w
googluj
pl

XnConvert Portable 1.98.0


XnConvert Portable to przenośna wersja XnConvert - darmowego, bardzo funkcjonalnego konwertera plików graficznych, który został stworzony przez autora uznanej przeglądarki obrazów cyfrowych: XnView. Oprócz konwersji zdjęć czy innych obrazów pomiędzy różnymi formatami graficznymi, program pozwala także na zastosowanie całego szeregu operacji edycyjnych na obrazach (np. dostosowanie jasności, kontrastu i kolorów, obracanie, kadrowanie oraz zmiana wymiarów obrazu, nakładanie filtrów i efektów). XnConvert wspiera około 500 formatów wejściowych, które można transkodować do około 70 formatów docelowych. Obsługiwane są wszystkie popularne formaty obrazów, warto również wspomnieć m.in. o wsparciu na wejściu/wyjściu dla plików PSD (Adobe Photoshop), dokumentów PDF, animacji GIF czy zdjęć RAW z aparatów fotograficznych rozmaitych producentów. Jako źródłowe obsługiwane są także pliki z grafiką wektorową, np. AI (Adobe Illustrator) oraz DWG (AutoCAD). Pełną listę wspieranych formatów udostępniono pod tym odnośnikiem. Konwersja przebiega z dużą prędkością i może być realizowana na wielu plikach w pojedynczym zadaniu (przetwarzanie wsadowe). Akcje edycyjne również będziemy w stanie przeprowadzić na całej serii obrazów, w dodatku używając np. wielu filtrów graficznych jednocześnie. W programie dostępny jest zestaw około 80 takich operacji. Program jest dostępny w wersjach dla systemów Windows, Mac OS oraz Linuks.

Główne możliwości XnConvert:

• karta plików wejściowych – dodawanie plików graficznych lub całych folderów z obrazami, zestaw ulubionych katalogów źródłowych, pomiędzy którymi można się łatwo przełączać, przenoszenie obrazów do panelu roboczego programu za pomocą metody przeciągnij i upuść, łatwe zaznaczanie, wyszukiwanie i usuwanie obrazów z panelu, filtrowanie wyników, szereg podstawowych i zaawansowanych informacji o właściwościach obrazów, miniaturki graficzne z informacjami o metadanych, eksport zadań do pliku wsadowego programu NConvert, zapis/odczyt skryptów XBS,
• karta Akcje – zestaw akcji edycyjnych, w którym można skorzystać z różnych dostosowań i przekształceń obrazu, mapowań, filtrów czy efektów graficznych, wiele z akcji oferuje zaawansowane ustawienia, program pozwala na jednoczesne wprowadzenie dowolnej ilości modyfikacji, dwie zakładki z podglądem wybranej grafiki odzwierciedlają jej wygląd przed i po zastosowaniu rozmaitych akcji,
• karta Wyjście – wybór formatu docelowego i konfiguracja jego ustawień (o ile są dostępne), decydowanie o tym, czy skonwertowane/zmodyfikowane obrazy maja być zapisane w lokalnym folderze z opcjonalną kompresją do archiwów ZIP, przesłane na skrzynkę e-mail lub serwer FTP, albo opublikowane w serwisach Picasa czy Flickr, wybór folderu docelowego dla plików wynikowych, zastosowanie masek nazw plików, kontrola nad regułami nadpisywania plików obecnych w tym samym katalogu, opcje zachowywania na wyjściu: źródłowej struktury folderów, oryginalnych czasów i dat obrazów, metadanych, profili kolorów oraz wielostronicowości,
• karta Stan – log z przebiegu konwersji, karta pozwala również na zatrzymanie procesu transkodowania obrazów,
• karta Ustawienia – w karcie można skonfigurować zaawansowane opcje odczytu formatów, wybrać język interfejsu, włączyć automatyczne wyszukiwanie aktualizacji, dodać opcję konwertera do menu kontekstowego Eksploratora Windows, aktywować automatyczne wczytywanie ostatnio używanego skryptu XBS przy uruchomieniu programu, ustawić kolor tła podglądu grafiki, włączyć automatyczny zapis listy akcji przy wyjściu z konwertera oraz aktywować obracanie obrazów zgodnie z metadanymi EXIF.

Pełna (szczegóły w sekcji Uwaga!) wersja Portable zapisuje ustawienia tylko we własnym katalogu, tak więc jest całkowicie przenośna i można używać jej na różnych PC z tą samą konfiguracją, chociażby z poziomu nośników wymiennych typu pendrive albo dysk zewnętrzny. Edycja Portable nie pozostawia śladów w rejestrze Windows, o ile nie skojarzymy z nią wybranych rozszerzeń plików, czy nie dodamy jej opcji do menu kontekstowego Eksploratora.

Interfejs graficzny XnConvert Portable jest dość nowoczesny i przyjemny dla oka. Mniej doświadczeni użytkownicy powinni opanować podstawy obsługi programu w krótkim czasie, jednak należy pamiętać, że niektóre z ustawień wymagają sporej wiedzy o obróbce graficznej. Twórca narzędzia nie przygotował pliku pomocy, porad można szukać na forum XnView Software.

Uwaga!
Sposób uzyskania pełnego Portable - należy stworzyć pusty plik tekstowy (TXT), np. w Notatniku, po czym skopiować tam następujące linie funkcji/parametrów:

[Cache]
SavingMode=1

[Start]
ParamsSavingMode=1
SavingMode=1

Po wprowadzeniu danych plik trzeba zapisać jako xnconvert.ini (nazwa - xnconvert, rozszerzenie - .ini) i umieścić w katalogu głównym XnConvert Portable.

Licencja: Freeware (darmowa)
System Operacyjny: Windows 2000/XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 4.5 (8 głosów)

Strefa Download programu
XnConvert PortableXnConvert Portable 1.98.0
Wersja stabilna 32-bitowa
30.5 MB | 2023-03-30
XnConvert Portable 1.98.0
Wersja stabilna 64-bitowa
38.7 MB | 2023-03-30
przejdź Wersja instalacyjna XnConvert

Ilość pobrań: 1508 | W tym miesiącu: 21 | W poprzednim miesiącu: 3

Komentarze (0)
XnConvert Portable