w
googluj
pl

Flashnote Portable 4.8


Flashnote Portable to przenośna wersja darmowego menadżera notatek tekstowych - Flashnote. Program pozwala na tworzenie, grupowanie, przeglądanie i edytowanie dowolnej liczby notatek. W hierarchicznej strukturze drzewa każda z głównych notatek tworzy nadrzędną gałąź, do której można podpinać notatki podrzędne. W razie potrzeby również do nich dołączymy następne podnotatki. Przy pomocy wbudowanego eksploratora zwijamy/rozwijamy wybrane gałęzie drzewa oraz wyświetlamy interesujące notatki, a także przenosimy je i kolejkujemy (wsparcie dla metody „przeciągnij i upuść”). Flashnote rezyduje w zasobniku systemowym Windows, tak więc okno programu nie zasłania nam istotnych treści np. w trakcie surfowania w Internecie czy korzystania z różnych aplikacji. Interfejs Flashnote można wywołać albo ukryć poprzez zastosowanie skrótu klawiaturowego (domyślnie Alt+S) lub kliknięcie w ikonkę programu dostępną w obszarze powiadomień Windows. Warto wspomnieć o możliwości wyświetlania interfejsu zawsze na wierzchu okien innych aplikacji. Program obsługuje w pełni kodowanie znaków Unicode. W chwili tworzenia opisu Flashnote jest dostępny w wersjach dla systemów Windows i Linuks.

Program oferuje funkcję automatycznego umieszczania treści ze schowka systemowego w nowo tworzonych notatkach (funkcję wyłączamy/włączamy za pomocą opcji zaawansowanych). Narzędzie pozwala na tworzenie notatek tylko w postaci niesformatowanego tekstu (tzw. plain text), tak więc m.in. nie obsługuje obrazów czy nie podświetla odnośników internetowych. Posiada jednak funkcje, dzięki którym możemy otworzyć odnośnik z notatki za pomocą przeglądarki internetowej, jak również wyszukać informacje w Internecie na bazie notatkowego tekstu. Wystarczy zaznaczyć adres URL lub dowolny tekst i następnie użyć skrótu klawiaturowego (domyślnie Alt+G) albo trzymając klawisz Ctrl kliknąć lewym przyciskiem myszki na obszarze selekcji. W podobny sposób można otwierać również lokalne pliki i katalogi, jeżeli wcześniej umieściliśmy ich ścieżkę w notatce i poprzedziliśmy ją przedrostkiem ”file://” (bez cudzysłowu).

Oprócz zawijania wierszy i operacji „wytnij/ kopiuj/wklej/usuń” realizowanych na tekście, skorzystamy również z funkcji sortowania notatek, wyszukiwania i zamieniania tekstu (w tym przeszukiwania wszystkich notatek), zmieniania wielkości liter, wyświetlania statystyk zaznaczonego tekstu (liczba znaków i linii), a także wstawiania: szeregu znaków tworzących nową linie, aktualnej daty, bieżącego czasu, dowolnych treści z wcześniej utworzonej listy. Wybrane notatki można zapisywać w plikach TXT, poza tym Flashnote pozwala na otwieranie takich plików i automatycznie tworzy z nich nowe notatki. Zapis jest realizowany automatycznie, za każdym razem, gdy tylko zminimalizujemy okno programu. Notatki są przechowywane w bazie danych Flashnote. Bazę można zsynchronizować z wybranym katalogiem (wsparcie dla ścieżek względnych, przydatne dla trybu Portable) lub po prostu wykonać jej kopię zapasową (program potrafi tworzyć ją również automatycznie). Poza tym w razie potrzeby użytkownik może przełączać się pomiędzy różnymi bazami danych programu, o ile są one dostępne.

Wersja Portable przechowuje konfigurację i bazę tylko w swoim głównym katalogu, tak więc jest całkowicie przenośna i może działać z zachowaniem tych samych ustawień i danych na różnych PC, np. z poziomu pendrive’a albo dysku zewnętrznego. Edycja Portable nie pozostawia śladów w rejestrze Windows.

Interfejs graficzny Flashnote Portable nie jest efektowny wizualnie, ale za to program wykorzystuje zasoby PC tylko w minimalnym stopniu i działa z dużą wydajnością. Dla okna z treścią notatek oraz dla panelu z drzewem notatek można wybrać rodzaj, rozmiar, kolor i inne właściwości czcionki, jak również określoną barwę tła. Mniej zaawansowani użytkownicy nie będą mieć specjalnych trudności z obsługą programu. Twórca Flashnote nie przygotował pliku pomocy, ale w witrynie autorskiej udostępniono dział FAQ z przydatnymi poradami (brak informacji w polskiej wersji językowej).
Licencja: Freeware (darmowa)
System Operacyjny: Windows XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 5 (3 głosów)

Strefa Download programu
Flashnote PortableFlashnote Portable 4.8
Wersja stabilna
4.09 MB | 2017-05-26
przejdź Wersja instalacyjna Flashnote

Ilość pobrań: 196 | W tym miesiącu: 0 | W poprzednim miesiącu: 0

Komentarze (0)
Flashnote Portable