w
googluj
pl

Plex Home Theater 1.4.1.469


Plex Home Theater to odtwarzacz multimediów udostępnianych za pomocą Plex Media Server. Aplikacja pozwala na odtwarzanie filmów i muzyki, kanałów z materiałami A/V oraz nagrań z rozmaitych portali strumieniujących wideo (np. YouTube, Vimeo, Dailymotion). Możliwe jest również przeglądanie kolekcji fotografii i obrazów, także w formie pokazów slajdów. Wszystkie wymienione rodzaje multimediów muszą być wcześniej dodane do bibliotek serwera Plex Media. Program jest przeznaczony dla tych użytkowników platformy Plex, którzy chcą odtwarzać materiały A/V na ekranie telewizora lub monitora podłączonego do komputera PC. Plex Home Theater może komunikować się z serwerem Plex Media dostępnym w naszej sieci lokalnej albo zainstalowanym na tym samym komputerze. Aplikacja może być obsługiwana za pomocą pilota od telewizora lub klawiatury PC. Niestety, program nie oferuje wsparcia dla myszki – w wypadku korzystania z klawiatury, użytkownicy kontrolują jego działanie poprzez strzałki, Enter, Esc, Tab, Spację (najczęściej pauza/wznowienie odtwarzania), klawisze (przeskok do kolejnego/poprzedniego utworu) oraz F i R (przewijanie wprzód i wstecz, kilkakrotne użycie klawisza reguluje prędkość przewijania).

Aplikacja bazuje na platformie FFmpeg oraz standardzie MPEG2, dzięki czemu potrafi obsłużyć wiele popularnych formatów A/V. Możliwe jest odtwarzanie wideo w rozdzielczości HD 1080p, a także sprzętowe dekodowanie formatu H.264. Program pozwala na dodawanie napisów oraz ścieżek dźwiękowych do filmów. Dostępny jest cały szereg ustawień odnoszących się do wideo - m.in. dopasowywanie częstotliwości odświeżania wideo do aktualnego nagrania, synchronizowanie ścieżki audio z obrazem, korzystanie z kilku trybów wyświetlania obrazu (np. 16:9, 4:3, powiększenie), przycinanie czarnych pasów, użycie akceleracji sprzętowej DXVA2, wybranie metody renderingu, włączenie interpolacji i przetwarzania końcowego, definiowanie proporcji rozmiarów piksela, ustalanie powiększenia i przesunięcia obrazu, a także kalibrowanie ekranu. Ustawienia dźwięku obejmują m.in. – regulację poziomu głośności, wzmocnienie audio, dopasowywanie czasu dźwięku, wybór wyjścia dźwięku (cyfrowe, HDMI, analogowe, każde z nich posiada odpowiednie opcje – Dolby Digital AC3, DTS, AAC, LPCM, TrueHD, DTS-HD), wybór urządzenia dźwięku wyjściowego, skorzystanie z przejściowego urządzenia dźwięku, ustalenie liczby kanałów, płynne przechodzenie pomiędzy utworami, włączenie wizualizacji podczas odtwarzania audio, odgrywanie podkładu muzycznego w menu programu wyświetlanym na ekranie TV. W programie dostosujemy również napisy, wybierając dla nich czcionkę, styl, rozmiar, kolor, pozycję i zestaw znaków. Niektóre z wymienionych powyżej ustawień są kontrolowane za pomocą okna preferencji, zaś inne poprzez moduł odtwarzania. Sam moduł odtwarzania oferuje oczywiście również bardziej podstawowe funkcje – np. przechodzenie do następnej lub poprzedniej pozycji na linii czasu nagrania audio/wideo, przeskakiwanie do kolejnego albo wcześniejszego utworu, a także przewijanie wprzód czy wstecz, z prędkością od 2 do 32 razy. Nagrania mogą być wznawiane od momentu, w którym zakończyliśmy ich oglądanie i np. zamknęliśmy aplikację.

Plex Home Theater korzysta z metadanych zgromadzonych przez Plex Media Server np. opisów filmów, miniaturek okładek albumów itd. Są one pobierane m.in. z The Movie Database, TheTVDB, FreeDB, AMG, Last.fm. Aplikacja potrafi zapamiętywać, które z filmów w bibliotekach zostały już przez nas obejrzane i proponować nam nowe pozycje, np. kolejne odcinki seriali itp. Multimedia zgromadzone w bibliotekach serwera mogą być przeglądane i sortowane według określonych kategorii – np. ostatnio dodane, ostatnio oglądane, album i nazwa wykonawcy, czas wykonania zdjęcia, różne parametry aparatu fotograficznego itd. Oprócz bibliotek multimediów dostępna jest jeszcze tzw. kolejka (Queue), pozwalająca na dodawanie materiałów z poziomu przeglądarki internetowej, gdy korzystamy z serwisów takich jak YouTube czy Vimeo. W tym celu należy odwiedzić swoje konto w witrynie Plex i użyć specjalnej zakładki, która odpowiada za współpracę Plex Media Server i Plex Home Theater z przeglądarką.

Plex Home Theater pozwala na wybranie jakości połączenia z Plex Media Server (odtwarzanie bezpośrednie lub od 64 kbps do 20 Mbps) oraz ustalenie jakości wideo strumieniowanego z rozmaitych kanałów czy witryn (1080p, 720p, 480p, SD). Możliwe jest również decydowanie o rozmiarze pamięci cache programu oraz manualne łączenie się z serwerem Plex Media. Użytkownik może wybrać, w jaki sposób będzie kontrolowany Plex Home Theater – poprzez HTTP, UPnP, AirPlay oraz przez innych klientów Plex podłączonych do serwera.

Interfejs graficzny programu jest nowoczesny i elegancki. Obsługa aplikacji nie powinna być zbyt trudna nawet dla mało doświadczonych użytkowników, jednak należy pamiętać, że Plex Home Theater wymaga właściwie skonfigurowanego serwera Plex Media. W dziale Support dostępnym na stronie producenta można znaleźć kilka instrukcji, odnoszących się przede wszystkim do ustawień serwera mediów, ale po części i do funkcji samego programu.

Uwaga!
Polska wersja językowa jest nieco niekompletna.

Wymagania!
Program wymaga połączenia z Plex Media Server.
Dla Windows Vista wymagany jest Service Pack 2, dla Windows 7 - Service Pack 1.
Minimalne wymagania sprzętowe: Procesor Core 2 Duo 1.6 GHz, 1GB pamięci RAM, karta graficzna wspierająca DXVA 2.0.
Zalecana konfiguracja sprzętowa: Core 2 Duo 2.4 GHz, 2GB RAM.

Licencja: GNU GPL (darmowa)
System Operacyjny: Windows Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 4 (1 głosów)

Strefa Download programu
Plex Home TheaterPlex Home Theater 1.4.1.469
Wersja stabilna
50.66 MB | 2015-05-20

Ilość pobrań: 858 | W tym miesiącu: 0 | W poprzednim miesiącu: 4

Komentarze (0)
Plex Home Theater