w
googluj

Waterfox Portable 2020.01.1


Waterfox Portable – przenośna wersja darmowej, wydajnej przeglądarki internetowej Waterfox, która jest forkiem popularnej Mozilli Firefox i jednocześnie jej nieoficjalnym wydaniem 64 bitowym. Waterfox oferuje właściwie niemal identyczną funkcjonalność i prawie taki sam interfejs graficzny jak przeglądarka będąca jego pierwowzorem. Główną różnicą jest pełne wykorzystanie architektury 64-bit - w przeciwieństwie do 32 bitowego Firefoxa (w wersji stabilnej), Waterfox może pracować z większą ilością pamięci RAM (przekraczającą 4 GB) oraz z 64 bitowymi instrukcjami procesora. Nie tylko zalety architektury 64 bitowej wpływają na zwiększenie szybkości działania programu w stosunku do Mozilli Firefox - dzięki temu, że twórcy Waterfox zdecydowali się na skompilowanie kodu przeglądarki za pomocą Intel C++ Compiler, uzyskano dodatkową optymalizację przy jednoczesnym zachowaniu większości kodu Mozilli. Waterfox wymaga 64 bitowej wersji Windows. Warto dodać, że przygotowano także edycję programu dla systemu Mac OS (również wydanie 64-bit).

W Waterfox dostępne są niemal wszystkie funkcje znane z Mozilli Firefox: silnik Gecko, obsługa najnowszych standardów W3C (m.in. HTML5, CSS3), mechanizm kart, menadżer zakładek, historii i pobierania, funkcja blokowania wyskakujących okienek, wsparcie dla protokołu SSL, ograniczenia bezpieczeństwa dla języków Javascript i Java, synchronizacja, menadżer haseł, tryb przeglądania prywatnego, wybór silnika wyszukiwania, menadżer dodatków, narzędzia programisty, kontrola przy użyciu skrótów klawiaturowych itd. Wspierane są wszystkie rozszerzenia i motywy Firefoxa. Niestety, przeglądarka Waterfox nie obsługuje 32 bitowych wtyczek Mozilli Firefox, będziemy jednak w stanie zainstalować pluginy w wersjach 64 bitowych – np. popularne wtyczki Adobe Flash Player, Java Runtime Environment oraz Microsoft Silverlight są dostępne w takich wersjach. Warto wspomnieć, że zakładki Mozilli Firefox można bez przeszkód zaimportować do Waterfoxa. Używanie dwóch wspomnianych przeglądarek na jednym koncie Windows nie jest zalecane m.in. ze względu na problemy z kompatybilnością danych (być może problem ten nie występuje w wypadku korzystania z wersji Portable). Waterfox jest rozwijany niemal równocześnie z Mozillą Firefox, modyfikacje wprowadzane w kolejnych stabilnych wydaniach Firefoxa po krótkim czasie znajdują odzwierciedlenie w nowych wersjach opisywanej przeglądarki.

Dane (także wtyczki i rozszerzenia) przenośnej edycji Waterfox są zapisywane tylko w jej katalogu głównym i w jego podkatalogach. Dzięki temu możemy używać wersji Portable na różnych komputerach, np. z poziomu nośników wymiennych, zachowując przy tym taką samą konfigurację przeglądarki.

Interfejs graficzny Waterfox niemal we wszystkich szczegółach przypomina GUI Mozilli Firefox. Wyjątek stanowią opcje, otwierane w estetycznej karcie, a nie w osobnym okienku. Użytkownicy, którzy opanowali zasady korzystania z Mozilli Firefox w stopniu chociaż podstawowym, nie powinni mieć właściwie żadnych kłopotów z obsługą Waterfoxa na podobnym poziomie. Z chwilą tworzenia opisu nie przygotowano jeszcze dokumentacji, ale poprzez menu Pomoc można odwiedzić dział wsparcia Mozilli Firefox.

Wymagania!
Przeglądarka wymaga Visual C++ 2010 Redistributable Package (x64).

Spolszczenie!
Spolszczenie pobierzemy tutaj.
Wdrożenie polskiej wersji językowej interfejsu - pobrany plik z translacją (format XPI, typowy dla rozszerzenia przeglądarki) należy otworzyć przy użyciu Waterfoxa i następnie zainstalować, po instalacji musimy przeprowadzić kolejne akcje: wpisać about:config w pasku adresu przeglądarki, potwierdzić chęć wprowadzenia zmian, przy użyciu paska wyszukiwania odnaleźć klucz general.useragent.locale i zmienić wartość klucza z „en-US” na "pl". Po tych czynnościach należy zamknąć przeglądarkę i uruchomić ją ponownie.

Licencja: Freeware (darmowa)
System Operacyjny: Windows Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 5 (5 głosów)

Strefa Download programu
Waterfox PortableWaterfox Portable 2020.01.1
Wersja stabilna
73.9 MB | 2020-02-06
przejdź Wersja instalacyjna Waterfox

Ilość pobrań: 972 | W tym miesiącu: 3 | W poprzednim miesiącu: 5

Komentarze (0)
Waterfox Portable