w
googluj

Dołącz do nas na:

facebook google+
Dodaj swój tematarrow
Więcej tematówarrow

Osób na forum: 185
Wszystkich postów: 904474
Wszystkich tematów: 127572

l r
~kuśka: Tnie wszystko jak brzytwa ! Nikt lepszego nie wymyślił i nie wymyśli ... arrow
~AAA: To rzeczywiście bardzo dobry program, szczerze wart polecenia. Przy tak wysokiej ocenie być może niestosowne jest wspominać o innym, nieco l... arrow
Programów: 11971
Istniejemy od: 6707 dni

USB Drive Letter Manager (USBDLM) 5.4.11.0


USB Drive Letter Manager (USBDLM) umożliwia kontrolę nad przypisywaniem liter dysków dla nośników danych podłączanych przez USB. Działa jako usługa Windows, co czyni go niezależnym od poziomu uprawnień zalogowanych użytkowników, nie trzeba więc podnosić uprawnień by zmieniać litery dysków. USBDLM automatycznie rozwiązuje konflikty pomiędzy nośnikami USB a dyskami sieciowymi oraz udostępnionymi dyskami wirtualnymi.

Podczas pierwszego podłączenia nośnika USB (pendrive’a, karty pamięci, przenośnego dysku twardego, tabletu, smartfonu itp.), system Windows montuje go i nadaje mu pierwszą dostępną literę. W przypadku Windows XP, jeżeli istnieje już udział sieciowy z przypisaną literą dysku, system i tak z niej skorzysta, przydzielając ją do nowo podłączonego urządzenia USB. Dzieje się tak, ponieważ w XP udziały sieciowe są specyfikowane dla aktualnie zalogowanego użytkownika, nie są natomiast widoczne w kontekście systemu, gdzie zostaje przypisana litera dla nośnika USB. Wobec takiego konfliktu, urządzenie USB pozostaje dla nas „niedostępne”. W Windows XP problem ten rozwiązuje instalacja dodatku Service Pack 3 lub właśnie korzystanie z USBDLM.

Program znacznie upraszcza przypisywanie liter dysków do nośników USB. Można to co prawda osiągnąć także poprzez Windows Disk Management Console (Zarządzanie Dyskami dostępne w Narzędziach Administracyjnych), jednak wtedy konieczne jest wykonanie wielu czynności, trzeba również powtarzać je wszystkie dla każdego nowego urządzenia. Dla nośników USB, które nie mają numeru seryjnego (wbrew standardowi), takie powtórki będą konieczne również przy wykorzystaniu innego portu USB komputera.

Główne możliwości USBDLM:

• Sprawdzenie, czy litera dysku jest używana przez udział sieciowy aktualnie zalogowanego użytkownika. Jeżeli jest to faktem, usługa przypisuje dla nośnika danych USB kolejną literę.
• Rezerwowanie liter, tak aby nie były one używane przez dyski lokalne.
• Przypisywanie liter dysku z listy nowych liter domyślnych. Może się ono odbywać z uwzględnieniem różnych kryteriów: aktywny użytkownik, rodzaj dysku, połączenie USB albo FireWire, wybrany port USB, etykieta i rozmiar woluminu itp.
• Przypisanie litery do nośnika USB poprzez umieszczenie na nim specjalnego pliku INI.
• Ukrycie liter należących do czytników kart, dopóki w czytnik nie zostaną włożone karty pamięci.
• Balonik informacyjny, który pokazuje wszystkie przypisane litery dysków.
• Definiowanie automatycznego uruchamiania (autorun) według rozmaitych kryteriów.
• USB Drive Info – moduł pokazujący informacje o wszystkich dyskach w komputerze.

Funkcje programu mają zastosowanie do danego nośnika USB w momencie jego podłączenia, gdy uruchomiona jest usługa USBDLM i użytkownik się zalogował. Program nie posiada właściwie interfejsu graficznego, wszystkich zmian w ustawieniach dokonujemy w plikach konfiguracyjnych za pomocą edytora tekstu. Z tego powodu, a także przez konieczność ręcznej instalacji (USBDLM nie posiada typowego instalatora), jedynie nieco bardziej zaawansowani użytkownicy poradzą sobie z instalacją i obsługą narzędzia. A szkoda, bo USB Drive Letter Manager przydał by się wszystkim, m.in. do sprawnego rozwiązywania konfliktów związanych z literami dysków oraz usuwania niektórych problemów, odpowiadających za brak widoczności urządzeń USB w systemie.

Uwaga!
Szczegółowy proces instalacji i konfiguracji programu dostępny jest na stronie producenta. Nie są one aż takie trudne, średnio zaawansowany użytkownik powinien poradzić sobie z nimi bez problemu.

Program działa również w systemach Windows Server 2003 i 2008 R2.

Ograniczenia!
USBDLM jest darmowy wyłącznie do użytku prywatnego lub edukacyjnego. Do zastosowań komercyjnych należy wykupić licencję po 30 dniach użytkowania, mimo że program nadal działa w pełni po tym okresie.

Licencja: Freeware (darmowa tylko do użytku domowego)
System Operacyjny: Windows 2000/XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 4.3 (12 głosów)

Strefa Download programu
USB Drive Letter Manager (USBDLM)USB Drive Letter Manager (USBDLM) 5.4.11.0
Wersja stabilna 32-bitowa
1 MB | 2021-02-28
USB Drive Letter Manager (USBDLM) 5.4.11.0
Wersja stabilna 64-bitowa
1.08 MB | 2021-02-28

Ilość pobrań: 1489 | W tym miesiącu: 4 | W poprzednim miesiącu: 5

Komentarze (0)
USB Drive Letter Manager (USBDLM)