w
googluj
pl

Google Goggles Varies with device


ico
Google Goggles to wyszukiwarka wydana na urządzenia mobilne z systemem operacyjnym Android, której główna funkcja polega na wyszukiwaniu w internecie informacji na podstawie... zdjęcia! Tak, to nie pomyłka. Otwierasz tę aplikację, robisz zdjęcie i wiesz o obiekcie na zdjęciu wszystko. ...No, może nie dowiesz się wszystkiego i nie zawsze otrzymasz jakąkolwiek informację, ale jeśli poznasz, z jakimi rodzajami zapytań Google Goggles radzą sobie najlepiej - to nowy sposób na wyszukiwanie informacji z pewnością Cię zadowoli.

Według Google, najlepiej robić zdjęcia takim obiektom, jak: książka, okładka płyty CD/DVD, punkt orientacyjny, kod kreskowy, kod QR, logo, grafika, informacja kontaktowa, produkt spożywczy, tekst (jeżeli jest w języku obcym, można dzięki temu otrzymać jego tłumaczenie). Nie za dobre wyniki otrzymamy natomiast w sytuacji sfotografowanych: zwierząt, roślin, samochodów, mebli czy odzieży. Obojętnie jednak, jaki obiekt będzie miał zrobione zdjęcie, twórcy polecają trzymanie urządzenia poziomo w lewą stronę i wykonanie zdjęcia właśnie w takiej pozycji; wówczas wyniki wyszukiwań mają być najlepsze i prawdopodobieństwo znalezienia obiektu w bazie Google wzrosną.

A oto jak przedstawia się praktyka... Po uruchomieniu aplikacji najważniejszy wybór, jaki musimy podjąć, dotyczy tego, czy używać funkcji "Szukaj z aparatu". Jego zaznaczenie oznacza, że nie musimy wchodzić do aplikacji Google Goggles, aby używać wyszukiwarki według zdjęć - wystarczy zwykłe pstryknięcie zdjęcia przy użyciu np. systemowego Aparatu. Zaznaczenie tej funkcji spowoduje, że zostanie dam do sprecyzowania sposób przesyłania zdjęć: przez wi-fi lub sieć komórkową albo tylko przez sieć wi-fi; w ustawieniach możemy potem zmienić te decyzje. Ważna uwaga: w obecnej wersji, zrobienie zdjęcie przez wspomniany Aparat nie przeniesie nas od razu do skanowania, lecz najpierw musimy wybrać udostępnianie zdjęcia i dopiero z listy wybrać Google Goggles.

Wróćmy do "kreatora". W następnym oknie zostaniemy poinformowani, że jeśli mamy włączoną lokalizację w ustawieniach globalnych i ustawieniach Google, wtedy każde zapytanie wysyłane będzie wraz z danymi o naszej lokalizacji, żeby trafność wyników była zwiększona. To wszystko - już czas na robienie zdjęć!

Interfejs aparatu Gogli Googles jest prosty i elegancki, aczkolwiek jakość obrazu na ekranie jest gorsza niż przy użyciu np. aplikacji systemowej. W panelu opcji mamy z kolei trzy ikony: pierwsza zmienia proporcję obrazu, druga to spust, trzecia dotyczy ustawień. W ustawieniach możemy włączyć lampę błyskową, wgrać zdjęcie z własnych zasobów (i je zeskanować), włączyć opcję zapisania zdjęcia w galerii i zdecydować czy szukanie z aparatu ma być aktywowane (w tym oknie czekają na nas dodatkowe ustawienia); na koniec możemy przyjrzeć się tutorialowi i danym twórcy itp.

Gdy w końcu zrobimy zdjęcie, nastąpi skanowanie. (Na wszelki wypadek dodać należy, że musimy być połączeni z internetem, by otrzymać wynik). Potem otrzymamy odpowiedź i jeżeli chcemy, zostaniemy przeniesieni do wyszukiwarki Google, która pokaże nam, co ma do zaoferowania w kwestii wyszukanej frazy.

Google Goggles to na pewno bardzo ciekawe narzędzie. Czy będzie nam rzeczywiście pomocne, zależy jednak od tego, jaki typ obiektu będziemy fotografować. Jest to bowiem, mimo wszystko, narzędzie dość ograniczone jeśli chodzi o wyszukiwanie. Nie zdziwmy się, że rzadko znajdziemy dobry wynik skanowania. Skanowanie np. słów "Back" i "Forward" (z jednego zdjęcia), może dać nam "Back to forward", zaś przejście do Tłumacza Google'a da z kolei "Powrót do przekazania", a przecież nie o to chodziło.

Niemniej, nie jest to zła aplikacja. Jeżeli nauczymy się jej - czasem żenujących (jak wyżej) ograniczeń - i znajdziemy typ obiektu, który rzeczywiście nas interesuje, a wyniki są dobre (np. kody QR) - powinno to być wtedy świetne narzędzie.

Wymagania!
Android 2.2 i nowsze

Spolszczenie!
Język polski ustawiany jest automatycznie

Licencja: Freeware (darmowa)
Oceń program:
-/5

Ocena: 4.3 (3 głosów)

Strefa Download programu
Google GogglesGoogle Goggles dla Android
2018-08-21

Ilość pobrań: 767 | W tym miesiącu: 20 | W poprzednim miesiącu: 15

Komentarze (0)
Google Goggles