w
googluj
pl

XnViewMP Portable 1.5.5


XnViewMP Portable – przenośne wydanie darmowego programu XnViewMP, który jest rozwinięciem uznanej przeglądarki graficznej XnView. W programie możemy w wygodny sposób katalogować, przeglądać, konwertować i edytować zdjęcia i inne obrazy cyfrowe. XnViewMP pozwala na skorzystanie ze wszystkich możliwości swojego pierwowzoru, przy okazji oferując także zestaw dodatkowych funkcji.

Z chwilą tworzenia opisu przeglądarka obsługuje ponad 500 formatów plików graficznych (jako pliki źródłowe). Wspierane są także pliki MultiPage (wielostronicowe) i animacje dostępne dla formatów APNG, TIFF, GIF, ICO. Z pomocą programu można wyeksportować obrazy do ponad 70 różnych formatów graficznych. Warto dodać, że XnViewMP obsługuje również popularne formaty plików wideo, audio i archiwów. W programie odtworzymy materiały wideo w okienku podglądu albo w zewnętrznym playerze, odtwarzanie plików audio czy otwieranie/rozpakowywanie archiwów jest możliwe tylko w zewnętrznych aplikacjach. Plikami A/V i archiwami zarządzamy w taki sam sposób jak obrazami. Istotne funkcje XnViewMP to obsługa profili kolorystycznych ICC dla plików JPEG, PNG i TIFF oraz wsparcie dla standardu TWAIN odpowiadającego m.in. za import obrazów z aparatów fotograficznych i skanerów. Program bazuje na frameworku Qt i jest wieloplatformowy (stąd skrót w jego nazwie: MP - Multi Platform). Odpowiednie wersje aplikacji zostały przygotowane dla systemów Windows, Mac OS oraz Linuks.

Jeżeli chodzi o możliwości związane z przeglądaniem, katalogowaniem i organizowaniem obrazów oraz pozostałych obsługiwanych plików, w programie skorzystamy z eksploratora nośników danych, mechanizmu kart, funkcji związanych z przypisywaniem kategorii, etykiet i ocen do wybranych plików, filtrów wyświetlających pliki z określoną kategorią, etykietą lub oceną, jak również opcji sortowania danych, np. według tagów. Można przełączać się pomiędzy różnymi trybami widoku plików (same miniaturki graficzne, miniaturki i informacje/etykiety/nazwy plików, ikony, lista plików, szczegóły), regulować wymiary miniaturek, a także przeglądać obrazy zarówno w skalowalnym okienku podglądu, jak i w trybie pełnego ekranu z funkcją pokazu slajdów. Oprócz tych wszystkich akcji, program pozwala na wykonywanie typowych operacji na plikach i folderach – z łatwością zaznaczymy, wytniemy, skopiujemy czy przeniesiemy pliki/katalogi, zmienimy ich nazwy (także dla wielu plików w pojedynczym zadaniu), jak również skasujemy zbędne dane z nośnika. W XnViewMP można wyświetlać właściwości i edytować metadane plików (zwłaszcza graficznych) – dostępne są ogólne informacje o plikach, histogram, metadane EXIF, IPTC-IM oraz XMP, a także narzędzie EXIFTool.

XnViewMP oferuje rozbudowane możliwości w zakresie konwersji obrazów. Możliwe jest konwertowanie wielu plików w pojedynczym zadaniu, zaś przy konwersji zdecydujemy m.in. o zastosowaniu rozmaitych efektów i filtrów graficznych na plikach wynikowych. Poza tym program pozwala na kadrowanie, obracanie i odwracanie obrazów czy dostosowywanie jasności, kontrastu i ustawień kolorów. Dla plików JPEG modyfikacje mogą być wykonywane bez strat na jakości. Moduł eksportu odpowiada za zapis obrazów do formatów JPEG, GIF, PNG, TIFF, BMP, PCX, TGA, JPEG-2000, JPEG-XR i WebP, z użyciem rozmaitych parametrów dla każdego z nich. Zarówno w module konwersji, jak i w module eksportu możemy na bieżąco obserwować różnice pomiędzy obrazem oryginalnym a zmodyfikowanym (w oddzielnych okienkach podglądu).W razie potrzeby obrazy będziemy również w stanie otworzyć w zewnętrznym programie do obróbki grafiki lub wyeksportować je do konwertera graficznego NConvert. Z pozostałych funkcji przeglądarki na uwagę zasługują – tworzenie zrzutów ekranu (a także zrzutów obrazu z całych stron WWW), wysyłanie obrazów na e-mail, udostępnianie ich w serwisach ImageShack, GlowFoto, TwitPic i Flickr, przesyłanie plików graficznych na serwer FTP, wydruk (także wielu obrazów na pojedynczej stronie), łatwe ustawianie skojarzeń plików graficznych z programem, integracja z menu kontekstowym Eksploratora Windows, obsługa wtyczek zwiększających funkcjonalność.

Wersja Portable przechowuje ustawienia tylko we własnym katalogu głównym i jego podkatalogach. Dzięki temu możemy używać edycji przenośnej na różnych PC z tą samą konfiguracją, np. z poziomu pendrive’a albo dysku zewnętrznego. Aplikacja w wersji Portable nie pozostawia śladów w rejestrze, o ile nie skojarzymy z nią wybranych rozszerzeń plików i nie dodamy jej funkcji do menu kontekstowego Eksploratora Windows.

Interfejs graficzny XnViewMP Portable prezentuje się całkiem przyzwoicie pod względem wizualnym. Poszczególne elementy GUI możemy wyświetlać, ukrywać i pozycjonować według naszych preferencji, poza tym skorzystamy także z różnych skórek graficznych. Mniej doświadczeni użytkownicy powinni w szybkim tempie opanować podstawy obsługi programu. Producent nie przygotował pliku pomocy, w razie problemów można poszukać porad na forum związanym z aplikacją (dostępne poprzez dział Support w witrynie producenta).

Ograniczenia!
Używanie programu do celów komercyjnych - wymagany jest zakup licencji (za pośrednictwem witryny producenta).

Wymagania!
W 64-bitowych systemach program wymaga Microsoft Visual C++ 2008 Redistributable Package (x64).

Licencja: Freeware (darmowa)
System Operacyjny: Windows XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 4.8 (32 głosów)

Strefa Download programu
XnViewMP PortableXnViewMP Portable 1.5.5
Wersja stabilna 32-bitowa
62.8 MB | 2023-09-08
XnViewMP Portable 1.5.5
Wersja stabilna 64-bitowa
91.6 MB | 2023-09-08
przejdź Wersja instalacyjna XnViewMP

Ilość pobrań: 2203 | W tym miesiącu: 0 | W poprzednim miesiącu: 5

Komentarze (2)
XnViewMP Portable
avatararrow
~dj.KLOPSIK | 2015.10.28 12:58
4 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
Program jest ok. Szczególnie versja "ruchoma' wyjatkowo mi przypasowała. Wielkie podziękowanie przesyłam Wam maTi. Bądźcie zwarci... czujni... zawsze gotowi. Ku chwale Ojczyzny !!! Spocznij.......
XnViewMP Portable 0.76
avatararrow
~fakiewicz | 2015.10.14 11:23
4 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
Super... i jeszcze raz to samo... i jeszcze raz...... i jeszcze...... i...
XnViewMP Portable 0.75