w
googluj

LibriVox 4.01


ico
LibriVox to najsłynniejszy na świecie serwis internetowy z darmowymi audiobookami. Jeżeli już go znasz, to mam dobrą wiadomość: oficjalna aplikacja tego serwisu, wydana na urządzenia przenośne z systemem operacyjnym Android, jest po prostu wyśmienita. Nawet nie czytaj tego tekstu, tylko po prostu pobierz tę aplikację bez żadnego dalszego zastanawiania się. Dlaczego? Bo jest ona pod względem funkcjonalności nawet nie tyle lepsza, co o wiele(!) lepsza od jej macierzystego serwisu WWW, a to nie byle co. Łatwość nawigowania, wyszukiwania, przeglądania i wreszcie pobierania audiobooków została w tej aplikacji doprowadzona do perfekcji. ...Zatem po prostu ściągnij LibriVox już teraz!

Jeżeli z kolei o LibriVox nigdy jeszcze nie słyszałeś, to warto poświęcić chwilę czasu na poznanie cech i specyfiki jej oficjalnej aplikacji. A jeśli na dodatek nigdy nie słuchałeś książek, to LibriVox będzie najlepszym miejscem, od którego warto zacząć. I jak to wyżej stwierdzono: aplikacja wydana na Androida jest tak udana, że nawet nie ma potrzeby, byś kiedykolwiek wchodził na witrynę LibriVox. W związku z tym skupimy się teraz na funkcjonalności aplikacji, gdyż zawiera ona niemal wszystko to, co serwis WWW. "Niemal wszystko", gdyż np. nie ma w aplikacji możliwości pobrania innego formatu nagrań, niż domyślny (MP3 64kbit). Od razu też dodajmy, że nie jest to wada, gdyż proces pobierania został przez to przyjemnie uproszczony, co ma niebagatelne znaczenie w wypadku urządzeń mobilnych. Wybieramy po prostu pobieranie, czekamy na zakończenie i już możemy cieszyć się audiobookiem w jakości na pewno zadowalającej.

Po uruchomieniu LibriVox ujrzymy 5 zakładek. W trakcie przeszukiwania bazy danych możemy od razy poznać podstawowe dane audiobooków; od lewej: okładkę (to oczywiście okładka nieoficjalna, tworzona przez wolontariuszy), tytuł książki, jej autora, lektora i ocenę użytkowników w skali 1-5; natomiast po samej prawej stronie znajduje się ikona gwiazdki, której dotknięcie spowoduje dodanie danego audiobooka do ulubionych. Oto zakładki, w których będziemy przebywać:
• Favorites - to zakładka zawierająca osobistą bibliotekę. Składa się ona z przewijanej listy, która może mieć audiobooki oznaczone gwiazdką (Starred) oraz audiobooki ostatnio przeglądane (Recent). Po pobraniu książki zamiast gwiazdki wyświetlana będzie inna ikona. Mamy też informację o naszym "czytelniczym" postępie, tzn. w miejscu ocen użytkowników mamy informację o tym, ile procent audiobooka mamy już za sobą. Przytrzymanie audiobooka (nie tylko w tej zakładce) da nam szybki dostęp m.in. do skasowania jego plików z naszego urządzenia czy pobrania go,
• Top - tu znajdują się polecane audiobooki. Lista tworzona jest na podstawie tego, jaki typ książek przeglądamy, dzięki czemu jest to najszybszy sposób na znalezienie nagrania w naszym guście,
• Authors - mamy tu do czynienia z długą listą autorów. Wybranie danego autora ukaże nam dostępną listę audiobooków,
• Genres - w tej zakładce możemy przeszukiwać książki wg gatunków. Wybranie danego gatunku da nam dostęp do długiej, niekiedy bardzo długiej listy książek,
• New - a tu z kolei mamy dostęp do najnowszych audiobooków, jakie pojawiły się w serwisie LibriVox.

Jak więc widać, włączenie aplikacji daje nam od razu widok naszej biblioteki, czyli książek pobranych, oznaczonych gwiazdek czy po prostu tych, które tylko przeglądaliśmy. Kolejne funkcje LibriVox uaktywniają się, gdy wybierzemy audiobooka i będziemy chcieli dowiedzieć się o nim nieco więcej. Pod tym względem aplikację też dostosowano do potrzeb użytkowników w sposób doskonały, gdyż po wybraniu książki mamy takie oto funkcje:
• Listen - to główna strona książki, z której możemy już jej słuchać. Większą część ekranu zajmuje okładka, nad nią jest nazwa obecnego nagrania (niekoniecznie musi to być rozdział książki; chodzi o plik, który w rzeczywistości może zawierać nawet kilka rozdziałów), a na dole znajduje się duża ikona odtwarzania/pauzy, jak i dwie ikony do szybkiego przejścia 15 sekund wstecz albo do przodu. Na samym dole jest pasek przewijania i dostęp do tworzenia własnych zakładek,
• Description - mamy tu opis książki i audiobooka. Opis ten składa się zawsze z notki "oficjalnej", autorstwa lektora, ale czasami znaleźć możemy też opisy użytkowników. Aby dodać swoją ocenę i recenzję nie trzeba się nigdzie rejestrować,
• Contents - znajdziemy tu spis plików składających się na audiobooka oraz czas ich trwania, jak i informację o tym czy zostały pobrane, czy też nie,
• Similar - jeśli jakiś audiobook nam się spodobał, w tym miejscu możemy znaleźć książki tego samego autora, nagrania tego samego lektora i inne podobne książki.

Jest to typ aplikacji, który chce mieć dostęp do internetu. Wiadomo: musimy łączyć się z bazą danych LibriVox, choćby dlatego, że jest ona uaktualniana. Powyżej opisano pełną funkcjonalność aplikacji. Warto jednak powiedzieć, co możemy zrobić w trybie offline. Oczywiście możemy bez przeszkód słuchać naszych pobranych książek. Pod tym względem nie ma absolutnie żadnych ograniczeń. Jeśli chodzi o główne zakładki, to mamy dostęp do Favorites i Top. Ta druga daje jednak tylko podgląd listy książek, za to pierwsza z wymienionych daje pełny dostęp zarówno do oznaczonych gwiazdką i pobranych, jak i do ostatnio przeglądanych w trybie online. Po wybraniu danej książki z tej właśnie listy możemy przejść do jej opisu. Z zakładek drugiego stopnia (nie-głównych) niedostępna jest tylko zakładka "Similar". Najważniejsze jednak, że przy okazji książek ostatnio przeglądanych, ale nie oznaczonych gwiazdką, możemy przeczytać jej opis. Dzięki temu będziemy mogli offline dodać książkę do oznaczonych gwiazdką, co może mieć spore znaczenie, gdy nasza lista jest długa lub gdy po prostu mamy wolną chwilę i postanowiliśmy zaplanować przyszłe pobieranie.

LibriVox to aplikacja ze wszech miar udana. Ma ona odtwarzacz dostępny z panelu powiadomień Androida, daje możliwość wybrania zewnętrznej karty SD jako miejsca przeznaczenia naszych pobieranych książek i inne zalety. Może, co prawda, razić obecność reklam w wersji podstawowej, ale serwis działa na zasadzie wolontariatu. Biorąc to pod uwagę, wykupienie wersji Pro staje się wręcz miłym obowiązkiem dla każdego wielbiciela audiobooków.

Społeczność LibriVox od lat dostarcza nam nagrania wysokiej jakości, a jej doskonała aplikacja wydana na Androida może tylko poszerzyć grupę zainteresowanych książkami w wersji audio. Naprawdę warto pobrać tę aplikację i pobyć z jej zawartością kilka minut. Nie ma w niej może wszystkiego, ale choćby dla jednego audiobooka warto wypróbować funkcjonalność LibriVox i w ogóle poczuć: jak to jest spędzić kilka godzin z taką formą rozrywki, zabawy czy nawet poszerzania wiedzy.

Ograniczenia!
Aby korzystać z pełnej funkcjonalności aplikacji, trzeba połączyć się z internetem. Pobrane audiobooki można jednak bez przeszkód słuchać w trybie offline, tzn. do podstawowego działania aplikacji połączenie z internetem nie jest wymagane. Gdy używamy aplikacji w trybie online, na pasku dolnym wyświetlane są reklamy; wyłączenie reklam kosztuje 9,99 zł.

Wymagania!
Android 2.2 i nowsze

Licencja: Freeware (darmowa)
Oceń program:
-/5

Ocena: 3 (2 głosów)

Strefa Download programu
LibriVoxLibriVox dla Android
2014-04-28

Ilość pobrań: 152 | W tym miesiącu: 0 | W poprzednim miesiącu: 1

Komentarze (1)
LibriVox
avatararrow
HnauHnakrapunt | 2017.09.17 13:17
0 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
Serwis bardzo dobry, apka do przetestowania.
LibriVox