w
googluj

HexEdit 2.0.6.49


HexEdit to edytor heksadecymalny obsługujący pliki o olbrzymich rozmiarach (wielkość pojedynczego pliku może dochodzić do 16 eksabajtów). Aplikacja pozwala na otworzenie jakiegokolwiek pliku i przeglądanie oraz edycję zawartych w nim danych. Edytor potrafi wyświetlać i modyfikować dane wyświetlane w postaci szesnastkowej, dziesiętnej, binarnej, jako bajty, a także jako słowa maszynowe (WORD, DWORD). Możliwe jest wypełnianie całych zakresów danych. Opcja „Wyszukaj i zamień” pozwala na pracę z danymi w postaci heksadecymalnej, ASCII, Unicode oraz numerycznej. Wycinanie, kopiowanie, wklejanie lub usuwanie dowolnej ilości danych przebiega szybko nawet wówczas, gdy pracujemy z naprawdę dużymi plikami. W programie można bez ograniczeń cofać i i ponawiać wprowadzone modyfikacje, również w tym wypadku rozmiary pliku nie mają wpływu na wydajność działania edytora. Możliwe jest importowanie i eksportowanie plików lub danych ze schowka systemowego, przy uwzględnieniu rozmaitych formatów: szesnastkowego, ASCII, tzw. surowych danych RAW, Base 64, UUEncode, Intel Hex-Records, Motorola S-Records, HTML, C++, kodu Asemblera. Program posiada również opcję wydruku. Z kolejnymi plikami pracujemy w osobnych zakładkach.

HexEdit pozwala na przeglądanie i modyfikowanie struktury plików i oferuje pełne wsparcie dla definicji struktur języka C. Modyfikowanie struktury może być przeprowadzone zarówno w samym programie, jak i w zewnętrznym edytorze kodu źródłowego. Dostępne jest odwracanie porządku danych (według WORD, DWORD i QWORD) oraz ich transformowanie (kilka opcji – Byte Swap, Bit Flip, Shift Right i Left, Add, Substract, Multiply, Divide, Modulus, Bitwise AND/OR/XOR). W aplikacji można również porównać dwa pliki, wyszukać określony ciąg znaków oraz wygenerować sumy kontrolne. Istotną funkcją są zakładki i adnotacje, dzięki którym odpowiednio oznaczymy czy skomentujemy dowolne zakresy danych. Stworzone zakładki można w łatwy sposób przeglądać i edytować – są one wyświetlane zaraz obok obszaru edycji, przy odpowiednich liniach. Niestety, sam moduł zakładek i adnotacji wydaje się nie działać w pełni prawidłowo.

W Preferencjach programu można m.in. zmienić rodzinę i rozmiar czcionki prezentowanych danych, wybrać kolory pierwszego planu i tła dla danych w różnych kolumnach lub dla zaznaczenia i nieaktywnego zaznaczenia, włączyć podświetlanie zmienianych bajtów, uruchomić edycję danych z użyciem metody przeciągnij i upuść, ustawić otwieranie plików w trybie „tylko do odczytu”, a także zintegrować HexEdit z menu kontekstowym Eksploratora Windows. Metoda przeciągnij i upuść pozwala również na dodawanie kolejnych plików do programu, w preferencjach dostępna jest opcja odpowiedzialna za tworzenie specjalnych linków, prowadzących do plików dołączonych właśnie w taki sposób. Niestety, łatwo odnieść wrażenie, że aplikacja nie zapamiętuje wielu z wybranych ustawień, na szczęście nie wszystkich, ale problem dotyczy np. kolorów kolumn i zaznaczenia.

Szata graficzna programu jest dość zwyczajna. HexEdit jest narzędziem przeznaczonym dla zaawansowanych użytkowników i jedynie takie osoby będą w stanie korzystać z niego we właściwy sposób. Twórca aplikacji nie udostępnia żadnych instrukcji ani pliku pomocy. Mimo że opcja Help sugeruje istnienie takiego pliku, gdy w nią klikniemy nic się nie wydarzy.

Uwaga!
Program nie wymaga instalacji, wystarczy rozpakować pobrane archiwum i uruchomić plik wykonywalny. Nie należy przejmować się "amd64" w nazwie pliku wersji 64 bitowej, działa ona również na procesorach firmy Intel.

Licencja: Freeware (darmowa)
System Operacyjny: Windows 2000/XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 4 (1 głosów)

Strefa Download programu
HexEditHexEdit 2.0.6.49
Wersja stabilna 32-bitowa
0.26 MB | 2013-12-23
HexEdit 2.0.6.49
Wersja stabilna 64-bitowa
0.29 MB | 2013-12-23

Ilość pobrań: 8071 | W tym miesiącu: 16 | W poprzednim miesiącu: 17

Komentarze (0)
HexEdit