w
googluj

Scrivener 1.9.15


Scrivener - narzędzie do edycji tekstu. Program został zaprojektowany do zarządzania dużymi partiami materiału, a przede wszystkim pisania tekstów użytkowych, powieści i książek. Będzie to bardzo dobre rozwiązanie przeznaczone dla pisarzy, dziennikarzy, tłumaczy czy studentów.

Scrivener wyróżnia się bogatą funkcjonalnością, będącą w stanie zaspokoić nawet najbardziej wymagających użytkowników. Interfejs i zachowanie programu można w łatwy sposób dostosować do własnych potrzeb. Do dyspozycji mamy edytor pasków narzędziowych, menedżer skrótów klawiaturowych oraz panel konfiguracyjny. Edytor oferuje podstawowe funkcje formatujące (zmiana właściwości czcionki, justowanie, wstawianie tabel i wypunktowań, podświetlanie tekstu, wyróżnianie cytatów/adnotacji/wpisów biograficznych). Możliwości Scrivener są jednak znacznie większe. Warto zwrócić uwagę na konwersje, obsługę wyrażeń matematycznych czy wstawianie rozmaitych obiektów.

Narzędzie oferuje zestaw szablonów, które umożliwiają tworzenie nowych dokumentów w mniej pracochłonny sposób. Oczywiście oprócz wyboru jednego z predefiniowanych układów, mamy możliwość stworzenia własnego. Po zakończeniu pracy, dokument możemy skompilować i zapisać w jednym z popularnych formatów (PDF, RTF, DOC, TXT, ODT, HTML/XHTML, PS, EPUB, MOBI, MMD, FODT, OPML, TXT). Przygotowane przez nas teksty nadają się więc do druku, publikacji w sieci, odtwarzania w elektronicznych czytnikach czy wypalania na nośnikach optycznych. Proces kompilacji możemy dopasować do własnych preferencji, zmieniając ustawienia dotyczące zakresu danych, separatorów, formatowania, transformacji tekstu, adnotacji czy metadanych.

Pozostałe funkcje programu:
- tryb pełnoekranowy,
- podgląd statystyk dotyczących projektu i dokumentu (ilość słów, znaków, stron; częstotliwość występowania słów),
- automatyczne tworzenie kopii zapasowych przy otwieraniu/zamykaniu/zapisywaniu dokumentów,
- obsługa rozmaitych sposobów kodowania znaków,
- import danych z dokumentów zgromadzonych na dysku bądź dostępnych w sieci (wystarczy podać adres strony internetowej),
- zarządzanie meta danymi i słowami kluczowymi,
- kilka trybów widoku (tablica korkowa, szkic, dokument, widok dzielony),
- rozbudowane możliwości związane z zarządzaniem strukturą projektu (kopiowanie, wycinanie, usuwanie, duplikowanie, oznaczanie etykietami, zmiana statusu, tworzenie katalogów, przenoszenie, grupowanie, dzielenie, łączenie, sortowanie, tworzenie kolekcji),
- wsparcie wyszukiwania informacji w sieci (Google, Wikipedia, Dictionary, Thesaurus, QuotesDictionary, BrainyQuotes),
- wbudowany generator nazwisk,
- automatyczne zapisywanie dokumentów,
- możliwość zmiany wyglądu tablicy korkowej i obszaru edycyjnego,
- kilka trybów kopiowania,
- wbudowany menadżer notatek,
- sprawdzanie pisowni "w locie" bądź na żądanie (dostępny jest polski słownik),
- automatyczna uzupełnienie i korygowanie słów,
- konfigurowalna linijka widoczna w edytorze (zmiana marginesów, jednostki),
- wsparcie pisania skryptów,
- wbudowana funkcjonalna wyszukiwarka,
- tworzenie tak zwanych snapshotów (punkty kontrolne, dzięki którym można przywracać dokument do wcześniejszego stanu).

Narzędzie współpracuje z najpopularniejszymi systemami operacyjnymi (Windows, Mac OS X, GNU/Linux). Wyróżnia się również bogatą dokumentacją, składającą się z pliku pomocy, interaktywnych i multimedialnych instrukcji obsługi oraz forum dyskusyjnego.

Ograniczenia!
Scrivener jest dostępny na zasadach licencji trial. Uprawnia ona użytkownika do przetestowania pełnej funkcjonalności produktu przez 30 dni od daty instalacji. Po upływie tego okresu należy usunąć narzędzie z dysku lub zakupić kod seryjny.

Licencja: Trial (testowa)
System Operacyjny: Windows XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 4.6 (11 głosów)

Strefa Download programu
ScrivenerScrivener 1.9.15
Wersja stabilna
84.9 MB | 2019-10-16

Ilość pobrań: 2414 | W tym miesiącu: 0 | W poprzednim miesiącu: 0

Komentarze (2)
Scrivener
avatararrow
ats | 2015.03.23 21:16
-2 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
Czy jest do tego jakieś spolszczenie? Ewentualnie czy jest możliwość zmiany języka. Zainstalowałam ten program wczoraj i w niczym się jeszcze nie orientuję, więc byłabym wdzięczna za jakąkolwiek podpowiedź.
Scrivener 1.8.6
avatararrow
~ats | 2015.03.22 20:24
0 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
Czy jest do tego jakieś spolszczenie?
Scrivener 1.8.6