w
googluj

Jpegcrop 2023.00


Jpegcrop to program do bezstratnego przetwarzania obrazów JPEG. Aplikacja pozwala na kadrowanie obrazu, usuwanie z niego wybranych fragmentów, obracanie i odwracanie grafiki, wykonanie odbicia lustrzanego (według dwóch przekątnych obrazu) oraz zredukowanie poziomów szarości. W programie można także skorzystać z masek kadrowania lub usuwania grafiki oraz włączyć siatkę bloków MCU (Minimal Coded Unit). Grafikę przeglądamy i modyfikujemy w obszarze roboczym pozwalającym na pracę z wieloma obrazami jednocześnie. Mogą być one wyświetlane w osobnych zakładkach, a także w okienkach z różnym układem, np. kaskadowym lub kafelkowym. W aplikacji dostępne są również opcje powiększania i pomniejszania widoku oraz drukowania obrazów.

Jpegcrop bazuje prawie całkowicie na narzędziu jpegtran, jednak w przeciwieństwie do niego posiada własny interfejs graficzny. Zarówno narzędzie jak i sam Jpegcrop powstały dzięki programistom JPEGClub.org oraz zespołowi Independent JPEG Group, który od wielu lat zajmuje się rozwijaniem darmowej biblioteki służącej do kompresji JPEG. Jpegcrop oferuje niemal pełną funkcjonalność jpegtran.

Bardziej zaawansowane funkcje programu:

• Save With Zoom - zapisywanie obrazu z uwzględnieniem aktualnego stopnia powiększenia widoku, do otworzenia tak zapisanego pliku wymagane jest rozszerzenie JPEG SmartScale - opcja niezalecana ze względu na małą popularność rozszerzenia).
• Endpoint Snap - ramka kadrująca lub wymazująca grafikę jest przyciągana do siatki bloków MCU - opcja zalecana, ponieważ pozwala uzyskać kompletne bloki MCU w obrazie wyjściowym.
• Transform Trim Edges – niekompletne bloki MCU na krawędziach obrazu nie zostają przetworzone - ma to znaczenie np. podczas obracania grafiki, w wypadku wyłączenia tej funkcji, na krawędziach obróconego obrazu mogą pojawić się niepożądane paski itp.
• Entropy Coding Method – wybór metody kodowania entropicznego. Opcja nie ma wpływu na jakość grafiki, transkodowanie pomiędzy różnymi metodami nie przyczynia się do pogorszenia właściwości wizualnych obrazu. Można włączyć metodę Huffmana lub zoptymalizowaną metodę Huffmana (nieco lepsza kompresja, ale i większe wymagania co do pamięci oraz wolniejsze działanie, najlepiej sprawdza się w wypadku niewielkich plików JPEG oraz w kodowaniu progresywnym). Dostępna jest także metoda arytmetyczna, oferująca najlepszą kompresję, jednak ten sposób kodowania nie jest aż tak popularny i mogą wystąpić problemy w otwieraniu plików JPEG stworzonych za jego pomocą.
• Progressive Coding (kodowanie progresywne) – obraz JPEG składa się w takim wypadku z wielu odbitek o wzrastającej jakości grafiki. Opcja przydatna w przesyłaniu plików przez mało wydajne łącze komunikacyjne - pierwsze odbitki dotrą szybciej niż cały plik JPEG, gorsza jakość obrazu zostanie po krótkim czasie poprawiona za pomocą kolejnych slajdów.
• Marker Copy Option oraz Copy File Time - opcje związane z kopiowaniem metadanych EXIF, komentarzy oraz znaczników czasu do plików wyjściowych.
• Processing Mode – w trakcie odczytu nietypowych plików źródłowych mogą wystąpić różne nieprawidłowości, skutkujące np. nadpisaniem pliku wejściowego. Opcja pozwala na kontrolowanie działania programu w wypadku wykrycia nieprawidłowości w źródłowym JPEG.
• 16-Bit Dither (FixPix) – algorytm FixPix zwiększa jakość wyświetlania obrazów True color (24 bitowa głębia kolorów) w ekranach korzystających z trybu High color (głębia kolorów 16 bit). Dzięki FixPix gradienty są znacznie gładsze, a artefakty związane z tzw. bandingiem kolorów nie powinny występować.
• Zoom Reload – opcja związana z lepszym wyświetlaniem obrazów wyjściowych w trybie powiększenia.

Program posiada bardzo zwyczajną szatę graficzną. Mniej zaawansowani użytkownicy powinni bez większych problemów poradzić sobie z podstawową obsługą aplikacji, jednak niektóre ustawienia wymagają już szerszej wiedzy o kodowaniu obrazów JPEG. W witrynie twórców Jpegcrop można zapoznać się ze szczegółami działania wszystkich funkcji programu. Warto dodać, że program nie wymaga instalacji.
Licencja: Freeware (darmowa)
System Operacyjny: Windows 98/Me/NT/2000/XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 5 (3 głosów)

Strefa Download programu
JpegcropJpegcrop 2023.00
Wersja stabilna
0.66 MB | 2023-11-25

Ilość pobrań: 1453 | W tym miesiącu: 15 | W poprzednim miesiącu: 3

Komentarze (0)
Jpegcrop