w
googluj

Daily Dozen 15.1


ico
Daily Dozen to aplikacja mobilna umożliwiająca nam śledzenie nawyków żywnościowych i zdrowego trybu życia rekomendowanych przez amerykańskiego lekarza, dra Michaela Gregera (ur. 1972), w popularnej książce pt. "Jak nie umrzeć przedwcześnie. Co jeść, aby dłużej cieszyć się zdrowiem" (2016). Dostępna jest dla Androida (wersja opisywana) oraz iOS.

Zanim przejdziemy do treści aplikacji, zajmijmy się kontekstem, bo jest interesujący jak rzadko. Greger jest twórcą witryny internetowej NutritionFacts.org (2011) oraz prowadzi kanał w YouTube o tej samej nazwie. Przekonuje, że zdrowym odżywianiem się można pozbyć się chorób i żyć dłużej. Co rozumie przez "zdrowe odżywianie"? Odrzucenie standardowej diety zachodniej na rzecz (docelowo) diety wegańskiej. Zaleca więc odrzucenie mięsa i nabiału oraz jedzenie warzyw, owoców itp. Oryginalne angielskie wydanie jego książki, zatytułowane "How Not to Die: Discover the Foods Scientifically Proven to Prevent and Reverse Disease" (2015), cieszy się już ponad 1900 recenzjami użytkowników w sklepie Amazon i średnią oceną 4,8/5. Co ciekawe, sama aplikacja również może się poszczycić rekordowymi notowaniami. Chyba pierwszy raz widzimy, aby program zainstalowany już wiele razy, bo ponad 50 tys., miał w Google Play średnią ocenę 4,9 - czyli bliską perfekcji. Nie mówimy jednak tego wszystkiego, aby zachęcić do czytania książki i podążać za wskazówkami Gregera. Niektóre są bowiem kontrowersyjne i ma on swoich krytyków. Zresztą angielski tytuł książki - który powinien być przetłumaczony jako "Jak nie umrzeć?" - stawia autora (przynajmniej marketingowo) niejako w pozycji boga znającego sekret nieśmiertelności. Tak czy inaczej, statystyki całego przedsięwzięcia robią wrażenie.

Bez względu na to, jakie jest nasze osobiste podejście to tematu weganizmu lub wegetarianizmu, trzeba przyznać, że takiej aplikacji żywnościowej, jak Daily Dozen, jeszcze nie było. Umożliwia naprawdę najprostsze śledzenie spożywania produktów, które chyba wszyscy i bez większych kontrowersji uznajemy za dobre i zdrowe. Ekran główny to ekran dnia dzisiejszego, zaś ekrany na lewo to dni poprzednie. Każdy ekran to identyczne menu zawierające w sumie 12 pozycji, z czego 10 to różnego rodzaju rzeczy pochodzenia roślinnego do jedzenia, a ponadto napój oraz ćwiczenie fizyczne (rozumiane ogólnie). Dany punkt menu składa się z porcji. Przykładowo, należy zjeść jedną porcję orzechów. Ile to jedna porcja i o jakie orzechy dokładnie chodzi? Szczegóły poznamy po tapnięciu w produkt. Program jednocześnie zlicza statystyki porcji. Jeden dzień to w sumie 24 porcje. Jeśli zaliczymy wszystkie, dzień oznaczony zostanie gwiazdką. Możemy potem, na wykresach słupkowych, poznać, jak nam idzie dostosowywanie się do zaleceń doktora. Aplikacja oferuje także codzienne przypomnienia (domyślnie o 20:00), a także opcję backupu i wysłania bazy danych.

Podsumowując, Daily Dozen to bardzo prosta aplikacja od słynnego doktora do najłatwiejszego możliwego śledzenia tego, czy prowadzimy zdrowy tryb życia, czy też nie. Nie ma w niej liczenia kalorii. Po prostu dzień po dniu zaznaczamy rzeczy z predefiniowanej listy. Chociaż aplikacja nieco szwankuje pod względem technicznym - np. przewijanie ekranu szczegółów danego produktu nie jest płynne - to nie ma to większego znaczenia.

Wymagania!
Android 4.0.3 i nowsze

Licencja: Freeware (darmowa)
Oceń program:
-/5

Ocena: 5 (1 głosów)

Strefa Download programu
Daily DozenDaily Dozen dla Android
2018-06-23

Ilość pobrań: 14 | W tym miesiącu: 1 | W poprzednim miesiącu: 0

Komentarze (0)
Daily Dozen