w
googluj
pl

Internet Download Accelerator Portable 7.1.1


Internet Download Accelerator Portable to przenośna wersja darmowego wydania programu Internet Download Accelerator (w skrócie IDA), który jest jednocześnie menadżerem i akceleratorem pobierania plików. Wersja bezpłatna posiada pewne ograniczenia w stosunku do komercyjnych wydań Family i Pro, jednak wciąż pozostaje dość funkcjonalna. Niestety, edycji przenośnej nie zintegrujemy z przeglądarkami internetowymi, tak więc nie przechwycimy za jej pomocą zadań pobierania z przeglądarki. Nadal dostępna jest integracja ze schowkiem systemowym - adresy URL skopiowane do schowka zostają automatycznie wklejone w oknie tworzenia zadania pobierania. Poza tym skorzystamy również z wtyczki pozwalającej na ściąganie materiałów wideo z kilku serwisów (m.in. YouTube, Metacafe, VK.com, Break.com), ale nie bezpośrednio z poziomu przeglądarki. Działa także tzw. strefa zrzutu, czyli niewielkie okienko (wyświetlane na wierzchu innych okien), do którego można przeciągać adresy URL w celu uruchomienia pobierania udostępnionych pod nimi plików.

Akceleracja pobierania zastosowana w Internet Download Accelerator polega na podziale ściąganego pliku na niewielkie części i następnie pobieraniu tych fragmentów przy użyciu wielu jednoczesnych połączeń (maksymalnie 10) z serwerem hostującym. IDA zapewnia pobieranie z najwyższą możliwą szybkością dla danego typu łącza internetowego. Operacje pobierania można zatrzymywać i następnie wznawiać od punktu przerwania. Program jest w stanie rozpocząć pobieranie od nowa (nawet wielokrotnie), gdy występują błędy w połączeniu. IDA oferuje również limity prędkości pobierania, odraczanie ściągania plików na póżniej oraz harmonogram, według którego można zaplanować ściąganie danych w określonych dniach i godzinach.

Program obsługuje protokoły HTTP, HTTPS, FTP oraz FTPS. Możliwe jest więc pobieranie plików ze stron WWW oraz plików i katalogów z serwerów FTP (równie w trybie pasywnym). Warto dodać, że w skład IDA wchodzi eksplorator serwerów FTP(S), pozwalający na wygodne przeglądanie i pobieranie danych dostępnych na takich serwerach. Trzeba wspomnieć również o module Menadżer lokalizacji, który odpowiada za uwierzytelnianie nas w różnych serwisach/chmurach hostujących pliki czy też na serwerach FTP, a także jest w stanie segregować pobierane pliki z tych witryn/serwerów w osobnych katalogach. Należy jeszcze wymienić funkcję synchronizacji plików pomiędzy serwerami a dyskiem lokalnym. Chodzi o sekcję „Automatyczne pobieranie nowych wersji”, która troszczy się aktualizowanie plików na dysku, jeżeli ich odpowiedniki zostały zaktualizowane na serwerze.

Kolejne istotne funkcje Internet Download Accelerator to: automatyczne rozpoznawanie typów plików (po rozszerzeniach) i dodawanie ich do określonych kategorii, przeszukiwanie pobranych plików, tworzenie własnych kategorii, odczyt i tworzenie komentarzy oraz opisów plików, odtwarzanie wideo jeszcze w trakcie jego pobierania (w zewnętrznym playerze), pobieranie grupowe, zapis/odczyt listy zadań pobierania, eksplorator zawartości archiwów, historia pobrań, lista usuniętych zadań, różne automatyzacje (np. wyłączenie komputera po zakończeniu wszystkich operacji pobierania), wsparcie dla wtyczek, współpraca z oprogramowaniem antywirusowym, rozbudowany system powiadomień (w tym audio), obsługa przy użyciu skrótów klawiaturowych i komend wiersza poleceń. Warto wspomnieć o panelu wyświetlającym zawartość serwisu MyTopFiles, z którego można pobierać pliki bezpośrednio za pomocą IDA.

Wersja Portable przechowuje ustawienia w swoim głównym katalogu, dzięki czemu jest w pełni przenośna i może działać na różnych PC z zachowaniem tej samej konfiguracji, np. z poziomu pendrive’a czy dysku zewnętrznego.

Interfejs graficzny Internet Download Accelerator prezentuje się dość przyzwoicie pod względem wizualnym. Mniej doświadczeni użytkownicy w krótkim czasie opanują podstawowe zasady obsługi programu. Poprzez pasek menu można otworzyć anglojęzyczny plik pomocy, takie same instrukcje zamieszczono także w witrynie producenta.

Ograniczenia!
Wersja darmowa jest przeznaczona jedynie do zastosowań domowych/niekomercyjnych. Posiada odrobinę mniejszy zestaw funkcji niż płatne edycje Family i Pro (do nabycia za pośrednictwem witryny producenta) i może wyświetlać reklamy. Niestety, trochę niejasno podano, jakie ograniczenia są w wersji Free. Czasem producent wspomina o mniejszych możliwościach edycji bezpłatnej, ale na stronie porównania wersji ciężko znaleźć różnice w samych funkcjach wszystkich edycji.

Licencja: Freeware (darmowa)
System Operacyjny: Windows NT/2000/XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 5 (2 głosów)

Strefa Download programu
Internet Download Accelerator PortableInternet Download Accelerator Portable 7.1.1
Wersja stabilna
7.84 MB | 2024-02-02
przejdź Wersja instalacyjna Internet Download Accelerator

Ilość pobrań: 1052 | W tym miesiącu: 11 | W poprzednim miesiącu: 22

Komentarze (0)
Internet Download Accelerator Portable