w
googluj

5by 3.6.5


ico
StumbleUpon to słynna aplikacja do odkrywania ciekawych rzeczy w internecie i dzielenia się nimi ze znajomymi. Jak to określiła jedna z użytkowniczek: to "doskonałe źródło do nauki i rozwoju ale także rozrywki i relaksu". Dlaczego o tym mówię, gdy jesteś przecież w opisie 5by? Dlatego, że 5by to aplikacja twórców StumbleUpon (zresztą StumbleUpon to też nazwa ich firmy). Wydana została na urządzenia przenośne z systemem operacyjnym Android, aby pełnić funkcję mobilnej wersji serwisu dostępnego pod adresem 5by.com, który przeszukuje internet w celu znalezienia takich filmów, jakie naprawdę chciałbyś oglądać. A przynajmniej - tak głosi hasło reklamowe 5by. Ile z tego prawdy i czy aplikacja jest tak profesjonalnie przygotowana jak StumbleUpon - o tym dowiesz się już teraz!

Aby w ogóle włączyć aplikację, musimy mieć połączenie z internetem. Zobaczymy wówczas, że program uruchamia się automatycznie w trybie horyzontalnym (to domyślne ustawienie aplikacji w smartfonie). Jako, że 5by ma szukać filmy za nas, na początku prosi nas o opisanie nas samych. Przejdźmy zatem przez ten ciekawy etap.

5by pyta, co byśmy teraz zrobili (nastrój na jaką aktywność mamy w tej chwili), a do wyboru mamy jedną z sześciu opcji, np. granie w gry wideo przez cały dzień, podróż w przestrzeń kosmiczną itp. zwariowane pomysły. Drugie pytanie jest w formie zdania, które mamy dokończyć: "Moi przyjaciele to sami...", a do wyboru mamy m.in. dziwacy, geeki, fajni. Trzecie pytanie: "Moje wymarzone wakacje to...", z kolei wśród odpowiedzi mamy np. eksplorowanie San Francisco czy wizytę na Festiwalu Filmowym w Cannes. Na koniec musimy się zarejestrować - poprzez Facebooka albo przez adres e-mail.

Po rejestracji lub logowaniu, na ekranie zobaczymy 10 typów filmów, np. do oglądania w czasie przerwy w nauce (Study Break). Następnie mamy kolejny wybór, bardziej sprecyzowany, może to być np. kanał z filmami ze zwierzętami w roli głównej (Animal). Potem już tylko czekamy na streaming i oglądamy. W panelu możemy zmienić jakość na HD, dodać do ulubionych (zaznaczając gwiazdkę) czy ocenić film. Jeśli zaś chcemy obejrzeć kolejny film - wystarczy wykonać gest przesunięcia filmu w lewo.

W trakcie oczekiwania na film przedstawia się nam zrzut ekranu z wczytywanego filmu i jego nazwę - a wszystko to zaprojektowano po prostu przepięknie. Jeśli już mowa o designie: absolutnie każdy element wizualny aplikacji zaprojektowano doskonale. Jest przejrzyście i kolorowo. Jedyną wadą z punktu widzenia użytkownika może być jednak wymuszony tryb horyzontalny; szkoda, że nie ma możliwości wybrania trybu portretu.

W menu aplikacji możemy m.in. przejrzeć nasze ulubione filmy, historię oglądania czy zmienić ustawienia. Niestety, na wczytanie ustawień trzeba... czekać. Tymi ustawieniami są bowiem odpowiedzi na pytanie, które przytoczono wyżej, a więc dotyczą one personalizacji naszych kanałów. Nie ma jednak konieczności oglądania tego, co się nam poleca - można z menu przejść do przeglądania wszystkich możliwych kanałów, a dzięki jednoznacznym nazwom powinniśmy szybko znaleźć interesujący nas zbiór filmów.

Twórcy 5by wyszli z założenia, że nie mamy już czasu na szukanie filmów, które nas zaciekawią. Oczywiście wiadomo, że mają na myśli konkurencję, zwłaszcza YouTube, czyli potężną wyszukiwarkę i, jednak, dobry system rekomendacji - który w 5by ma być jednak lepszy. A czy jest? Nie da się na to pytanie odpowiedzieć, gdyż wszystko zależy od naszych gustów. A czy o nich mamy teraz rozmawiać?... Lepiej zainstalować 5by i samemu się przekonać czy twórcy rzeczywiście mają dobrze opracowany system rekomendacji.

Ograniczenia!
Połączenie z internetem oraz rejestracja w serwisie aplikacji są wymagane.

Wymagania!
Android 4.0.3 i nowsze

Licencja: Freeware (darmowa)
Oceń program:
-/5

Ocena: 5 (1 głosów)

Strefa Download programu
5by5by dla Android
2015-08-12

Ilość pobrań: 33 | W tym miesiącu: 0 | W poprzednim miesiącu: 2

Komentarze (0)
5by