w
googluj
pl

Sweet Home 3D Portable 6.6


Sweet Home 3D Portable – przenośna wersja opensource’owego programu Sweet Home 3D, który służy głównie do aranżacji wnętrz, ale także do podstawowego projektowania domów oraz terenów przydomowych. Program bazuje na Javie i jest dostępny w wersjach dla systemów Windows, Mac OS i Linuks. Przygotowano także edycję JAR, działającą w każdym systemie z zainstalowanym środowiskiem Java Runtime Environment.

W Sweet Home 3D wprowadzamy rozmaite elementy wyposażenia domowego na plan 2D, by później podziwiać naszą aranżację w trybie widoku 3D. Możliwe jest tworzenie budynków wielopiętrowych, szybkie generowanie pokoi, rysowanie ścian, ustalanie pozycji elementów względem każdej z osi 3D, jak również względem zbioru innych obiektów, obracanie elementów, kontrolowanie ich wymiarów, mierzenie wymiarów i kątów, a także dostosowywanie kolorów oraz tekstur elementów (również tekstury jako obrazy cyfrowe przygotowane przez nas samych).

Program zaopatrzono w bardzo obszerną bibliotekę obiektów 3D (dla uogólnienia nazywanych meblami) oraz tekstur. Skorzystamy z mebli biurowych, drzwi i okien, sprzętu kuchennego i łazienkowego, różnych obiektów zewnętrznych, pojazdów, wyposażenia pokoju dziennego i sypialni, lamp i świateł, schodów, dachu wielobocznego, dużej liczby obiektów o rozmaitym zastosowaniu w życiu codziennym, a także postaci ludzkich. Bez większych trudności skonstruujemy ściany naszego domu, zarówno prostokątne, jak i zaokrąglone czy pochyłe. W witrynie projektu udostępniono dodatkowe obiekty oraz tekstury (pokaźny zbiór), które można zaimportować do programu. Poza tym w witrynie można znaleźć m.in. narzędzia przeznaczone do edycji obiektów i tekstur.

Obiekty dostosujemy szczegółowo w odpowiednich okienkach ustawień, ale poza tym będziemy w stanie także w dość wygodny sposób zaznaczać, pozycjonować i skalować elementy na planie 2D za pomocą myszki. Tryb dwuwymiarowy pozwala również na powiększanie i pomniejszanie podglądu zaaranżowanej przestrzeni, przesuwanie jego obszaru (przy użyciu narzędzia rączka), a także przechodzenie do kolejnych kondygnacji naszego projektu (za pomocą kart). Kolejne funkcje to wycinanie, wklejanie, kopiowanie, duplikowanie i usuwanie elementów, wprowadzanie tekstu na plan 2D oraz grupowanie obiektów i następnie wykonywanie operacji na całej ich grupie. Warto wspomnieć o liście wykorzystanych obiektów, prezentującej szereg informacji o parametrach mebli i innych sprzętów. Obiekty w liście można sortować na podstawie określonych parametrów.

Widok 3D jest dostępny w dwóch trybach. Pierwszy to widok z góry, w którym możemy dość swobodnie sterować pozycją kamery (także powiększać i pomniejszać podgląd). Drugi tryb oferuje punkt widzenia osoby odwiedzającej nasz dom – jesteśmy w stanie poruszać się po aranżacji i spoglądać na różne elementy. Ustawienia trybu wirtualnej wizyty pozwalają na zdefiniowanie pozycji, wysokości oczu, pochylenia głowy, kąta obrotu tułowia oraz zakresu widzenia naszego gościa. Poza tym w ogólnych ustawieniach widoku 3D zdecydujemy o kolorach oraz teksturach ziemi i nieba, jasności światła, a także przeźroczystości ścian. Program pozwala na zapisywanie i następnie wczytywanie kolejnych punktów widoku 3D. Można tworzyć zrzuty ekranu, nagrywać wideo z trybu trójwymiarowego oraz eksportować widok do plików OBJ. Widok 3D wyświetlimy w dedykowanym panelu albo w osobnym oknie. Projekty stworzone w Sweet Home 3D można zapisywać tylko w natywnym formacie tej aplikacji.

Wersja Portable przechowuje konfigurację tylko we własnym katalogu oraz w jego podkatalogach. Dzięki temu jest całkowicie przenośna i można używać jej na różnych komputerach z zachowaniem tych samych ustawień, uruchamiając ją np. z poziomu pendrive’a albo dysku zewnętrznego. Edycja Portable nie pozostawia śladów w rejestrze systemu.

Interfejs graficzny Sweet Home 3D Portable nie należy do najnowocześniejszych, ale wszystkie funkcje są w nim dobrze rozmieszczone i tym samym łatwo dostępne. Panele interfejsu można skalować i ukrywać według własnych potrzeb. Mniej zaawansowani użytkownicy opanują podstawy obsługi programu bez większych trudności. W razie problemów warto zapoznać się z polskojęzycznym plikiem pomocy oraz odwiedzić witrynę projektu (porady w angielskiej wersji językowej).

Uwaga!
W archiwum wersji Portable można znaleźć 32 i 64 bitową edycję programu.

Wymagania!
Sweet Home 3D wymaga Java Runtime Environment (JRE). W wypadku wersji Portable odpowiednie wydanie JRE zostało dołączone do programu (jest dostępne w katalogu edycji Portable), tak więc aplikacja zadziała nawet w systemie, w którym nie zainstalowano JRE.

Program nie ma zbyt wygórowanych wymagań sprzętowych, ale użytkownicy starszych komputerów, wyposażonych w procesor Core 2 Duo (lub CPU jeszcze wcześniejszej generacji), 4 GB pamięci RAM oraz zintegrowaną kartę graficzną, raczej nie powinni liczyć na płynne działanie Sweet Home 3D przy dużej liczbie obiektów wprowadzonych do projektu.

Licencja: Freeware (darmowa)
System Operacyjny: Windows 98/Me/NT/2000/XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 4.8 (8 głosów)

Strefa Download programu
Sweet Home 3D PortableSweet Home 3D Portable 6.6
Wersja stabilna
326.91 MB | 2021-07-28
przejdź Wersja instalacyjna Sweet Home 3D

Ilość pobrań: 2783 | W tym miesiącu: 1 | W poprzednim miesiącu: 5

Komentarze (0)
Sweet Home 3D Portable