w
googluj
pl

Orbot 16.0.5-RC-1-tor-0.3.4.9


ico
Orbot to open-source'owe narzędzie pracujące jako lokalny serwer będący punktem pośredniczącym (proxy) w komunikacji pomiędzy naszym urządzeniem mobilnym z Androidem a siecią Tor. Sieć Tor słynie z tego, że zapewnia swoim użytkownikom niespotykaną nigdzie indziej anonimowość i prywatność w internecie, przy czym sama z siebie nie daje jeszcze 100-procentowej gwarancji ochrony. Jeżeli bowiem użytkownik ujawni swoją tożsamość w jakikolwiek sposób, wszystko - szyfrowanie łączności i zabezpieczenie przed analizą ruchu sieciowego oraz anonimizacja - na nic. Tak czy inaczej, Orbot ma być jedyną aplikacją, która utworzy dla nas "prawdziwie prywatne" połączenie internetowe. Wirtualne sieci prywatne oraz zwykłe serwery proxy łączą nas z docelowymi serwerami bezpośrednio, podczas gdy komunikacja w ramach Orbota polega na "odbijaniu" danych przez wiele komputerów z całego świata zanim dotrą one do celu. Nasz adres IP nie będzie znany. W zamian jednak połączenie będzie znacznie, znacznie powolniejsze.

Obsługa tego programu od strony użytkownika jest banalna, gdyż sprowadza się do naciśnięcia jednego przycisku o wszystko mówiącej nazwie START. Obok tego przycisku znajdziemy funkcję służącą do przełączenia się do przeglądarki internetowej. Rekomendowana przez twórców jest ich własna przeglądarka o nazwie Orfox, a bazująca na popularnym Firefoxie. Gdy ją zainstalujemy i połączymy się, powinniśmy otrzymać na ekranie powitalny komunikat z oficjalnej witryny projektu Tor, że przeglądarka jest skonfigurowana do używania w ramach sieci Tor i że jesteśmy anonimowi. (Przy okazji zauważmy, że do łączenia się z siecią Tor na komputerze stacjonarnym wystarczy posiadanie przeglądarki internetowej Tor). Jeśli chodzi o program do bezpiecznego czatowania, producent zaleca z kolei aplikację ChatSecure, przy czym komunikator ten w chwili pisania tego tekstu nie jest już aktywnie rozwijany. Jeżeli zaś chodzi o wyszukiwarkę, która nie śledzi poczynań użytkownika, polecaną usługą jest DuckDuckGo. Wszystkie te 3 aplikacje dostępne są również za darmo w oficjalnym sklepie Androida.

Pod względem innych aspektów działania Orbota, w systemowym panelu otrzymamy dostęp do liczników pobierania i wczytywania danych za pośrednictwem usługi. Po rozszerzeniu informacji ukazane zostaną szczegóły połączenia. Po przejściu do ustawień globalnych możemy m.in. aktywować automatyczne uruchamianie Orbota po każdym zrestartowaniu systemu. Jeżeli natomiast nasze urządzenie jest zrootowane, możemy włączyć przepuszczanie ruchu nawet wszystkich aplikacji przez sieć Tor. Ponadto jest kilkanaście opcji skierowanych dla zaawansowanych użytkowników i znawców sieci Tor.

Uwaga!
Dla Windowsa dostępna jest przeglądarka internetowa Tor, która służy do łączenia się z siecią o tej samej nazwie

Ograniczenia!
Dostępna jest osobna wersja tego programu dla Androida 4.0 lub starszego, ale nie w Google Play; w wypadku niektórych urządzeń z serii Samsung Galaxy konieczna może być dodatkowa konfiguracja - szczegóły na stronie aplikacji Orbot w Google Play. W wypadku urządzeń zrootowanych możliwa jest komunikacja całego urządzenia z internetem poprzez sieć Tor.

Wymagania!
Android 4.1 i nowsze

Spolszczenie!
Język polski ustawiany jest automatycznie, ale niekiedy ustawienia językowe potrafią się same zresetować i w rezultacie możemy mieć do czynienia z angielskim interfejsem

Licencja: Freeware (darmowa)
Oceń program:
-/5

Ocena: 4.9 (7 głosów)

Strefa Download programu
OrbotOrbot dla Android
2018-11-15

Ilość pobrań: 318 | W tym miesiącu: 5 | W poprzednim miesiącu: 2

Komentarze (0)
Orbot