w
googluj

Dołącz do nas na:

facebook google+
Dodaj swój tematarrow
Więcej tematówarrow

Osób na forum: 469
Wszystkich postów: 937848
Wszystkich tematów: 138398

l r
~kuśka: Tnie wszystko jak brzytwa ! Nikt lepszego nie wymyślił i nie wymyśli ... arrow
~AAA: To rzeczywiście bardzo dobry program, szczerze wart polecenia. Przy tak wysokiej ocenie być może niestosowne jest wspominać o innym, nieco l... arrow
Programów: 11971
Istniejemy od: 7806 dni
pl

Foto-Mosaik-Edda Portable 7.8.23025.1


Foto-Mosaik-Edda Portable – przenośna wersja darmowego programu, dzięki któremu stworzymy mozaikę graficzną o różnym poziomie szczegółowości z serii zdjęć/obrazów cyfrowych. Elementy mozaiki zostaną ułożone w specyficzny sposób, tak abyśmy mogli dostrzec wybrany przez nas obraz tła (a przynajmniej jego zarys), w trakcie gdy patrzymy z większej odległości na wygenerowaną grafikę.

Żeby stworzyć mozaikę musimy najpierw przygotować bazę plików graficznych. Obrazy, które mają wejść w skład bazy, możemy wczytać z dysku twardego lub pobrać z serwisu Flickr (za pomocą wyszukiwarki wbudowanej w program). Foto-Mosaik-Edda pozwala na tworzenie i edytowanie wielu takich baz, mozaika może być generowana na podstawie obrazów dostępnych w jednej lub kilku z nich. Program obsługuje obrazy o dowolnej rozdzielczości i potrafi szybko tworzyć z nich miniaturki niezbędne dla przygotowania mozaiki. Miniaturki są zapisywane w bazach danych Foto-Mosaik-Edda, oryginalne obrazy nie zostają w żaden sposób zmodyfikowane. Wspierane źródłowe formaty graficzne to JPEG, PNG, BMP, GIF i TIFF. Wygenerowaną mozaikę zapiszemy do formatu JPG.

Po przygotowaniu bazy obrazów możemy przystąpić do procesu tworzenia projektu mozaiki. W bezpłatnej wersji programu nie będziemy w stanie wybrać innego stylu mozaiki niż klasyczny (obrazy ułożone w formie tabeli, jeden obok drugiego, wszystkie o tych samych proporcjach). Możemy za to bez przeszkód wybrać tło mozaiki, zdecydować się na podział mozaiki na wiele plików graficznych o ustalonych wymiarach, jak również dostosować parametry wydruku tworzonego obrazu (wielkość strony i rozdzielczość PPI). Poza tym ustalimy ile kafelków, a więc i grafik, wejdzie w skład mozaiki, wybierzemy orientację/geometrię kafelków, zdefiniujemy maksymalną liczbę powtórzeń danego obrazu w mozaice, określimy szerokość obramowania wokół każdego z kafelków, a także wyregulujemy stopień przeźroczystości obrazu tła. Warto dodać, że Foto-Mosaik-Edda pozwala na rozpoznawanie orientacji obrazów na podstawie metadanych EXIF. Przed rozpoczęciem generowania mozaiki możemy jeszcze skorzystać z funkcji podglądu schematu ułożenia kafelków na obrazie tła. Tworzenie mozaiki przebiega dość szybko, oczywiście wszystko zależy od liczby obrazów wchodzących w jej skład, wybranej ilości kafelków oraz wydajności podzespołów komputera. Istnieje możliwość wykorzystania wielu rdzeni/wątków procesora, a także większej ilości pamięci RAM (natywne wsparcie dla architektury 64 bitowej). Po wygenerowaniu naszego projektu możemy otworzyć go w prostej przeglądarce graficznej (zintegrowanej z programem).

Wersja Portable przechowuje ustawienia tylko w swoim głównym katalogu oraz w jego podkatalogach. Dzięki temu jest całkowicie przenośna i można używać jej na różnych PC z zachowaniem tej samej konfiguracji (np. z poziomu pendrive’a albo dysku zewnętrznego). Edycja Portable nie ingeruje w rejestr Windows.

Interfejs graficzny Foto-Mosaik-Edda Portable jest przyjemny dla oka i został dobrze rozplanowany pod względem dostępu do istotnych funkcji. Mniej doświadczeni użytkownicy powinni w krótkim czasie opanować zasady obsługi programu, zwłaszcza że kolejne ustawienia są konfigurowane przy użyciu intuicyjnego kreatora. W witrynie producenta umieszczono wiele porad i informacji, niestety nie są one dostępne w polskiej wersji językowej.

Uwaga!
Język polski interfejsu aktywujemy poprzez przycisk Preferences i następnie opcję Language, wyświetlaną w wywołanym okienku ustawień programu.
Program uruchomi się w wersji 32 lub 64 bitowej, zależnie od tego, czy korzystamy z Windows w wersji 32-bit albo 64-bit.
Funkcja pozyskiwania obrazów z serwisu Flickr nie działa prawidłowo w edycji przenośnej
Foto-Mosaik-Edda. Być może problem zostanie naprawiony w następnej wersji programu.
W katalogu Foto-Mosaik-Edda Portable znajdziemy także inne narzędzie do tworzenia mozaiki – Rapid Mosaic. Interfejs graficzny tego programu jest dostępny tylko w wersji niemieckojęzycznej.

Ograniczenia!
Dostępna jest również komercyjna edycja programu - Professional – która oferuje większą funkcjonalność niż wersja bezpłatna. Różnice pomiędzy wersją darmową a komercyjną zostały wymienione w witrynie producenta. Za jej pomocą można nabyć licencję na edycję Professional.

Licencja: Freeware (darmowa)
System Operacyjny: Windows NT/2000/XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 4 (2 głosów)

Strefa Download programu
Foto-Mosaik-Edda PortableFoto-Mosaik-Edda Portable 7.8.23025.1
Wersja stabilna
1.58 MB | 2023-01-25
przejdź Wersja instalacyjna Foto-Mosaik-Edda

Ilość pobrań: 1086 | W tym miesiącu: 0 | W poprzednim miesiącu: 1

Komentarze (0)
Foto-Mosaik-Edda Portable