w
googluj

Offline Survival Manual 4.2.1


ico
Offline Survival Manual jest to aplikacja mobilna będącą podręcznikiem przetrwania na wypadek globalnej katastrofy lub jakiejś lokalnej, ekstremalnej sytuacji - podręcznikiem, z którego można oczywiście korzystać również dla rozrywki lub treningu (samotny wypad na łono natury?). Zgodnie z nazwą, program może działać bez połączenia z internetem. Wydany zaś został dla systemu operacyjnego Android, a jego kod źródłowy znajduje się w serwisie GitHub.

Aplikacja jest niemal w całości tekstowa; obrazków i zdjęć jest mało. W środku znajdziemy wiadomości nt. psychologii przetrwania, budowy schronienia, rozpalania ogniska, znajdowania pożywienia, konstruowania narzędzi, tworzenia kamuflażu, zachowania się na otwartym morzu i w innych warunkach środowiskowych, przewidywania pogody na podstawie chmur oraz wiele, wiele innych rzeczy. Bazuje na popularnej dokumentacji wydanej przez amerykańskie wojsko ("FM 3-05.70"). Niektóre rozdziały pochodzą jednak od twórcy aplikacji i innych osób zaangażowanych w projekt. W rezultacie całość jest jak wiki - to więc coś w stylu "Wikipedii przetrwania". Po otworzeniu szuflady nawigacyjnej otrzymamy spis treści składający się z nieponumerowanych 27 rozdziałów oraz 9 rozdziałów dodatkowych. Najbardziej efektownymi nowościami w porównaniu z tekstem bazowym są informacje dotyczące rekomendowanych offline'owych aplikacji mobilnych oraz metod generowania prądu przy użyciu cytrusów i nie tylko. Oba są dość rozbudowane i wpisują się w filozofię oryginału.

Jeśli zaś chodzi o komfort czytania, to ten jest wysoki. Przede wszystkim dlatego, że dostępne są 2 motywy graficzne (jasne, ciemne tło albo tryb automatyczny). Istnieje możliwość zmiany wielkości czcionki (5 relatywnych stopni). Ponadto da się włączyć wyświetlanie specjalnego symbolu dla oznaczenia odwiedzonych już rozdziałów. Domyślnie nie da się zaznaczać tekstu, ale jest opcja zmiany tego zachowania. Dostępna jest wyszukiwarka, lecz opatrzona jest ona dopiskiem beta, więc może nie działać tak sprawnie, jak byśmy tego chcieli. Jest funkcja edycji tekstu, ale ta z kolei funkcja określona jest mianem eksperymentalnej. W testowanym przypadku wyszukiwarka działała jednak dobrze - szukany tekst aplikacja zaznacza na czerwono. Dobrze działała także funkcja edycji tekstu - rzeczywiście można coś sobie dopisać czy usunąć.

Aplikacja nie jest dostępna w języku polskim i wielu polskim użytkownikom taki stan rzeczy nie odpowiada (tak naprawdę wołanie o spolszczenie można znaleźć w prawie każdym komentarzu naszych rodaków w Google Play). Zdecydowana większość anglojęzycznych programów nie wymaga jakiejś głębokiej znajomości tego języka, ale w tym przypadku jest inaczej, bo to naprawdę książka. Ewentualni tłumacze są przez autora mile widziani.

Wymagania!
Android 2.3.3 i nowsze

Licencja: Freeware (darmowa)
Oceń program:
-/5

Ocena: 5 (1 głosów)

Strefa Download programu
Offline Survival ManualOffline Survival Manual dla Android
2018-10-10

Ilość pobrań: 6 | W tym miesiącu: 0 | W poprzednim miesiącu: 0

Komentarze (1)
Offline Survival Manual
avatararrow
HnauHnakrapunt | 2017.09.17 13:44
0 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
Myślę, że w tym przypadku funkcja offline jest kluczowa. A do tego powerbank w kieszeni.
Offline Survival Manual