prosi nas o wybranie docelowego miejsca przechowywania zaszyfrowanych danych. Do wyboru mamy wymienione wyżej opcje, a więc Dysk Google, Dropbox czy też przechowywanie lokalne. Przy wyborze aplikacji trzeciej musimy się zalogować, aby połączyć SafeBoxa. Następnie tworzymy kod używany do szyfrowania kluczami AES/RSA. Przypomina nam się, że kod ten nie jest nigdzie przechowywany i nie należy pytać o niego producenta, gdy się go zapomni. Krótko mówiąc: jeśli stracimy kod, stracimy zaszyfrowane dane. Kod może być utworzony jednym z trzech sposobów. Może to być wzór - kreślimy go palcem na ekranie, lub hasło składające się z cyfr czy też z całego zestawu znaków dostępnych na klawiaturze ekranowej. Po jego utworzeniu możemy napisać sobie podpowiedź, choć nie jest to wymagane. (Zarówno hasło, jak i podpowiedź do hasła, można potem zmienić w ustawieniach programu). Na tym kończy się cała procedura. Ponowne uruchomienie SafeBoxa będzie nas od teraz witać ekranem wprowadzania hasła.

Narzędzie jest świetnie wykonane pod względem wizualnym i technicznym. (Z uwagi na typowy w tego typu programach brak możliwości zapisu obrazów ekranu, nie możemy ich pokazać). Program pozwala bardzo łatwo dodawać pliki do sejfu i zarządzać nimi. Błyskawicznie przejdziemy do aplikacji fotograficznej, zrobimy zdjęcie i zaszyfrujemy je. SafeBox oferuje przydatne opcje sortowania (wedle nazwy, daty) oraz rodzaju widoku na pliki; dostępna jest też wyszukiwarka. Istnieje możliwość tworzenia folderów z tego typu danymi, przenoszenia i edytowania plików, ich eksportowania (odszyfrowania i zapisania w katalogu "SafeBox/exported") lub od razu przesłania e-mailem czy do chmury. O niczym więc nie zapomniano. Jedynym zastrzeżeniem może być tylko to, że NIEKIEDY po uruchomieniu tej aplikacji, następnie przejściu do innej i powrocie do SafeBoxa - sejf pozostaje otwarty. Inaczej mówiąc, po otwarciu SafeBoxa nie dawajmy urządzenia nikomu nawet na chwilę, bo wystarczy właśnie chwila, aby zajrzała (choćby przypadkiem) do zawartości naszego sejfu.

Ograniczenia!
Część funkcji - jak automatyczna destrukcja plików czy fałszywa ikona aplikacji - dostępna jest w wersji Premium; jej koszt to 11,55 zł.

Wymagania!
Android 4.0 i nowsze

Spolszczenie!
Język polski ustawiany jest automatycznie

Licencja: Freeware (darmowa)
Oceń program:
-/5

Ocena: 5 (1 głosów)

Strefa Download programu
SafeBoxSafeBox dla Android
2015-04-26

Ilość pobrań: 33 | W tym miesiącu: 0 | W poprzednim miesiącu: 0

Komentarze (0)
SafeBox