w
googluj

Encryptr 2.0.0


ico
Encryptr jest to aplikacja dostępna dla urządzeń mobilnych z systemem operacyjnym Android, która służy do zabezpieczenia wrażliwych danych osobistych, tj. haseł, kodów dostępu, PIN-ów, numerów kart kredytowych - w chmurze. Jako jednak, że w chmurze, czyli "gdzieś tam w internecie", to rodzić się może pytanie: w jaki sposób te nasze daną są realnie zabezpieczane przed osobami trzecimi? Otóż program został zbudowany na bazie Cryptona, frameworka (szkieletu) języka JavaScript, który powstał specjalnie do budowania takich "prywatnych" aplikacji, w których serwer (chmura) nie zna treści, jaką przechowuje w imieniu użytkownika; również ukrywa złożoność modelu szyfrowania przed samymi deweloperami. W rezultacie, jak mówią jego twórcy, Crypton istnieje po to, aby użytkownicy nie musieli deweloperom ufać w aspekcie bezpieczeństwa przekazywanych za pośrednictwem ich oprogramowania danych. (Szczegóły na Crypton.io).

Producent programu podkreśla w związku z tym, że tylko my będziemy mieć dostęp do danych i nikt inny. Encryptr szyfruje i deszyfruje nasze dane wyłącznie lokalnie, tj. na urządzeniu. Żaden zwykły tekst ani hasło dostępu do samej aplikacji nie są przesyłane na serwer. Kolejnym atutem z punktu widzenia bezpieczeństwa może być to, że jego kod źródłowy znajdziemy w GitHube, najpopularniejszej na świecie platformie programistycznej; to minimalizuje ewentualne występowanie szkodliwego kodu i próby wyłudzenia informacji.

Po pierwszym uruchomieniu tej aplikacji trzeba się zarejestrować, ale podając jedynie nazwę użytkownika oraz określając swoje hasło; adres e-mail nie jest w ogóle potrzebny. (Tu ważna uwaga: nie da się zresetować hasła, więc jeśli go zapomnimy, tym samym stracimy dostęp). Dostęp do konta w chmurze można mieć również z dowolnego komputera stacjonarnego. Producent wydal dedykowane wersje dla Windowsa, Maca i Linuxa.

A jak Encryptr sprawuje się w działaniu? Jest naprawdę bardzo łatwy w obsłudze. Oferuje jednocześnie tylko absolutnie potrzebne funkcje. W ustawieniach globalnych zrobimy tylko jedną rzecz: zmienimy hasło dostępu do konta. Po przejściu do właściwego interfejsu będziemy zaś mogli wpisać poufne informacje na bazie jednej z 3 predefiniowanych kategorii. W zależności od tego wyboru, uzyskamy dostęp do innego formularza, przy czym koniecznie trzeba wprowadzić przynajmniej etykietę:
• karta kredytowa - wpiszemy: etykietę, typ karty (np. "MasterCard"), imię/nazwisko znajdujące się na karcie, numer karty, kod CVV karty, ważność karty; prócz tego wpisać można dowolną notatkę,
• ogólne - wpiszemy: etykietę, dowolny tekst; również i tu dodać można notatkę,
• hasło - a tu z kolei wpiszemy: etykietę, nazwę użytkownika, hasło, adres URL witryny internetowej; notatkę.

Jak widać, program jest niezwykle bezpośredni. To najprostsze narzędzie tego typu. Prostszego być zresztą nie może. Jest przy tym dopracowane: 1) ze swojej strony nie daje możliwości zrobienia zrzutu ekranu, więc nikt niczego tym sposobem nie zdoła przechwycić (screena nie da się zrobić również za pośrednictwem Android Studio); 2) każdorazowe przejście do interfejsu po choćby chwilowym jego opuszczeniu wymaga ponownego wprowadzenia hasła; 3) konkretne pole formularza, dajmy na to: hasło do witryny, można po przytrzymaniu skopiować do systemowego schowka, więc łatwo je gdzieś wkleić.

Uwaga!
Nie ma możliwości odzyskania hasła dostępu do konta, dlatego trzeba je koniecznie dobrze zapamiętać. Dostępna jest też wersja tego programu dla systemu Windows.

Ograniczenia!
Wymagane jest połączenie z internetem

Wymagania!
Android 4.0 i nowsze

Licencja: Freeware (darmowa)
Oceń program:
-/5

Ocena: 5 (3 głosów)

Strefa Download programu
EncryptrEncryptr dla Android
2018-06-23
przejdź Encryptr dla Windows

Ilość pobrań: 2 | W tym miesiącu: 0 | W poprzednim miesiącu: 0

Komentarze (0)
Encryptr