w
googluj

AkelPad Portable 4.9.8


AkelPad Portable - przenośne wydanie opensource'owego programu AkelPad, który może z powodzeniem zastąpić standardowy notatnik systemowy. Program nawet bez dodatkowych wtyczek oferuje funkcjonalność większą niż Notatnik Windows.

Skorzystamy z możliwości pracy nad wieloma plikami tekstowymi w osobnych kartach lub oknach osadzonych w interfejsie AkelPad, zaawansowanego wyszukiwania i zamieniania ciągów znaków, kolumnowej selekcji oraz pionowego wklejania tekstu, podglądu wydruku i rozmaitych ustawień drukowanej strony, a także wielopoziomowego cofania i ponawiania zmian. Dostępne są funkcje odpowiedzialne za przechodzenie do wybranych wierszy i kolumn albo znaków tekstu oraz łatwe wstawianie dat i znaków specjalnych (szybki dostęp do tablicy znaków). AkelPad pozwala na dodawanie lub usuwanie pierwszych znaków w wierszach, białych znaków (również tylko na końcu wierszy) oraz wcięć tworzonych tabem i spacją. Kolejne możliwości to zamienianie liter wchodzących w skład zaznaczonego tekstu według następujących schematów - wielkie albo małe litery, sentencja, nazwa własna, odwracanie wielkości liter. Na uwagę zasługują także funkcje śledzenia zmian w pliku tekstowym, automatycznego tworzenia wcięć oraz zachowywania czasów utworzenia/modyfikacji oryginalnego pliku (w zapisywanym dokumencie).

Program obsługuje wszystkie strony kodowe zainstalowane w systemie, a także oferuje pełne wsparcie dla kodowania Unicode (UTF-8, UTF-16LE, UTF-16BE, UTF-32LE, UTF-32BE). Warto dodać, że możemy przełączać się swobodnie pomiędzy formatami nowych wierszy, odpowiednimi dla systemów DOS/Windows, Unix oraz Mac OS. Bardzo istotna funkcja to możliwość konwersji kodowania znaków w dokumencie. AkelPad potrafi zapamiętywać ostatnio użytą stronę kodową oraz pozycje karetki dla danego dokumentu. Poza tym dobrze radzi sobie z tekstem pseudograficznym (np. obrazy ASCII). Oczywiście program zaopatrzono także w podstawowe operacje wytnij, wklej, kopiuj i usuń, opcję zawijania wierszy oraz typowe ustawienia czcionki i koloru tekstu.

Prawdziwa siła AkelPad ujawnia się dopiero w jego wtyczkach. Niektóre z nich pozwalają na skorzystanie z kilku funkcji ułatwiających pracę programistom – podświetlenia, kolorowania i zwijania kodu, automatycznego uzupełniania składni, przechodzenia do powiązanych nawiasów i klamer, auto-zamykania nawiasów/klamer. Poza tym możemy m.in. oznaczać zaznaczony teksy wybranym kolorem, wstawiać i kontrolować znaki specjalne oraz numerować wiersze czy mierzyć ich długość przy użyciu paska linijki. Dzięki następnym wtyczkom uruchomimy mechanizm zakładek (prowadzą do wybranych fragmentów tekstu), wykorzystamy w bardziej zaawansowany sposób schowek systemowy, aktywujemy automatyczny zapis dokumentu, a także wyświetlimy: rozbudowany pasek narzędziowy, pasek wyszukiwania, panel eksploratora nośników danych oraz log programu. Kolejne wtyczki odpowiadają za używanie skryptów i makr (również nagrywanie makr) oraz wykorzystanie gotowych szablonów dokumentów (pod skrypty, HTML, xhtml, CSS, XML, C++, ASP.NET, PASCAL i pliki wsadowe). Dostępne są także pluginy pozwalające na konfigurację skrótów klawiaturowych oraz klawisza ucieczki, włączenie „inteligentnych” funkcji nawigacyjnych, odtwarzanie dźwięków podczas wprowadzania tekstu (np. stukot klawiszy maszyny do pisania), zamienianie tekstu na mowę, przeglądanie historii ostatnio otwieranych dokumentów oraz minimalizację interfejsu programu do ikonki w zasobniku systemowym.

Wersja Portable przechowuje ustawienia oraz inne dane tylko we własnym katalogu głównym i jego podkatalogach. Dzięki temu jest w pełni przenośna i możemy używać jej na różnych PC z zachowaniem tej samej konfiguracji, np. z poziomu pendrive’a albo dysku zewnętrznego. Wydanie Portable nie ingeruje w rejestr Windows, chyba że sami zdecydujemy się na taką ingerencję za pomocą odpowiedniej opcji programu.

Interfejs graficzny AkelPad Portable pod względem estetyki wykonania przypomina interfejs notatnika Windows, jest więc lekki i czytelny, ale za to niezbyt efektowny wizualnie. Mniej zaawansowani użytkownicy powinni w szybkim tempie opanować podstawy obsługi programu, jednak niektóre wtyczki stworzono z myślą o osobach posiadających sporą wiedzę informatyczną. Plik pomocy można otworzyć poprzez menu Pomoc. Instrukcje są dostępne w angielskiej i rosyjskiej wersji językowej (plik pomocy w wersji rosyjskiej znajdziemy w podkatalogach programu).

Uwaga!
Sposób ustawienia polskojęzycznego interfejsu – przechodzimy do menu View i wybieramy z niego opcję Language, w rozwiniętej liście klikamy w Polish. Zmiana języka wymaga restartu programu.

Wersja Portable jest zgodna z formatem PortableApps i zawiera cały zestaw wtyczek oraz szablonów skryptów/kodu. W witrynie AkelPad jest dostępna także wersja Portable bez wtyczek i szablonów (jako archiwum ZIP).

Metoda wyświetlenia zestawu wtyczek na pasku menu – przechodzimy do menu Ustawienia i opcji Wtyczki (Pluginy), w otwartym okienku zaznaczamy autostart wtyczki ContextMenu::Main oraz wszystkich możliwych do zaznaczenia wtyczek Coder (wybieramy je, żeby przy uruchomieniu AkelPad nie było za każdym razem wyświetlane okienko z alertem). Następnie klikamy w przycisk Ok i restartujemy program. Po tych akcjach zestaw wtyczek można przeglądać, aktywować i konfigurować poprzez pasek menu AkelPad.

Program uruchomi się w wersji 32 lub 64 bitowej, zależnie od tego, czy używamy Windows w wersji 32-bit albo 64-bit.

Licencja: Freeware (darmowa)
System Operacyjny: Windows 98/Me/NT/2000/XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 5 (8 głosów)

Strefa Download programu
AkelPad PortableAkelPad Portable 4.9.8
Wersja stabilna 32-bitowa
0.24 MB | 2016-07-18
AkelPad Portable 4.9.8
Wersja stabilna 64-bitowa
0.29 MB | 2016-07-18
przejdź Wersja instalacyjna AkelPad

Ilość pobrań: 552 | W tym miesiącu: 0 | W poprzednim miesiącu: 0

Komentarze (2)
AkelPad Portable
avatararrow
tele02 | 2015.11.09 22:21
0 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
SORRY > POMYLIŁEM WERSJE !!!.
AkelPad Portable 4.9.6
avatararrow
tele02 | 2015.11.09 21:52
0 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
POLSKĄ FLAGĘ PROSZĘ .
AkelPad Portable 4.9.6