w
googluj

HD Tune Portable 2.55


HD Tune Portable to przenośne wydanie HD Tune – niewielkiego, darmowego programu, który testuje wydajność pracy i sprawność dysków HDD i SSD, w tym także dysków zewnętrznych. Oprócz SSD wspierane są również inne nośniki z pamięcią Flash - pendrive’y, karty pamięci, telefony, aparaty itd.

Program testuje czas dostępu do danych mierzony w MB na sekundę. W trakcie trwania testu informuje nas o najkrótszym i najdłuższym czasie dostępu, zaś po zakończeniu benchmarku o średnim czasie dostępu w MB/s, ogólnym czasie dostępu w milisekundach, a także o najwyższej możliwej prędkości transferu pomiędzy interfejsem dysku a systemem (Burst rate – w MB/s). Wykres graficzny przedstawia na bieżąco szybkość transferu oraz postępu benchmarku, poza tym podczas testu dostępna jest również informacja o aktualnym stopniu użycia procesora.

Oprócz przeprowadzania testów wydajnościowych HD Tune Portable monitoruje temperaturę HDD, pozwala na sprawdzenie danych S.M.A.R.T oraz podsumowuje stan sprawności dysku na ich podstawie, a także posiada moduł wyszukiwania i naprawy błędów (wyposażony w mapę sprawnych/uszkodzonych bloków i tryby szybkiego/pełnego testu). Poza tym program wyświetla zbiór istotnych informacji o dysku, które odnoszą się do właściwości poszczególnych partycji, wspieranych funkcji, wersji firmware, numeru seryjnego dysku, pojemności nośnika, rozmiaru bufora, standardu interfejsu i obsługiwanych/aktywnych trybów UDMA.

W ustawieniach programu możemy zdecydować o długości trwania benchmarku wydajnościowego (im krótszy, tym mniej dokładny), rozmiarze bloków używanych w trakcie testu czasu dostępu do danych (od 512 bajtów do 8 MB), uruchamianiu HD Tune Portable w trybie zminimalizowanym (do ikonki w zasobniku systemowym), automatycznym starcie programu wraz z Windows, wyświetlaniu ikonki z temperaturą w obszarze powiadomień, jednostkach miary temperatury (stopnie Celsjusza lub Fahrenheita), krytycznej temperaturze dysku (po jej przekroczeniu zostanie wyświetlone ostrzeżenie w postaci balonika informacyjnego, zaś czcionka wartości temperatury przybierze alarmujący kolor), a także barwie czcionki informującej o krytycznej temperaturze.

Pozostałe funkcje pozwalają na skopiowanie wyników do schowka systemowego oraz tworzenie zrzutów ekranu z obszaru okna programu (zapisywanych w formacie PNG).

Wersja Portable zapisuje ustawienia tylko w swoim katalogu nadrzędnym, dzięki czemu jest całkowicie przenośna. Po skopiowaniu HD Tune Portable na pendrive lub dysk zewnętrzny, możemy uruchamiać program bezpośrednio z poziomu tych nośników i używać go z tymi samymi ustawieniami na różnych PC. Edycja przenośna nie ingeruje w rejestr Windows oraz w foldery systemowe.

Interfejs graficzny HD Tune Portable nie jest szczególnie efektowny wizualnie, ale ze względu na typowo użytkowy charakter narzędzia fakt ten nie ma specjalnego znaczenia. Mniej zaawansowani użytkownicy nie powinni mieć problemów z podstawową obsługą programu, chociaż niektóre z informacji wymagają już szerszej wiedzy o dyskach (np. odczyt S.M.A.R.T.). Pod tym odnośnikiem można znaleźć kilka szczegółowych instrukcji.

Uwaga!
W naszej bazie dostępna jest również bardziej rozbudowana, komercyjna wersja programu – HD Tune Pro.
Testowanie niektórych urządzeń z pamięcią Flash może być nieco ograniczone.

Licencja: Freeware (darmowa)
System Operacyjny: Windows 2000/XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 3.6 (17 głosów)

Strefa Download programu
HD Tune PortableHD Tune Portable 2.55
Wersja stabilna
0.37 MB | 2014-08-19
przejdź Wersja instalacyjna HD Tune

Ilość pobrań: 73776 | W tym miesiącu: 735 | W poprzednim miesiącu: 1014

Komentarze (0)
HD Tune Portable