w
googluj

Crypton 1.0.1


ico
Crypton jest menedżerem haseł dostępnym dla urządzeń przenośnych z systemem operacyjnym Android. Stosuje szyfrowanie przy użyciu powszechnie obowiązującego standardu AES-256. Zacznijmy od "suchego" opisu tego programu, a następnie przejdziemy do naszego komentarza.

Po pierwszym uruchomieniu następuje konfiguracja i w związku z tym trzeba podać: nazwę użytkownika, adres e-mail oraz hasło master. Hasło master służy do otwierania sejfu i trzeba je dobrze zapamiętać (najlepiej nigdzie go nie zapisywać). Formularz wprowadzania do sejfu konkretnych danych umożliwia wpisanie nazwy witryny internetowej, podanie jej adresu, naszego loginu i hasła, notatki. Określa się także nazwę oraz wybiera ikonę folderu, w którym takie konto zapiszemy. Potem, z ekranu startowego, będziemy mogli przejrzeć zawartość naszego sejfu najpierw przez wybranie stosownego folderu, a następnie konkretnych danych. W ostatnim wypadku zostanie wyświetlone okienko umożliwiające skopiowanie do systemowego schowka loginu i hasła. Po przejściu do ustawień globalnych możemy: 1) zmienić hasło master, 2) usunąć wszystkie zapisane dane, 3) usunąć konto, 4) włączyć opcję automatycznej destrukcji sejfu po 5 nieudanych próbach dostania się do niego. W przyszłości autor planuje m.in. dodanie funkcji przechowywania sejfu w chmurze oraz dwuetapowej weryfikacji konta.

W chwili pisania, aplikacja była stosunkowo nowa. Postanowiliśmy ją przybliżyć, gdyż zrobiła na nas dobre pierwsze wrażenie. Miała całkiem niezłe logo, wyróżniała się nazwą, a także chwaliła się wysoką średnią oceną w Google Play (4,8). Lubimy polować na świeżutkie perełki i wydawało nam się, że Crypton będzie jedną z nich. Jednakże właściwie od razu po zobaczeniu pierwszego ekranu (tego przed konfiguracją) przemknęła nam przez głowę myśl, że nic wybitnego z tego nie będzie. No i stało się... Wysoka ocena w sklepie Androida to pewnie wynik ocen kupionych* lub wystawionych przez znajomych dewelopera. Z czystym sumieniem możemy bowiem powiedzieć, że wnętrze tego menedżera haseł nie tylko nie daje zupełnie nic nowego, ale nawet nie stara się zbliżyć funkcjonalnością do konkurentów. Opisaliśmy powyżej wszystkie funkcje, co oznacza, że w Cryptonie nie ma mnóstwa istotnych rzeczy z punktu widzenia bezpieczeństwa, np. blokowania możliwości wykonania zrzutu ekranowego** czy blokady interfejsu. Chwalimy tylko opcję autodestrukcji sejfu. Z drugiej strony: założenie konta jest wymagane, kod programu jest zamknięty - trudno w takiej sytuacji zaufać producentowi i dać mu do ręki nasze hasła***.

Reasumując, Crypton jest tak kiepski, że szkoda gadać. Nie zasługuje na Waszą uwagę. Wystarczy, że sami korzystaliśmy z tej nadzwyczaj miernej produkcji****.

* Kupowanie ocen w Google Play (zresztą nie tylko, bo też wyświetleń w YouTube itd.) to praktyka, o której się powszechnie nie słyszy, ale nie oznacza to, że nie istnieje. Owszem, istnieje - i ma się dobrze. Wystarczy poszperać nt. temat w internecie.

** Kwestia zablokowania w Androidzie funkcji wykonywania zrzutu ekranowego jest o tyle żenująca, że naprawdę łatwa do zaimplementowania. Wystarczy bowiem dodać dosłownie jedną linijkę kodu! Nie jesteśmy gołosłowni. W metodzie "onCreate" przykładowej klasy startowej "MainActivity.java" pomiędzy linijką:

super.onCreate(savedInstanceState);

...a linijką:

setContentView(R.layout.activity_main);

...wystarczy wstawić:

getWindow().setFlags(WindowManager.LayoutParams.FLAG_SECURE, WindowManager.LayoutParams.FLAG_SECURE);

W efekcie nie tylko nie będzie się dało wykonać zrzutu ekranu (tej aktywności), ale i nie będzie możliwe podejrzenie zawartości interfejsu przy użyciu systemowej funkcji ostatnich aplikacji. (Testowano na Androidzie 6.0).

*** Oczywiście, taki LastPass też chce naszej rejestracji i jego kod również nie jest publicznie dostępny, ale LastPass używany jest przez miliony użytkowników i to od lat.

**** Można u nas wystawiać oceny w skali 1-5, ale Crypton aż prosi się o ocenę 0/5.

Ograniczenia!
Rejestracja przy użyciu adresu e-mail jest wymagana

Wymagania!
Android 4.1 i nowsze

Licencja: Freeware (darmowa)
Oceń program:
-/5

Ocena: 1 (1 głosów)

Strefa Download programu
CryptonCrypton dla Android
2017-03-12

Ilość pobrań: 2 | W tym miesiącu: 0 | W poprzednim miesiącu: 0

Komentarze (0)
Crypton