w
googluj

AndreaMosaic Standard Portable 3.35.1 + 3.35.7 Beta


AndreaMosaic Standard Portable – przenośna wersja darmowego wydania programu AndreaMosaic, który pozwala na łatwe wygenerowanie mozaiki z całej serii plików graficznych. Obrazy zostają one ułożone na wybranym tle jako kafelki, w taki sposób, aby razem, widziane w odpowiedniej skali, tworzyły właśnie mozaikę. Bezpłatna wersja AndreaMosaic oferuje praktycznie wszystkie funkcje niezbędne do generowania efektownych mozaik – maksymalna rozdzielczość mozaiki może dochodzić do 200 megapikseli, maksymalna liczba kafelków w mozaice wynosi 30000, zaś maksymalna ilość obrazów do wykorzystania w kafelkach to 100000. Program wspiera następujące formaty plików graficznych – źródłowe: JPG, PNG; wyjściowe (jako mozaika): JPG, TIFF (także 64-bit), BMP, PSD, PPM, PSB, RAW. W chwili tworzenia opisu AndreaMosaic jest dostępny w wersjach dla Windows i Mac OS.

W menu startowym programu możemy wybrać kształt/proporcje zastosowanych kafelków – dostępne są kafelki w kształcie kwadratu (1:1) albo prostokąta (4:3), jak również kafelki z proporcjami odpowiadającymi kadrom z lustrzanki cyfrowej (DSLR 3:2) czy materiałów wideo (16:9). Po wybraniu interesujących nas proporcji, zostanie wywołane okno odpowiedzialne za konfigurację szczegółowych parametrów mozaiki. Na początku warto wczytać w nim bazowy obraz, na który będą składać się poszczególne elementy mozaiki, a także przejść do listy dodawania plików graficznych, mających zapełnić kolejne kafelki. Lista posiada kilka rozbudowanych opcji, warto wspomnieć m.in. o możliwości wczytywania całych folderów z kolekcją obrazów, wsparciu dla metody przeciągnij i upuść, zapisie lub odczycie listy z/do plików AM4 (natywny format programu), zastosowaniu filtra czerni i bieli na obrazach, a także ekstrakcji klatek z materiałów wideo (m.in. z plików AVI, MOV, MPG, DivX, XviD - wymagane zewnętrzne kodeki).

Po wyborze źródłowych plików graficznych możemy przejść do dalszej konfiguracji parametrów wyjściowych. Podczas definiowania rozmiaru mozaiki dostępnych jest wiele gotowych wzorców – np. A4, A3, różne rozdzielczości w pikselach i megapikselach, rozmaite wymiary w centymetrach, calach, stopach i metrach, rozdzielczości wideo SD i HD, szerokość strony WWW, określona liczba kafelków w rzędzie itp. Następnie można wybrać rozdzielczość mozaiki w DPI (od 300 do 1800) lub PPI (od 30 do 300 lub dowolna trzycyfrowa) oraz ustalić rozmiar pojedynczego kafelka (również cały szereg predefiniowanych wzorców, w dodatku zależnych od wstępnych proporcji, wybranych w menu startowym). Kolejne funkcje pozwalają na zdefiniowanie zasad dzielenia kafelków w celu zachowania lepszej jakości obrazu wyjściowego, określenie reguł dla pojawiania się zduplikowanych obrazów w kafelkach czy minimalnego odstępu dla powtarzających się grafik, a także skonfigurowanie maksymalnego procentu zmiany koloru kafelków, tak aby ich barwa nie zakłócała ogólnego wizerunku mozaiki. W razie potrzeby możemy również włączyć/wyłączyć wybrane warianty kafelków – dostępne są następujące opcje: oryginalny, obrócony o 90 lub 180 stopni, „odbity w lustrze”, integralny (obraz tła mozaiki zostaje przycięty do kafelków). W trakcie decydowania o ustawieniach, program wyświetla podgląd graficzny mozaiki wraz z rozplanowaniem kafelków. Podgląd zmienia się na bieżąco, w miarę jak dostosowujemy kolejne opcje. Pod obszarem podglądu umieszczono dokładne informacje o parametrach wyjściowych mozaiki.

W preferencjach AndreaMosaic można m.in. zdecydować o formacie i jakości tworzonego pliku mozaiki, jakości przetwarzania i porównywania plików graficznych, szczegółowości obrazów, priorytecie zmiany kolorów kafelków, katalogu wyjściowym dla zapisywanych mozaik, rozdzielaniu mozaiki na części, zapisywaniu kafelków w pojedynczych plikach, tworzeniu maski graficznej, ekstrakcji kadrów wideo co wybraną ilość klatek, a także wprowadzeniu ramek dla kafelków. Program potrafi automatycznie zapisywać swoją konfigurację w oparciu o kilka ustalanych przez nas zasad.

Wersja Portable przechowuje ustawienia tylko w podkatalogu dostępnym w jej głównym folderze. Dzięki temu jest w pełni przenośna i możemy używać jej na różnych PC z zachowaniem tej samej konfiguracji, np. z poziomu pendrive’a lub dysku zewnętrznego. Wydanie Portable nie ingeruje w rejestr Windows.

Interfejs graficzny AndreaMosaic Standard Portable jest prosty wizualnie i dość intuicyjny w obsłudze. Mniej zaawansowani użytkownicy w krótkim czasie opanują podstawowe zasady korzystania z programu. Narzędzie wyświetla dość skrupulatne podpowiedzi oraz zostało zaopatrzone w rozbudowany podręcznik. Poza tym w witrynie autorskiej można znaleźć zbiór przydatnych informacji.

Uwaga!
Pobrany plik EXE wypakuje wersję przenośną do lokacji wybranej przez użytkownika. Program warto uruchamiać poprzez plik AndreaMosaicMenu, chociaż osoby zapoznane z programem mogą wybrać inne pliki wykonywalne, pozwalające od razu na pracę z kafelkami o ustalonych proporcjach.

Ograniczenia!
Poza wersją Standard dostępna jest wersja Professional, która potrafi pracować z mozaikami o większej rozdzielczości (do 200 gigapikseli), obsługuje więcej kafelków (do 500000 w mozaice) oraz pozwala na wczytanie do nich maksymalnie 500000 obrazów. Poza tym autor przygotował również Bonus Pack, zawierający dodatkowe wzorce kafelków. Wydanie Professional oraz dodatkowy Bonus Pack można nabyć za pośrednictwem witryny programu.

Wymagania!
AndreaMosaic Standard będzie działać w systemach Windows 2000, ME, NT i 98 tylko wtedy, gdy najpierw pobierzemy odpowiednie biblioteki i skopiujemy je do folderu Windows (dostępnego na dysku systemowym). Biblioteki można pobrać z autorskiej strony programu.

Licencja: Freeware (darmowa)
System Operacyjny: Windows 98/Me/NT/2000/XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 5 (2 głosów)

Strefa Download programu
AndreaMosaic Standard PortableAndreaMosaic Standard Portable 3.35.1
Wersja stabilna
11.8 MB | 2015-02-25
AndreaMosaic Standard Portable 3.35.7 Beta
Wersja rozwojowa
11.8 MB | 2015-05-15

Ilość pobrań: 118 | W tym miesiącu: 0 | W poprzednim miesiącu: 0

Komentarze (0)
AndreaMosaic Standard Portable