w
googluj
pl

Waze


ico
Waze jest darmową nawigacją samochodową tworzoną przez największą na świecie społeczność kierowców. Członkowie Waze udostępniają sobie nawzajem informacje o natężeniu ruchu w czasie rzeczywistym oraz inne ważne informacje drogowe (np. wypadki, korki), a do tego nawet współtworzą mapy. Po podłączeniu się np. do Facebooka, przy pomocy Waze można uzyskać aktualne namiary znajomych w sytuacji, w której razem, choć różnymi drogami, zmierzamy w ustalone miejsce. Program wydano na każdy z najpopularniejszych mobilnych systemów operacyjnych (Android, iOS, Windows Phone), a używany jest już przez kilkadziesiąt milionów osób. Sprawdzimy teraz, co dokładnie proponuje nam wersja przygotowana dla Androida.

Po pierwszym uruchomieniu Waze mamy możliwość zarejestrowania się. W tym zaś celu trzeba koniecznie podać swój numer telefonu. Założenie konta jest wprawdzie tylko opcjonalne, ale umożliwi dostęp do dodatkowych funkcji, np. wysyłania lokalizacji czy udostępniania przejazdów. Po przejściu do widoku właściwego, czyli do mapy, przede wszystkim będziemy musieli włączyć w urządzeniu czujnik GPS. Inaczej ujrzymy pusty ekran. Musimy też być online.

Funkcje społecznościowe zostały ujęte w menu, którego przycisk uruchamiający znajduje się w prawym dolnym rogu interfejsu mapy. W wyskakującym okienku są główne opcje naszego raportowania, takie jak: korek, policja, wypadek, zagrożenie itd. Następnie określić można szczegóły zdarzenia, czyli np. to, że "wypadek" to tylko "stłuczka". Tak więc działa to na podobnej zasadzie, jak w innych, ale płatnych nawigacjach. Drugie menu, którego przycisk znajduje się w lewym dolnym rogu interfejsu mapy, daje m.in. dostęp do profilu czy funkcji właściwej nawigacji, w której można określić cel podróży. Możliwe jest podanie adresów stałych (domu czy pracy). Przy określaniu nowego adresu docelowego, można go dodać do ulubionych. Trasę do wyznaczonej lokalizacji można wybrać spośród paru proponowanych.

Po przejściu do ustawień globalnych odnajdziemy kilka przydatnych funkcji, m.in. tryb nocny. Przełączanie się między trybem dziennym i nocnym można zautomatyzować. Ponadto jest sposobność wyboru obrazka (awatara) naszego pojazdu, który będzie wyświetlany na mapie, oraz można w ogóle dokładnie określić to, co może być ewentualnie na mapie pokazywane. Domyślnie jest wszystko - to inni użytkownicy, jak i kolory ruchu ulicznego, radary, policja, wypadku, korki uliczne, zagrożenia itp.

Waze jest darmowe, polskie (ale spolszczone) i popularne, choć, jak to zwykle bywa z międzynarodowymi projektami, w pierwszym rzędzie za naszą granicą, na Zachodzie. Niemniej jest to nawigacja zyskująca i u nas coraz większa popularność. Podkreślmy, że ma bardzo przejrzysty i czytelny interfejs oraz wyposażona jest w polski głos lektora, zaś menu raportowania otwiera się natychmiast i łatwo dać znać innym o zdarzeniu. Może boleć brak opcji pobrania mapy do użytku offline, ale mimo to niektórzy i tak cenią ją wyżej od programów komercyjnych.

Ograniczenia!
Po założeniu konta otrzymamy dostęp do dodatkowych funkcji i w tym celu trzeba najpierw podać numer telefonu, niemniej rejestracja jest tylko opcjonalna i z nawigacji można korzystać anonimowo.

Wymagania!
Zależne od urządzenia

Spolszczenie!
Język polski ustawiany jest automatycznie

Licencja: Freeware (darmowa)
Oceń program:
-/5

Ocena: 4 (2 głosów)

Strefa Download programu
WazeWaze dla Android
2015-12-12

Ilość pobrań: 106 | W tym miesiącu: 0 | W poprzednim miesiącu: 0

Komentarze (0)
Waze