w
googluj

Toopher 2.3.9


ico
Toopher jest programem przeznaczonym do drugiego etapu weryfikowania tożsamości internetowej, a dostępnym dla urządzeń przenośnych z systemem operacyjnym Android (ponadto wersja dla iOS). Pierwszy etap owej weryfikacji polega na wpisaniu w formularzu serwisu WWW nazwy użytkownika (np. adresu e-mail) oraz hasła. I na tym wiele witryn poprzestaje; wchodzimy na stronę swojego profilu. Jednakże w zdecydowanej większości wielkich serwisów - typu portale społecznościowe i chmury - możemy opcjonalnie włączyć drugi etap, który zabezpieczy nasze konto na wypadek przejęcia hasła przez hakera. Najpopularniejszą metodą wykorzystywaną do obsługi tej fazy jest aplikacja mobilna, dzięki której otrzymujemy 6-cyfrowy kod do własnoręcznego wpisania na kolejnym ekranie logowania w ciągu ok. 30 sekund. Toopher służy właśnie temu.

Zdecydowaliśmy się opisać ten program przede wszystkim ze względu na to, że jest to jedna z oficjalnych metod uwierzytelniania w darmowej wersji słynnego internetowego menedżera haseł LastPass, więc możecie się zastanawiać, co ją wyróżnia. Oczywiście, Toopher działa też z innymi serwisami wspierającymi 2FA (tak w skrócie nazywa się dwuetapowa weryfikacja), np. Google, Facebook, Dropbox, Evernote. Jeśli chcecie znać aktualną, ogólną listę dostępnych portali, warto przejść do witryny TwoFactorAuth.org. Niemniej spójrzmy teraz na konfigurację i właściwości w ramach LastPass.

Po zainstalowaniu i uruchomieniu Toophera w Androidzie, należy przejść do ustawień konta i sekcji "Uwierzytelnianie wieloskładnikowe" w stacjonarnej (tzn. przeglądarkowej) wersji LastPass i włączyć bohatera tego opisu jako metodę uwierzytelniania. Gdy to zrobimy, zostaniemy poproszeni o wpisanie 2 słów, które zostaną wyświetlone w interfejsie Toophera po tapnięciu w ikonę plusa na jego ekranie głównym (musimy być online). To może być np. "formal circle". Po poprawnym wpisaniu zobaczymy nowy ekran w aplikacji mobilnej, gdzie należy już tylko zatwierdzić ("Allow") połączenie urządzenia z kontem w LastPass. Aby od teraz korzystać z Toophera jako domyślnej metody 2FA (w sytuacji, gdy aktywowaliśmy kilka), należy go zatwierdzić na tej samej stronie ustawień LastPass.

Najciekawszą cechą Toophera jest to, że umożliwia zautomatyzowanie procesu weryfikacji. Klasyczny sposób logowania się, jeśli chodzi o drugi etap, polega na przepisywaniu 6 cyfr. Natomiast Toopher oferuje możliwość pomijania tego etapu, gdy znajdziemy się w tzw. bezpiecznej lokalizacji, a tą może być dom lub biuro. Niestety, są wady. Wymienimy je od najmniejszej: 1) program ma nie za ładny interfejs, ale to tylko narzędzie, więc nie ma to zbyt wielkiego znaczenia; 2) dostępna jest blokada interfejsu przy użyciu gestu, lecz nie działa; 3) no i kluczowe: nie wiadomo, w jaki sposób aplikacja dowiaduje się, że jesteśmy w bezpiecznej lokalizacji. Przynajmniej LastPass nie pozwala na zautomatyzowanie logowania w formie teraz opisywanej. (Taką informację otrzymuje się przy logowaniu do LastPass przy użyciu Toophera, więc jest to chyba odgórna blokada LastPass). Tak czy siak, zawsze pozostaje nam przepisywanie cyfr bądź zatwierdzanie jednym tapnięciem, czyli jak w każdym podobnym programie.

Wymagania!
Android 2.3 i nowsze

Licencja: Freeware (darmowa)
Oceń program:
-/5

Ocena: 4 (1 głosów)

Strefa Download programu
ToopherToopher dla Android
2017-03-29

Ilość pobrań: 1 | W tym miesiącu: 0 | W poprzednim miesiącu: 0

Komentarze (0)
Toopher