w
googluj

Dołącz do nas na:

facebook google+
Dodaj swój tematarrow
Więcej tematówarrow

Osób na forum: 741
Wszystkich postów: 963331
Wszystkich tematów: 159179

l r
~kuśka: Tnie wszystko jak brzytwa ! Nikt lepszego nie wymyślił i nie wymyśli ... arrow
~AAA: To rzeczywiście bardzo dobry program, szczerze wart polecenia. Przy tak wysokiej ocenie być może niestosowne jest wspominać o innym, nieco l... arrow
Programów: 11971
Istniejemy od: 7948 dni
pl

Greenshot Portable 1.2.8.12


Greenshot Portable – przenośna wersja opensource’owego programu Greenshot, dzięki któremu w intuicyjny sposób można tworzyć zrzuty ekranu i następnie przeprowadzać na nich akcje edycyjne czy zarządzać nimi według różnych reguł. Dostępne są zrzuty określonego obszaru ekranu, okna wybranej aplikacji (także okien podrzędnych), pełnego ekranu, jak również całej strony WWW z danej karty przeglądarki Internet Explorer.

Greenshot oferuje wysoki stopień kontroli nad tym, co stanie się z pozyskanym obrazem po wykonaniu zrzutu ekranu. Obraz można zapisać w wybranej lokacji na nośniku danych, skopiować do schowka systemowego, zmodyfikować w prostym edytorze graficznym programu, otworzyć w wybranej aplikacji (jednej z domyślnych lub określonej przez użytkownika), wydrukować według różnych ustawień, a także przesłać do rozmaitych serwisów internetowych (przechowujących dane czy udostępniających obrazy/zdjęcia). Domyślny zestaw aplikacji, w których możemy otwierać wykonane zrzuty ekranu, obejmuje programy takie jak: Paint, Word, PowerPoint, Excel, Outlook, Mozilla Thunderbird. Z kolei wspierane serwisy internetowe to Box, Dropbox, Flickr, Imgur, Photobucket, Picasa, JIRA i Confluence. Istotna cecha programu to możliwość skorzystania z dwóch trybów realizacji różnych akcji po wykonaniu zrzutu ekranu (opcja Miejsce zrzutu ekranu). W pierwszym z nich możemy zdecydować się na automatyczne zapisanie obrazu, otworzenie go we wbudowanym edytorze lub wybranym programie, wysłanie grafiki do danego serwisu itp. Drugi tryb („Wybieraj miejsce dynamicznie”) pozwala na samodzielne zdefiniowanie interesującej nas akcji w dodatkowym menu kontekstowym ikonki Greenshot. Na uwagę zasługują również funkcje odpowiedzialne za otwieranie plików dostępnych na nośniku danych lub skopiowanych do schowka systemowego. Na plikach wczytanych w ten sposób będziemy w stanie zastosować takie same akcje jak na zrzutach ekranu.

Program kontrolujemy przy użyciu menu kontekstowego dedykowanej ikonki, która jest wyświetlana w obszarze powiadomień Windows. Oczywiście operację tworzenia zrzutu danego typu można uruchomić także za pomocą konfigurowalnych skrótów klawiatury. Greenshot pozwala na włączenie/wyłączenie przechwytywania kursora myszki na ekranie, skorzystanie z funkcji zoomu (pomocne np. przy dokładnym wyznaczaniu granic zrzutu), określenie opóźnienia przed przechwyceniem obrazu, a także ustalenie, jaki rodzaj powiadomień będzie informował nas o wykonaniu zrzutu (komunikat wizualny lub dźwięk migawki aparatu fotograficznego). W trybie przechwytywania wybranego fragmentu ekranu możemy regulować wymiary obszaru zrzutu przy użyciu myszki. Jeżeli chodzi o przechwytywanie okien, program pozwala na stworzenie zrzutu aktywnego okna danego programu lub przechwycenie jednego z okien należących do wszystkich uruchomionych (nawet zminimalizowanych) aplikacji. Również tutaj pomocna jest myszka – za jej pomocą wybierzemy okno czy podokno, które ma trafić do naszego zrzutu ekranu. Poza tym narzędzie wyświetla miniaturki graficzne prezentujące podgląd zawartości okien podczas przeglądania ich listy. Funkcja zrzucania stron WWW otwartych w Internet Explorerze działa na podobnych zasadach. Warto także wspomnieć o możliwości wyboru stylu obramowania dla przechwytywanych okien.

Greenshot wspiera następujące formaty graficzne (zarówno odczyt, jak i zapis czy przesyłanie do Internetu): BMP, JPG, PNG, TIFF, Greenshot (natywny format programu). W ustawieniach wyjścia zdecydujemy o domyślnym folderze docelowym zapisu, masce nazw plików, poziomie jakości JPEG, redukcji liczby kolorów do 256 oraz automatycznym kopiowaniu ścieżek plików wynikowych do schowka Windows.

Edytor graficzny dostępny wraz z programem jest dość podstawowy, pracując nad danym obrazem możemy m.in. stworzyć różne linie, kształty, narysować coś odręcznie, wprowadzić tekst i dodatkowe obrazy, podświetlić elementy grafiki, zamglić daną część obrazu, wykadrować, obrócić i odwrócić grafikę, wykorzystać kilka efektów (obramowania, cienia, poszarpanych krawędzi, skali szarości i negatywu), otworzyć edytowany obraz w zewnętrznej aplikacji, przesłać go do wspieranej witryny, a także zapisać go na nośniku czy wydrukować.

Wspomniane funkcje otwierania zrzutów w zewnętrznych aplikacjach czy przesyłania obrazów do serwisów internetowych są obsługiwane przez odpowiednie wtyczki dołączone do narzędzia. Pluginy związane z wysyłaniem grafiki do Internetu skonfigurujemy zarówno poprzez menu kontekstowe ikonki Greenshot, jak i poprzez ustawienia aplikacji. Pozostałe wtyczki nie posiadają ustawień. Konfiguracja polega na wyborze formatu i katalogu/albumu docelowego dla przesyłanego obrazu, włączeniu/wyłączeniu wysyłania jako użytkownik niezalogowany, oraz zdecydowaniu się na skopiowanie wygenerowanego adresu URL grafiki do schowka systemowego.

Wersja Portable zapisuje ustawienia tylko w swoim katalogu głównym i w jego podkatalogach. Dzięki temu jest przenośna i można używać jej na różnych PC z tą samą konfiguracją, np. z poziomu nośników wymiennych typu pendrive albo dysk zewnętrzny.

Interfejs graficzny Greenshot Portable to właściwie tylko skromne menu kontekstowe ikonki wyświetlanej w obszarze powiadomień, a także kilka prostych okienek konfiguracyjnych. Mniej zaawansowani użytkownicy nie powinni mieć kłopotów z opanowaniem obsługi programu. W katalogu głównym narzędzia dostępny jest anglojęzyczny plik pomocy (HTML), instrukcje w języku polskim można znaleźć w witrynie projektu (stronę z pomocą wywołamy poprzez odpowiednią opcję, umieszczoną w menu kontekstowym ikonki programu).

Uwaga!
Edycja Portable jest zgodna z formatem PortableApps. W witrynie producenta można znaleźć także Portable w wersji ZIP (wymaga spolszczenia). Pobrany plik EXE wypakuje wersję przenośną do wybranej lokacji.
Wersja stabilna programu jest zalecana dla Windows 8.

Wymagania!
Greenshot wymaga bibliotek Microsoft .NET Framework w wersji 2.0 lub wyższej. Twórcy programu informują, że w Windows 8 nie należy przejmować się komunikatem o braku starszych wersji .NET Framework, ponieważ program skorzysta z nowych wydań tego środowiska i będzie funkcjonować prawidłowo.

Licencja: Freeware (darmowa)
System Operacyjny: Windows XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 4 (4 głosów)

Strefa Download programu
Greenshot Portable



Greenshot Portable 1.2.8.12
Wersja stabilna
0.95 MB | 2016-04-22
przejdź Wersja instalacyjna Greenshot

Ilość pobrań: 912 | W tym miesiącu: 2 | W poprzednim miesiącu: 2

Komentarze (0)
Greenshot Portable