w
googluj

ClamAV Portable 0.101.2


ClamAV (Clam AntiVirus) to nietypowy pakiet narzędzi antywirusowych w wersji Portable, czyli w wersji, która nie wymaga instalacji w systemie. Program pierwotnie został stworzony głównie dla systemów UNIX, dlatego użytkownicy Windowsa również zostali wyposażeni jedynie w tekstowy interfejs, dlatego konieczne jest tutaj stosowanie systemowej konsoli. Z pewnością nie jest to szczególnie intuicyjne i atrakcyjne rozwiązanie dla użytkowników początkujących, dlatego zalety programu docenią raczej bardziej wymagający Internauci, którzy poszukują programu oferującego konkretne, specyficzne funkcje.

Takie też tutaj znajdziemy. ClamAV nie jest zestawem aplikacji oferujących kontrolę rodzicielską czy inne zabezpieczenia związane z zaporą sieciową. Położono tutaj nacisk na skanowanie plików zapisanych już na dysku komputera; możemy to robić na kilka sposobów, wykorzystując do tego osobne aplikacje, które dostarczane są w pobieranym pakiecie. Choć program jest funkcjonalny, a wszystkie dostępne komendy dobrze opisane (zarówno na stronie producenta, jak i bezpośrednio w programach), opisywany antywirus nie stanowi zbyt dobrej propozycji niezależnej aplikacji. Wykorzystuje jednak sprawdzone mechanizmy kontroli, dzięki czemu stał się podstawą do stworzenia innych aplikacji, które wykorzystują jego algorytmy (przykładem może być Fireclam; rozszerzenie do Firefoxa, które skanuje na bieżąco pobierane pliki pod kątem zagrożeń).

Ponieważ aplikacja w swoich pierwszych edycjach służyła przede wszystkim do skanowania poczty, znajdziemy w niej wiele funkcji pozwalających kontrolować właśnie zagrożenia kryjące się w zainfekowanych mailach. Ponieważ program jest ciągle rozwijany (w ramach licencji z otwartym kodem), nowe wersje wydawane są stosunkowo często, dlatego rozszerzanie funkcjonalności pakietu powinno być dość częste.
Licencja: Freeware (darmowa)
System Operacyjny: Windows XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 5 (3 głosów)

Strefa Download programu
ClamAV PortableClamAV Portable 0.101.2
Wersja stabilna 32-bitowa
5.82 MB | 2019-03-27
ClamAV Portable 0.101.2
Wersja stabilna 64-bitowa
6.88 MB | 2019-03-27
przejdź Wersja instalacyjna ClamAV

Ilość pobrań: 659 | W tym miesiącu: 2 | W poprzednim miesiącu: 3

Komentarze (0)
ClamAV Portable