w
googluj

Picturenaut 3.2


Picturenaut - program do tworzenia obrazów HDR (High Dynamic Range). Aplikacja posiada całkiem przyzwoity silnik przetwarzający zdjęcia oraz kilka funkcji ułatwiających ich modyfikację. Cechuje się również stabilnym, szybkim działaniem - wspiera z powodzeniem możliwości wielordzeniowych procesorów.

Picturenaut wyróżnia się przyjemnym, maksymalnie uproszczonym interfejsem - nie sposób się w nim pogubić. Wszystkie najczęściej używane opcje zgromadzone są na pasku narzędziowym. Program dysponuje interfejsem działającym w linii poleceń, mechanizmem cofania i powtarzania operacji oraz okienkiem z logami. Mniej doświadczeni użytkownicy mogą również zapoznać się z krótkim FAQ lub skorzystać z forum dyskusyjnego. Drobną wadą dla rodzimych odbiorców może być natomiast brak polskiej wersji językowej.

Proces tworzenia własnego obrazu HDR przebiega dwustopniowo. Na początku można wczytać każde ze zdjęć i przygotować je do obróbki. Warto nadmienić, że aplikacja radzi sobie z popularnymi formatami oraz plikami typu RAW kilkunastu producentów sprzętu fotograficznego. Wśród dostępnych opcji edycyjnych znajdują się przede wszystkim: zmiana rozmiaru oraz obracanie o zdefiniowany kąt. Po odpowiednim zmodyfikowaniu zdjęć można przystąpić do właściwego przetwarzania. W oknie dialogowym "Generate HDRI" należy załadować listę obrazów. Do każdego pliku zostaną pobrane parametry z danych EXIF. Jeśli nie dysponujemy tego typu informacjami, można je uzupełnić manualnie. Należy również dostosować właściwości generowanego obrazu HDR (korekcja ekspozycji, usuwanie przekłamań, automatyczne dostosowanie pozycji i balansu kolorów, sposób ważenia pikseli). Po zakończeniu przetwarzania, użytkownik może skorygować wygląd fotografii - warta uwagi jest przede wszystkim pozycja Tone-Mapping, zawierająca kilka ciekawych filtrów. Dodatkową opcją jest możliwość eksportu projektu do postaci galerii, gotowej do publikacji na stronie internetowej.

Program jest dostępny bezpłatnie (licencja donationware), producent liczy jednak na wpłatę drobnych kwot pieniężnych w przypadku używania narzędzia do celów komercyjnych. Funkcjonalność aplikacji można rozszerzać za pomocą pluginów - przygotowano API o otwartym kodzie źródłowym.
Licencja: Freeware (darmowa)
System Operacyjny: Windows XP/Vista/7
Oceń program:
-/5

Ocena: 3.5 (2 głosów)

Strefa Download programu
PicturenautPicturenaut 3.2
Wersja stabilna 32-bitowa
3.89 MB | 2012-02-17
Picturenaut 3.2
Wersja stabilna 64-bitowa
3.78 MB | 2012-02-17

Ilość pobrań: 729 | W tym miesiącu: 2 | W poprzednim miesiącu: 1

Komentarze (1)
Picturenaut
avatararrow
~Rawik pro | 2012.02.17 03:37
0 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
Można gdzieś obejrzeć prace wykonane w tym programie?
Picturenaut 3.2