w
googluj
pl

TexMaker 4.5


TexMaker to darmowy edytor tekstu, służący do tworzenia dokumentów z użyciem języka znaczników o nazwie LaTeX. Ten specjalny system tagów pozwala na pisanie m.in. prac matematycznych zawierających dużo wzorów, ale także jakichkolwiek innych tekstów. Program dostępny jest w języku polskim.

Pisanie w języku LaTeX może wydawać się skomplikowane na pierwszy rzut oka, lecz odpowiednie opanowanie składni umożliwia szybkie i łatwe tworzenie estetycznych dokumentów, w którym trzeba zawrzeć np. skomplikowane wzory matematyczne czy też automatycznie stworzyć spis treści, bibliografię bądź tabele. Oczywiście LaTeX pozwala również na tworzenie zupełnie zwyczajnych plików tekstowych, które równie dobrze mogłyby być napisane w systemowym Notatniku - duża uniwersalność tego języka sprawia, iż TexMaker sprawdzi się w najróżniejszych zadaniach stawianych edytorom tekstowym.

Praca z programem, począwszy od szybkiej instalacji i uruchomienia, należy do przyjemnych, gdyż pomimo sporych możliwości użytkownik nie jest przytłoczony mnóstwem pasków narzędziowych, wielopoziomowych menu, czy pojawiających się znienacka okienek. Obsługa aplikacji jest raczej intuicyjna, a miły dla oczu interfejs można w dużym stopniu skonfigurować według własnych potrzeb, co jeszcze bardziej usprawni korzystanie z narzędzia. Poza elementami interfejsu użytkownikowi oddano do dyspozycji specjalne menu na własne skróty i polecenia, które szybko można wywołać z klawiatury z użyciem łatwych do zapamiętania kombinacji klawiszy.

Tworzenie dokumentów w TexMaker usprawniają wbudowane znaczniki języka LaTeX, w tym bardzo wiele symboli matematycznych. Podpowiedzi przy pisaniu kodu, możliwość sprawdzenie pisowni, praca z wieloma plikami w kartach, tworzenie prostych dokumentów z użyciem kreatorów, a także błyskawiczny podgląd projektu dzięki wbudowanemu czytnikowi PDF, to kolejne przydatne funkcje w programie. Ponadto nie zabrakło pomocy w postaci dokumentacji LaTeX-a (dostępnej po angielsku). Projekty zapiszemy w formatach TeX, czyli tex, bib, cls, sty, asy, mp i Rnw.
Licencja: Freeware (darmowa)
System Operacyjny: Windows 7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 3.3 (10 głosów)

Strefa Download programu
TexMakerTexMaker 4.5
Wersja stabilna 32-bitowa
56.82 MB | 2017-07-27
TexMaker 5.0.3
Wersja stabilna 64-bitowa
62.65 MB | 2018-10-31
przejdź
TexMaker Portable
Wersja przenośna, niewymagająca instalacji

Ilość pobrań: 1330 | W tym miesiącu: 2 | W poprzednim miesiącu: 11

Komentarze (1)
TexMaker
avatararrow
~Redek | 2012.01.03 15:29
0 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
Latex wymiata!