w
googluj
pl

Office Lens 16.0.11029.20036


ico
Microsoft daje nam kolejną aplikację dla systemu operacyjnego Android. Jest to również kolejna aplikacja związana z jego słynnym pakietem narzędzi biurowych, choć tym razem koneksja z tradycją nie jest już tak ścisła. Powód jest prosty: Microsoft oferuje już wszystko w kwestii tradycyjnego oprogramowania biurowego dla komputerów stacjonarnych, a to na "dużych" komputerach odbywa się przecież "właściwa gra". Niemniej, wraz z rozwojem urządzeń mobilnych odkrywamy nowe rodzaje narzędzi, które można by wpisać w kategorię "oprogramowanie biurowe". To narzędzia pomocnicze; mobilne, a więc pod ręką, zawsze pod ręką. Office Lens - bo tak brzmi nazwa opisywanego właśnie teraz - posłuży nam zaś do błyskawicznego zeskanowania dokumentów. Będziemy więc mogli zrobić zdjęcie papieru - faktury, rachunku, umowy, strony z książki czy dowolnego tzw. "świstka" - i przenieść go na poziom cyfrowy. Po zrobieniu zdjęcia Office Lens zaproponuje nam pewne modyfikacje, dzięki którym obraz cyfrowy będzie wyrazisty. Co zaskakujące w wypadku firmy-molocha, jaką niewątpliwie jest Microsoft, nie trzeba się logować/rejestrować. Od razu po zainstalowaniu i pierwszym uruchomieniu można więc śmiało skorzystać z tego skanera. I to "raz-dwa".

Co się dzieje po zwykłym tapnięciu w ikonę aplikacji? Natychmiast przechodzimy do trybu skanowania. Można włączyć lampę błyskową, wybrać tryb (przejdziemy do nich później), jak i wybrać rozdzielczość. W trakcie skanowania ujrzymy ramkę, w której powinna się znaleźć interesująca nas treść. Po zrobieniu zdjęcia przejdziemy do prostego edytora. Można będzie w nim przede wszystkim przyciąć dokument poprzez przesunięcie każdego z rogów ramki. W odpowiednio dobrych warunkach zadanie to wykona za nas sama aplikacja. Jeżeli kontrast między dokumentem a podłożem będzie wysoki, prostokąt wycinający dokument powinien być ustawiony idealnie. Tak czy inaczej, ewentualne ręczne poprawki to kwestia sekund. Co do wspomnianych trybów, tryb "zdjęcia" mówi sam za siebie, natomiast tryb "dokumentu", a także tryb "tablicy", to już filtry, które mogą wydatnie poprawić czytelność tekstu. Pomiędzy tymi trybami można się szybko przełączać. Łatwo dostrzec między nimi różnice; maksymalną wyrazistość da nam tryb "tablicy". Jeśli chodzi o zapisywanie zedytowanego obrazu, to można określić nazwę dla pliku oraz zapisać go w OneNote (notatniku tej firmy) i w zwykłej galerii smartfona (dokładniej w lokalizacji: "Pictures / Office Lens"). Są to opcje domyślne; pierwsza z nich wymaga zalogowania się do konta Microsoftu. Z innych opcji warto wymienić tę, że pozwala się nam zapisać obraz jako PDF. Niestety, wymagane jest połączenie się z kontem...

Aplikacja nie jest wyjątkowa. Znamy już niejedno narzędzie tego typu. Microsoft po prostu wypełnił lukę, którą wypadałoby, aby wypełnił. Microsoft musi być na czasie, a to już nie czas jego monopolu. Jego skaner zaś, owszem, jest dobry. Nie jest rozbudowany, ale na pewno szybki i łatwy w użyciu. Jego proste filtry dają dobre rezultaty. Niemniej, program ma też obiektywne wady. Najpoważniejszą z nich jest zaś ta, że nie pozwala się nam na utworzenie pliku PDF z kilku stron.

Ograniczenia!
Tylko opcjonalne jest połączenie się z kontem Microsoftu, tzn. rejestracja lub zalogowanie się.

Wymagania!
Android 4.1 i nowsze

Spolszczenie!
Język polski ustawiany jest automatycznie

Licencja: Freeware (darmowa)
Oceń program:
-/5

Ocena: 3 (3 głosów)

Strefa Download programu
Office LensOffice Lens dla Android
2018-11-27

Ilość pobrań: 40 | W tym miesiącu: 1 | W poprzednim miesiącu: 2

Komentarze (0)
Office Lens