w
googluj
pl

Google Authenticator 5.00


ico
Google Authenticator jest narzędziem przeznaczonym do obsługi dwustopniowej weryfikacji kont internetowych, a dostępnym dla urządzeń przenośnych z systemem operacyjnym Android (jest też wersja dla iOS i BlackBerry). Taka weryfikacja polega na tym, że najpierw logujemy się do danej witryny lub aplikacji normalnym trybem, czyli podając nazwę użytkownika oraz hasło - elementy, które znamy na pamięć, ewentualnie takie, które zapamiętuje za nas i automatycznie wypełnia w formularzu przeglądarka internetowa lub menedżer haseł, zaś na kolejnym ekranie podajemy kod - element, który otrzymujemy na żądanie za pośrednictwem np. zewnętrznego serwisu. Rolę takiego serwisu odgrywa właśnie omawiane teraz narzędzie. Spójrzmy, jak działa na przykładzie konta Google.

Do generowania kodów telefon nie musi być w trybie online, ale zanim do jakiegokolwiek generowania w ogóle dojdzie, musimy go skonfigurować. Po pierwszym uruchomieniu zostaniemy poinformowani, że do korzystania z 2FA - bo też tak określa się weryfikację dwuetapową - będziemy potrzebować stałego hasła oraz wygenerowanego kodu - czyli tak, jak opisaliśmy to powyżej. Podłączenie naszego konta Google do aplikacji możliwe jest na 2 sposoby, przy czym wcześniej musimy włączyć 2FA przy użyciu numeru telefonu na stronie usługi w internecie (wpiszcie w wyszukiwarce: "google 2fa"; pierwszy wynik/link powinien być dobry). Weryfikacja dwuetapowa konta Google za pośrednictwem aplikacji mobilnej jest więc tylko opcjonalna (niektóre inne kanały wymienimy na koniec). Tak czy inaczej, owe 2 metody podłączenia polegają na zeskanowaniu kodu QR albo wpisaniu klucza (jednorazowego hasła). Po zeskanowaniu kodu (sposób szybszy) zobaczymy w aplikacji mobilnej zaktualizowany status łączności, w tym dowód: nasz adres e-mail Google. Następnie trzeba jeszcze tylko na stronie WWW przepisać wyświetlony w aplikacji 6-cyfrowy kod. Gotowe - od tej chwili możemy już logować się do konta Google w ramach dwuetapowej weryfikacji przy użyciu nie tylko wymaganego kanału telefonicznego, ale i aplikacji mobilnej.

Weryfikacja dwustopniowa staje się standardem. Korzystać z niej można w wielu znanych serwisach, ale jest to funkcja, którą zwykle musimy sami włączyć. Warto to zrobić, ponieważ zapewni nam to dodatkową barierę ochronną. Jeżeli ktoś przechwyci nasze hasło, do zalogowania wciąż będzie potrzebował kodu. Google udostępnia możliwość zapamiętania użytkownika na komputerze, z którego zwykle korzysta. Dzięki temu nie będziemy musieli każdorazowo przepisywać kodu. Byłoby to męczące, więc włączenie takiej opcji (jest na stronie WWW) wydaje się sensowne. Jeśli jednak współdzielimy komputer lub obawiamy się, że ktoś go ukradnie, lepiej korzystać z 2FA zawsze. Taką autoryzację można zresztą obsługiwać wieloma kanałami. Google daje opcję korzystania z 10 jednorazowych kodów zapasowych - można je zapisać na komputerze lub wydrukować. Najprzyjemniejsza metoda polega jednak na telefonie: Google może wysłać na naszego smartfona wiadomość, że właśnie logujemy się na komputerze, którą my po prostu zatwierdzamy jednym dotknięciem. Usługę 2FA można całkowicie wyłączyć - warto zapoznać się z jej szczegółami na stronie w internecie.

Wymagania!
Android 2.3.3 i nowsze

Spolszczenie!
Język polski ustawiany jest automatycznie

Licencja: Freeware (darmowa)
Oceń program:
-/5

Ocena: 5 (1 głosów)

Strefa Download programu
Google AuthenticatorGoogle Authenticator dla Android
2018-06-23

Ilość pobrań: 167 | W tym miesiącu: 0 | W poprzednim miesiącu: 0

Komentarze (0)
Google Authenticator