w
googluj

f.lux 22.0


ico
f.lux to znany i uwielbiany program dostosowujący kolory wyświetlane na monitorze komputera do bieżącej lokalizacji i aktualnej pory dnia w taki sposób, aby były przyjazne dla wzroku, a tym samym i dla całego organizmu (lepszy sen). W praktyce oznacza to po prostu, że od zachodu do wschodu słońca zmniejszone zostanie natężenie barwy niebieskiej. W największym skrócie, dla naszego organizmu kolor niebieski oznacza bowiem, że jest "dzień". Z kolei z "nocą" związana jest intensywność koloru czerwonego, dlatego po zachodzie słońca obraz będzie się stawał bardziej czerwony. Omawiana aplikacja dostępna jest i pochodzi z systemów desktopowych (Windows, Mac i Linux), ale mamy ją również dla systemów mobilnych (Android oraz iOS). Znając ogólne założenia f.lux, przyjrzyjmy się szczegółom pracy programu w wydaniu dla Androida.

Po zainstalowaniu narzędzia i uruchomieniu jego interfejsu, naszym oczom ukaże się pojedynczy ekran ustawień zawierający w sumie 9 opcji podzielonych na 4 sekcje. Pierwsza sekcja daje możliwość spersonalizowania rodzaju podświetlenia, z którym chcemy mieć do czynienia w urządzeniu w danej porze: w ciągu dnia, podczas zachodu słońca oraz w porze nocnej. Do dyspozycji mamy 4-5 wariantów. Druga sekcja pozwala określić czas pobudki. Domyślnie jest to 7:30 i oznacza oczywiście porę przejścia ze stanu nocy do stanu dnia. Trzecia sekcja daje włącznik/wyłącznik całego działania oraz udostępnia funkcję, która sprawia, że tekst staje się czerwony, a tło czarne, co ma być idealnym rozwiązaniem w wypadku korzystania z urządzenia, gdy wokół jest zupełnie ciemno. Funkcję można jednak włączać wtedy, kiedy się chce; nie jest ona uzależniona od czasu. Ostatnia zaś sekcja daje m.in. możliwość znalezienia lokalizacji, ale w naszym teście funkcja ta, pomimo włączenia GPS-u, nie działała. Gdyby działała, narzędzie znałoby porę zachodu słońca i zmieniałoby podświetlenie w synchronizacji z nią. Ostatnia opcja umożliwia zredukowanie nasycenia kolorów w wypadku wyświetlaczy AMOLED.

Tak więc narzędzie oferuje bardzo proste możliwości. Niestety, do tego wszystkiego musimy jednak dodać kilka ważnych spraw technicznych, które ograniczą zasięg możliwego korzystania. Najważniejsze jest to, że obsługa narzędzia wymaga zrootowanego urządzenia. Posiadanie roota nie da jednak gwarancji, że program będzie działał. Wspierana jest bowiem "większość" urządzeń z Androidem 5 i 6 oraz "niektóre" z Androidem 4. Jeśli chodzi o szczegóły, deweloper mówi jeszcze tylko, że "wiele" urządzeń z serii Samsung Galaxy nie będzie współpracować z programem, a ponadto ekran może migać w trakcie aktualizacji aplikacji przez Google Play. I jeszcze jedno: gdy będziemy chcieli odinstalować narzędzie, należy najpierw wyłączyć jego funkcję, zaś już po odinstalowaniu należy ponownie uruchomić system.

Aplikacja robi, co ma robić, ale nasze oczekiwania względem niej były jednak znacznie większe. Daleko do jakości znanej z wersji oryginalnej. Przede wszystkim wydaje się, że aplikacja została wydana za późno. Google Play oferuje już dziesiątki tego typu narzędzi. Najstarsze z nich pamiętają nawet czasy Androida 1, a niejedno umożliwia daleko większą personalizację. W momencie pisania, program jest opatrzony zastrzeżeniem "Preview" (zapowiedź, prapremiera), co można uznać, że jest w wersji beta (deweloper mówi o tym wprost, ale na forum). Biorąc jednak pod uwagę fakt, że f.lux już od ponad roku nie doczekał się aktualizacji, jego opisywana teraz wersja to raczej wersja jakiegoś zawieszenia... Czyżby więc wersja ostateczna? Oby nie.

Uwaga!
Program jest w wersji beta i nie działa na wszystkich urządzeniach. Dostępna jest wersja dla systemu Windows.

Ograniczenia!
Wymagany jest dostęp do roota

Wymagania!
Android 4.0.3 i nowsze

Licencja: Freeware (darmowa)
Oceń program:
-/5

Ocena: 3 (1 głosów)

Strefa Download programu
f.luxf.lux dla Android
2018-06-23
przejdź f.lux dla Windows

Ilość pobrań: 61 | W tym miesiącu: 2 | W poprzednim miesiącu: 2

Komentarze (0)
f.lux