w
googluj

Expensify


ico
Expensify to aplikacja służąca do organizacji wydatków i tworzenia z nich raportów. Nie jest to jednak tradycyjny menedżer domowego budżetu i w związku z tym nie jest przeznaczony dla każdego użytkownika; docelowy krąg to osoby pracujące w sprzedaży, handlowcy; również zespoły, firmy. Jak podaje producent, z jego rozwiązania korzysta ponad 2,5 miliona użytkowników i przeszło 250 tys. firm z całego świata. Expensify polega na automatyzacji: unikalną cechą programu jest to, że potrafi zeskanować papierowy rachunek (przekonamy się zaraz, jak dokładnie działa, na przykładzie zwykłego sklepowego paragonu) i wyłożyć nam w formie elektronicznej jego 4 najistotniejsze elementy. Aplikacja dostępna jest na urządzenia z systemem operacyjnym Android (oraz iOS), zaś wspiera ją wersja przeglądarkowa na Expensify.com.

Po pierwszym uruchomieniu wersji dla Androida, trzeba się zarejestrować podając adres e-mail. Otrzymamy wiadomość zawierającą odnośnik służący do potwierdzenia naszej chęć rejestracji, a jednocześnie umożliwiający utworzenie osobistego hasła dostępu - przy czym musi się ono składać z min. 8 znaków, w tym wielkiej litery, małej litery i cyfry. Co nas czeka po zalogowaniu się w aplikacji mobilnej?

Jak wspomniano, najważniejsza funkcja to tutaj skanowanie rachunku. Do wyboru mamy 2 opcje wczytania zdjęcia dokumentu: z pamięci urządzenia albo wykonując je od ręki. Fotografia zostanie następnie przesłana na serwer i nastąpi jej "inteligentne" skanowanie - funkcja nazywa się SmartScan. Przeprowadziliśmy najprostszy możliwy test: rachunku ze sklepu, nie zmieniając jednak żadnych ustawień globalnych, tzn. przede wszystkim nie dotykając waluty domyślnej, którą jest amerykański dolar. Spostrzeżenie jest takie: skanowanie trwało długo (rachunek zawierał 14 pozycji). Właściwie skanowanie trwało w nieskończoność - spodziewaliśmy się kilku sekund, a tu: więcej niż minuta - i zniechęceni takim obrotem sprawy po prostu zastopowaliśmy proces. Paradoksalnie, okazało się, że taka właśnie "dzika" metoda poskutkowała - raz, choć innym już nie. Mówiąc ściślej: w tym w drugim wypadku trzeba było jeszcze poczekać; początkowo wyniku nie było nawet po ręcznym zastopowaniu i mieliśmy już usunąć skan, ale jeszcze go zostawiliśmy i... po kolejnych paru chwilach (kolejnej minucie) dane - poprawne! - zostały jednak przekazane.

Co dokładnie program za nas wypełnia? 4 najważniejsze rzeczy: nazwę podmiotu, datę, cenę i walutę usługi - dane te będę następnie widoczne na ekranie głównym wydatków, a tym samym interfejsu startowego. Po tapnięciu w rachunek otrzymamy możliwość zobaczenia samego zdjęcia rachunku w pełnej okazałości, jako że oryginał zostaje zachowany; dostępne jest pole na wpisanie dowolnego komentarza, rachunek można przypisać do jednej z kilku predefiniowanych kategorii, jak też podzielić poniesiony wydatek na mniejsze części. Wynikająca ze skanów jest kolejna kluczowa funkcja: tworzenia raportu. Z poziomu aplikacji można wysłać na wskazany adres e-mail prosty raport z wybranych wydatków, opcjonalnie z załącznikiem - plikiem w formacie PDF; raport można podejrzeć w interfejsie przed jego wysłaniem. Funkcja działa szybko i sprawnie.

Podsumowując: mozolność procesu skanowania może zawieść nasze oczekiwania. (A mogło być tak pięknie! Mimo wszystko chodzi tylko o 4 pola, więc w razie czego wpiszemy je ręcznie; grunt to posiadanie zdjęcia rachunku). Sam proces skanowania powinien być krótki w wypadku prostszych rachunków - tak przynajmniej zapewniają autorzy. Podkreślmy, że skaner jest na tyle inteligentny, że kwotę podał w złotówkach, zatem trafnie wyczytał dane mimo innej waluty domyślnej. Z drugiej strony: cały interfejs jest angielski, co oznacza właściwy temu zapis daty i np. brak przecinka, a obecność kropki jako separatora złotówek i groszy (a to tylko przykłady). Ale znowu: wielką zaletą Expensify jest obecność różnych innych funkcji i rzeczywiście może posłużyć do kompletnego zarządzania wydatkami (również np. kilometrażem). Jeżeli zatem nie przeszkadza nam angielskość i szukamy czegoś innowacyjnego do zarządzania wydatkami - warto przetestować na własnej skórze.

Uwaga!
Aplikacja internetowa dostępna jest pod adresem https://www.expensify.com

Ograniczenia!
Rejestracja poprzez adres e-mail jest konieczna. Aplikacja wymaga trybu online; możliwe jest korzystanie offline, ale z ograniczoną funkcjonalnością (np. brakiem możliwości edytowania wydatków). Funkcja inteligentnego skanowania (SmartScan) ma ograniczenia w wypadku pojedynczych użytkowników - 10 rachunków na miesiąc. W wypadku firm i korporacji nie ma tego limitu i są dodatkowe funkcje - szczegółowe informacje oraz aktywacja w aplikacji WWW (subskrypcja dla 1 użytkownika miesięcznie wynosi od 5 dolarów wzwyż).

Wymagania!
Zależne od urządzenia

Licencja: Freeware (darmowa)
Oceń program:
-/5

Ocena: 4.5 (2 głosów)

Strefa Download programu
ExpensifyExpensify dla Android
2016-04-24

Ilość pobrań: 9 | W tym miesiącu: 0 | W poprzednim miesiącu: 0

Komentarze (0)
Expensify