w
googluj

Notepad GNU 2.2.8.32


Notepad GNU - darmowy edytor tekstu zaprojektowany jako alternatywa dla standardowego Notatnika. Podobnie jak standardowy Notatnik, jest bardzo lekki i prosty w obsłudze, jednak jego funkcjonalność jest zdecydowanie bardziej rozbudowana.

Przede wszystkim program przydatny okaże się dla programistów z racji wielu opcji usprawniających tworzenie kodu oraz kolorowania składni języków (obsługa 55 języków programowania). Wśród opcji usprawniających pisanie i przeglądanie są m.in. numerowanie wierszy, zawijanie wierszy, funkcje znajdź oraz znajdź i zamień, wstawianie aktualnej daty, symboli specjalnych, zmienianie liter na wielkie lub małe, dodawanie zakładek do poszczególnych miejsc dokumentu i późniejsze przechodzenie bezpośrednio do tych miejsc, nagrywanie i odtwarzanie makro i wiele innych.

Natomiast do opcji przeznaczonych konkretnie do tworzenia kodu należą m.in. wstawianie znaczników HTML z listy, konwersja kodowania oraz ustawienie aktualnego języka programowania w celu wywołania podświetlania składni. Warto wspomnieć także o możliwości otworzenia aktualnie edytowanego pliku w wybranym programie, np. Firefox, IE, Chrome (aby podejrzeć aktualny wygląd strony) czy np. Notepad++.

Czasem dostosowanie wszystkich opcji do własnych potrzeb może zająć trochę czasu, dlatego też przesiadając się na inny sprzęt warto skorzystać z dostępnej opcji importu ustawień z pliku.

Notepad GNU jest dość rozbudowaną aplikacją, do której trzeba się przyzwyczaić, aby docenić jego możliwości. Dla osób spędzających wiele czasu nad tworzeniem kodu aplikacja zapewne okaże się doskonałym dodatkiem, jednak przeciętny użytkownik nie będzie potrzebował większości z opcji, a brak polskiego interfejsu może również przemawiać za tym aby pozostać przy standardowym Notatniku.
Licencja: Freeware (darmowa)
System Operacyjny: Windows XP/Vista/7
Oceń program:
-/5

Ocena: 2.5 (2 głosów)

Strefa Download programu
Notepad GNUNotepad GNU 2.2.8.32
Wersja stabilna
1 MB |2011-07-27

Ilość pobrań: 424 | W tym miesiącu: 1 | W poprzednim miesiącu: 1

Komentarze (1)
Notepad GNU
avatararrow
~Leszek | 2011.07.27 12:03
0 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
Polecam również Notepad++